Poznań: Druh Wilhelm jest równolatkiem polskiego harcerstwa

  Poznań: Druh Wilhelm jest równolatkiem polskiego harcerstwa

  Jakub Iglewski

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  W niedzielę setne urodziny obchodził Wilhelm Rup - jeden z najstarszych, o ile nie najstarszy harcerz w Polsce. Druh urodził się 12 września 1910 roku w Zarównie.
  Urodziny jubilata rozpoczęły się mszą świętą z jego udziałem w kaplicy zakonu sióstr salezjanek przy ul. Zakręt w Poznaniu.

  - Swoją przygodę z harcerstwem rozpocząłem jeszcze przed wojną - wspomina jubilat. - W 1931 roku zdobyłem pierwszy stopień instruktorski - przewodnika. W późniejszym okresie byłem uczestnikiem obozów szkoleniowych w Górkach, prowadzonych przez legendę polskiego harcerstwa Aleksandra Kamińskiego, znanego m.in. ze słynnej powieści "Kamienie na szaniec", której jest autorem. W 1938 roku uzyskałem stopień podharcmistrza.

  Kolejnym ważnym wydarzeniem w harcerskiej karierze Wilhelma Rupa był wybuch II wojny światowej. Młody harcerz poświęcił się wtedy walce podziemnej, najpierw jako komendant hufca harcerzy w Krzemieńcu, prowadzący akcję łączników i gońców dla przebywającego w tym wołyńskim mieście rządu RP, a później jako żołnierz Wojska Polskiego i Armii Krajowej.

  Po wojnie związał swoje losy z Wrześnią, gdzie zaangażował się w odbudowę harcerstwa jako pierwszy powojenny komendant miejscowego hufca. Tę samą funkcję pełnił na przełomie lat 50. i 60., kiedy awansował na najwyższy harcerski stopień - harcmistrza. W okresie powojennym był również nauczycielem.

  Harcmistrz Wilhelm Rupa, który od wielu lat mieszka w Poznaniu, do dzisiaj utrzymuje kontakty z wrzesińskimi harcerzami i instruktorami.

  Wszyscy, którzy wiedzieli o niezwykłej rocznicy druha, nie szczędzili gratulacji i życzeń. My także życzymy zdrowia i kolejnych szczęśliwych lat.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo