Kleczew: Archeolodzy badali cmentarz, znaleziska trafią do...

  Kleczew: Archeolodzy badali cmentarz, znaleziska trafią do muzeum

  RAD

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Wykopaliska archeologiczne w Koziegłowach w gminie Kleczew przeprowadzili naukowcy z Muzeum Okręgowego w Gosławicach. Badano ślady osady z kultury łużyckiej.
  Jak powiedział Lech Stefaniak, dyrektor muzeum, był to kolejny sezon prac archeologicznych w Koziegłowach. Wcześniej badano samą osadę, w tym roku skupiono się na cmentarzysku ciałopalnym. Choć pogoda nie sprzyjała wykopaliskom, to udało się przebadać spory obszar gruntu. Potwierdziły się teorie, że cmentarzysko pochodzi z epoki żelaza, na miejscu odnaleziono bowiem żelazne narzędzia czy też groty od strzał.

  Znaleziska wzbogacą zbiory gosławickiego muzem, będzie je można oglądać na wystawie poświęconej najstarszym dziejom regionu. Wykopaliska prowadzone były pod nadzorem Krzysztofa Gorczycy z Muzem Okręgowego. W badanich wzięła też udział grupa studentów z uniwersytetu w rosyjskim Briańsku. Jak mówi Lech Stefaniak, za rok również w planach jest organizacja międzynarodowych wykopalisk. Do młodych naukowców z Polski i Rosji dołączyć mają również studenci z Ukrainy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo