Wielkopolska: Uczniowie szli w marszu żywej pamięci

  Wielkopolska: Uczniowie szli w marszu żywej pamięci

  Sławomir Kmiecik

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Młodzież z 14 szkół z Poznania oraz Obornik Wielkopolskich i Murowanej Gośliny uczestniczyła w jubileuszowym X Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru, który odbył się w piątek w Białymstoku.
  Na to wielkie przedsięwzięcie patriotyczne, zorganizowane w 70. rocznicę masowych deportacji Polaków na Syberię, przyjechały delegacje z całej Polski, a także Białorusi, Litwy, Ukrainy, USA oraz wielu innych państw.

  Wyjazd 96 uczniów i ich opiekunów z Wielkopolski zorganizowało - przy finansowym wsparciu Narodowego Centrum Kultury - działające w Poznaniu od 2006 roku Stowarzyszenie Współpracy ze Wschodem "Memoramus".

  Sybiracki Marsz Pamięci, w którym szły obok siebie ofiary sowieckich wywózek z 1940 i młodzież z gimnazjów i liceów, robił niesamowite wrażenie, gdyż około 10 tysięcy uczestników - ze sztandarami, flagami i transparentami - utworzyło gigantyczny pochód, zajmujący całe centrum Białegostoku.

  - Nasz udział w tym marszu to część programu edukacyjnego "Trwała pamięć pokoleń", realizowanego w szkołach należących do Stowarzyszenia "Memoramus" - wyjaśnia wicedyrektor V LO w Poznaniu Alina Siudzińska, która wraz z Małgorzatą Rybczyńską przygotowała wyjazd młodzieży z Wielkopolski na Podlasie. - Przybliżamy uczniom losy Polaków na Wschodzie, a zwłaszcza dramat ofiar Katynia oraz setek tysięcy rodaków deportowanych na Syberię. Dla młodzieży szkolnej to niepowtarzalna okazja kontaktu ze świadkami naszej tragicznej historii - dodaje.

  - Marsz Pamięci to żywa lekcja historii, która pozwala uczniom lepiej zrozumieć, co przeżywali Polacy wywożeni na Syberię z rozkazu Stalina - uzupełnia historyk z VI LO w Poznaniu, Marian Fik. - Rodacy, których deportowano z terenów II RP zajętych przez ZSRR, byli 70 lat temu dziećmi. Dziś nawiązują pokoleniowy dialog z młodzieżą, dla której rozmowy z Sybirakami, udział w marszu i zwiedzanie miejsc pamięci jest czymś więcej niż najlepszym nawet wykładem z historii - dodaje.

  Wielkopolska młodzież już po raz trzeci uczestniczyła w Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Liczba szkół należących do Stowarzyszenia "Memoramus" i zaangażowanych w to przedsięwzięcie zwiększa się z roku na rok.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo