Mediacje ze sztuką świata

  Mediacje ze sztuką świata

  Zdjęcie autora materiału

  Głos Wielkopolski

  O imprezie, która na kilka tygodni zamieni Poznań w artystyczną stolicę Europy i dlaczego w tym czasie warto wybrać się na przechadzkę po nietypowym trakcie galeryjnym pisze Agnieszka Gonczar
  Praca grupy The Krasnals o przewrotnym tytule "Tanie Sasnale z Chin" z 2008 roku

  Praca grupy The Krasnals o przewrotnym tytule "Tanie Sasnale z Chin" z 2008 roku ©Archiwum The Krasnals

  Już jutro Poznań czeka prawdziwe oblężenie - blisko stu pięćdziesięciu artystów z ponad trzydziestu krajów zaprezentuje swoje prace w pięciu miejscach miastach. A wszystko za sprawą Mediations Biennale, jednego z największych przeglądów sztuki współczesnej, którego druga edycja rozpocznie się w sercu Wielkopolski.

  Czy dzięki sztuce łatwiej się porozumieć? I czy można za jej pomocą mówić o rzeczach najważniejszych? Na te, oraz wiele pokrewnych pytań będą się starali odpowiedzieć twórcy prezentujący się na wystawie "Erased Walles", jednej z dwóch głównych ekspozycji prezentowanych podczas tegorocznej imprezy.

  Druga z zaplanowanych wystaw "Beyond Mediations" to rezultat dialogu dwóch kuratorów:Tsutomu Mizusawa z Japonii oraz prof. Ryszarda W. Kluszczyńskiego. Zaprosili oni do udziału w wystawie artystów, którzy w swoich pracach poruszają problem wpływu nowych technologii, masowej komunikacji i migracji.

  Obok tych dwóch prezentacji pojawi się w przestrzeni miasta kilka projektów towarzyszących. Szczególnie ciekawie zapowiada się wystawa prac grupy artystycznej The Krasnals. Po tej niekonwencjonalnej grupie, która od prawie dwóch lat komentuje w swoich pracach świat sztuki i polityki, możemy spodziewać się jednego - artystycznej ironii i to przez duże "I". Na wystawie w galerii Szyperskiej Krasnale zaprezentują swoje malarstwo, happening i wideo.

  Z kolei w Galerii ON zostanie zaprezentowany projekt nowojorskiego artysty Bryana Zanisnika "Rezydencja artystyczna", natomiast w Galerii Miejskiej Arsenał na trzech ekspozycjach swoje prace pokażą artyści z Argentyny, Urugwaju i Indonezji.

  Mediations Biennale to także edukacja, szczególnie tych najmłodszych odbiorców, którzy tak naprawdę dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sztuką. W przeciągu dwóch tygodni, specjalnie przygotowane grupy studentów uczelni artystycznych będą oprowadzały dzieci po wystawach, co będzie wyjątkową okazją do rozmowy i analizy oglądanych prac.

  Biennale jest głównym wydarzeniem towarzyszącym 4. konferencji ASEM (Asia-Europe Meeting) - spotkaniu ministrów kultury z 43 krajów Azji i Europy.
  1 »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo