O aborcji z plakatu na poznańskim rondzie

  O aborcji z plakatu na poznańskim rondzie

  Elżbieta Sobańska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Malutkie dziecko całe we krwi, które trzyma w rękach lekarz - taki obraz aborcji pokazuje wielki billboard, który wisi w pobliżu ronda Śródka. To kolejny głos w ogólnopolskiej akcji prowadzonej przez warszawską Fundację "Pro - Prawo do Życia".
  - Akcja jest skierowana do wszystkich Polaków, tych dorosłych i tych, którzy za chwilę będą mieli prawo wyborcze. Pokazujemy aborcję, tak jak ona wygląda - mówi Mariusz Dzierżawski z fundacji. - Zabijanie chorych nienarodzonych dzieci to wyjątkowo odrażająca zbrodnia, za którą odpowiedzialne jest nie tylko ministerstwo zdrowia, ale wszyscy, którzy nic nie robią, by to zmienić.

  Autorzy plakatu przywołują słowa Jana Pawła II, że "naród, który zabija swoje dzieci, jest narodem bez przyszłości".

  - Nie diagnozuje się chorób, aby leczyć nienarodzone dzieci, lecz je usuwać - uważa Mariusz Dzierżawski. - W 2008 roku wydano zgodę na zabicie 467 chorych dzieci. Obawiam się, że dane za ubiegły rok, choć jeszcze nie są znane, mogą być większe.

  Fundacja sprzeciwia się wszelkim dopuszczalnym obecnie formom aborcji, np. gdy zagrożone jest zdrowie matki lub w wyniku przestępstw.

  - Posługujemy się różnymi formami, ale nasza akcja odnosi skutek, co widać w badaniach sondażowych, gdzie rośnie postawa "pro-life" - zaznacza Dzierżawski. - W ten sposób edukujemy społeczeństwo.

  - Ostra forma wizualna nie jest odpowiednia, co sprawia, że akcja jest bardzo wypaczona - mówi prof. Anna Michalska z Instytutu Socjologii UAM. - Potrzebna jest profilaktyka skierowana do określonych grup. Ważna jest też edukacja seksualna młodzieży w szkołach, przed którą się bronimy, ale piętnujemy skutki jej braku.

  Fundacja "Pro" zasłynęła z organizowania wystaw o aborcji "Wybierz życie" w całym kraju, które były regularnie niszczone. Tak też było w Poznaniu, gdzie wystawa stanęła na placu Wolności.

  - Reklamy oparte na szokowaniu wywołują reakcje odwrotne do zamierzonej, zamiast dyskusji o problemie jest kontr-atak - uważa socjolog Marek Krajewski. - Te reklamy nie przynoszą skutku. Drastyczny plakat powoduje, że rozmawia się o jego formie, a nie o problemie.

  Na ulicach pojawia się coraz więcej prowokacyjnych w formie plakatów. - Wiemy już jednak, jak sobie z nimi radzić, uodparniamy się, więc przekaz plakatów zaostrza się - wyjaśnia Krajewski. - Już dawno doszło do złamania norm komunikacji wizualnej. Nie sądzę, aby nośniki reklamowe były dobrym rozwiązaniem do dyskusji o aborcji, gdzie pod jednym słowem kryje się wiele indywidualnych sytuacji. To wymaga rozwiązań edukacyjnych. A tu o tym nie ma mowy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  przesadzili

  Kaśka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

  A jak wobec Ciebie reagują małe dzieci na ten plakat?? I co miałam odpowiedzieć 6letniemu synkowi, który zapytał dlaczego ten dzidziuś ma krewkę?? Nie chcę, żeby moje lub inne dziecko patrzyło na...rozwiń całość

  A jak wobec Ciebie reagują małe dzieci na ten plakat?? I co miałam odpowiedzieć 6letniemu synkowi, który zapytał dlaczego ten dzidziuś ma krewkę?? Nie chcę, żeby moje lub inne dziecko patrzyło na takie rzeczy i to na środku ronda, które mijamy codziennie!
  Zgadzam się z prof. Michalską, wymowa plakatu jest za ostra, weźmy się za profilaktykę, a nie straszenie! zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  śmieszne

  fil (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

  śmieszne, że ktoś kogoś w ten sposób chce przekonać do tego, że aborcja dzieci, które są chore jest morderstwem; bzdura ... osoby niewierzące i tak niczym się nie przejmą; znałam kiedyś kobietę,...rozwiń całość

  śmieszne, że ktoś kogoś w ten sposób chce przekonać do tego, że aborcja dzieci, które są chore jest morderstwem; bzdura ... osoby niewierzące i tak niczym się nie przejmą; znałam kiedyś kobietę, której życie rodzinne skoncentrowane było wokół bardzo wymagającej i nieznośnej niedorozwiniętej umysłowo i fizycznie córki; gdy dziecko umarło był żal, ale później cała rodzina łącznie z tą kobietą zaczęła wreszcie żyć ... po co marnować życie temu nieszczęśliwemu maleństwu i sobie ... życie ma się tylko jedno zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  @mala

  ~hiena (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

  Małe dzieci zupełnie inaczej reagują na takie zdjęcia. Pogadaj z psychologiem.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  @Andrew

  ~hiena (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

  No ja nie wiem. Gołe baby jakoś wiszą sobie od czasu do czasu na plakatach i nikt się nie burzy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  edukacja przez strach?

  mala (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

  Czy my dorośli oby na pewno chcemy edukować nasze dzieci przez strach? Dlaczego małe dzieci na ulicy mają oglądać tę 'reklamę'. Jeśli akcja skierowana jest do dorosłych ludzi to powinna być...rozwiń całość

  Czy my dorośli oby na pewno chcemy edukować nasze dzieci przez strach? Dlaczego małe dzieci na ulicy mają oglądać tę 'reklamę'. Jeśli akcja skierowana jest do dorosłych ludzi to powinna być prowadzona drogą dostępną dla dorosłych a nie wisieć w miejscu ogólnie dostępnym. Jak wytłumaczyć 5-latce co przedstawia ten plakat? Uważam, że jednak odrobina ludzkiego myślenia przydałaby się osobom odpowiedzialnym za akcję. Myślę, że jakaś forma cenzury jest nam w tym kraju potrzebna, bo w innym wypadku skończy się tym, że w Polsce będzie można robić wszystko, pod przykrywką wolności, tyle, że wolność jednego człowieka kończy się tam gdzie zaczyna wolność drugiego.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  gdzie logika?

  normalnyobywatel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

  Na wcześniej postawione i powtórzone w temacie pytanie odpowiem - w Toruniu. Problem jedynie w tym, że w Toruniu logiki brak.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ta reklama obraża...

  Andrew (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

  nie mogę uwierzyć, że przejeżdżając rondem muszę oglądać krew i zwłoki, bo jakiś palant wykupił reklamę i postanowił zrobić skandal i to po raz drugi... mało tego... uchodzi mu to płazem... ktoś...rozwiń całość

  nie mogę uwierzyć, że przejeżdżając rondem muszę oglądać krew i zwłoki, bo jakiś palant wykupił reklamę i postanowił zrobić skandal i to po raz drugi... mało tego... uchodzi mu to płazem... ktoś powinien pozwać tę firmę i żądać odszkodowania! Nie przesypiam nocy, bo ktoś chce mnie przestraszyć i mu się to udaje, jak zamykam oczy widzę krew... Nagiej kobiety umieścić nie można, bo to hańba, ale krew i płód już tak ? Gdzie logika? zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo