Poznań: Stefan Stuligrosz to także odmiana tulipanów. Zobacz...

  Poznań: Stefan Stuligrosz to także odmiana tulipanów. Zobacz film.

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Stefan Stuligrosz to nie tylko imię i nazwisko słynnego dyrygenta, pedagoga i kompozytora, twórcy Poznańskich Słowików, ale od minionej soboty również nazwa mającej biskupi, ciemnomalinowy kolor odmiany tulipanów. Imię to nadano jej podczas rodzinnego pikniku Poznańskich Słowików jaki odbył się w ogrodach Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu.
  Nową odmianę tulipanów wyhodowali Władysław i Roman Szymańscy z Poznania. Pracowali nad nią 25 lat. Roman Szymański zapytany dlaczego zdecydował się nazwać tulipan imieniem Stefana Stuligrosza powiedział, że to w uznaniu zasług profesora i za to, że jest on wybitnym Wielkopolaninem.

  Matką chrzestną była przewodnicząca gminy żydowskiej w Poznaniu Alicja Kobusowa, a ojcem chrzestnym ksiądz Zbigniew Knop ze Zgromadzenia św. Wincentego a Paulo. Tulipan ochrzczono francuskim szampanem, który również nazywa się... Stefan Stuligrosz.

  Hodowcami tulipanów noszących imię Stefana Stuligrosza będą teraz prowadzący ogrodnictwo w Gołuskach Barbara i Michał Szymanowscy.

  Obchodzący niedawno 90. urodziny profesor Stefan Stuligrosz, który przed laty był wykładowcą w Seminarium Chrystusowców żartował, że kwiat powinien nazywać się Stulipan. Jubilat otrzymał pierwsze 30 cebulek nowej odmiany, by mógł posadzić w swym przydomowym ogrodzie. Rodzice chrzestni i hodowcy podpisali certyfikat, który przesłany zostanie do Królewskiego Stowarzyszenia Rejestru Cebul w Holandii. Wpisze ono tę nazwę do rejestru Royal Horticultural Society w Londynie i dopilnuje, aby znalazła się ona w Międzynarodowym Spisie Tulipanów.

  Tego dnia profesor Stefan Stuligrosz otrzymał też przyznawany przez Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego Pierścień Sługi Bożego Jana Pawła II. Otrzymują go ci, którzy wyrażają zatroskanie o losy polskiej emigracji.

  Sobotnie spotkanie miało również wymiar charytatywny. Profesor Stefan Stuligrosz zaapelował bowiem o przekazywanie datków na rzecz mającej wspaniały głos 21-letniej, niepełnosprawnej Marty.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tulipan dla pana ?

  antoni (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 36 / 31

  Dotychczas tulipany zarezerwowane były dla dam.Do pana profesora bardziej pasuje jakiś ładny...grzyb !

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo