Spalonemu budynkowi grozi runięcie. Zobacz zdjęcia i film

  Spalonemu budynkowi grozi runięcie. Zobacz zdjęcia i film

  Robert Domżał

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Spalonemu budynkowi grozi runięcie. Zobacz zdjęcia i film
  1/7
  przejdź do galerii

  ©S.Seidler

  - Strażacy zabronili nam wchodzić na pogorzelisko, ponieważ mury mogą w każdej chwili runąć - mówi nadkomisarz Romuald Piecuch z KW Policji w Poznaniu. - Ze strażac-kiego podnośnika technicy wykonali jednak dokumentację fotograficzną. Przesłuchani zostali też świadkowie.

  Budynek spłonął w ciągu dwóch godzin. Kiedy w czwartek wieczorem pierwsi strażacy przybyli na miejsce, ogień był już na wszystkich kondygnacjach i dachu.
  Zanim zaczęli akcję gaśniczą, musieli przestawić dziewięć aut, ratując je przed płomieniami. Na stojący w ogniu magazyn wodę lano między innymi z podnośnika o wysokości 44 metrów. Strażacy otrzymali go w tym roku. Ich zdaniem pożar miał sanitarny charakter, czyli wyglądał tak, jakby komuś zależało na tym, by stary budynek zniknął z miasta. Dziwią się też, że obiekt płonący w środku miasta zauważono tak późno.

  Uczniowie pobliskiej Szkoły Muzycznej, którzy wczoraj rano przyszli na lekcje, zobaczyli na boisku grubą warstwę popiołu i fragmenty drewnianych belek. Pożar uszkodził też elewację szkoły.

  - Kiedy w czwartek wieczorem jechałem do szkoły, widziałem, że słup ognia jest dwa razy wyższy od szkoły. Byłem przerażony - mówi Leszek Walkowiak, dyrektor POSM.  Zanim na miejsce przybyli strażacy, pracownicy szkoły zrzucali z dachu płonące kawałki drewnianych belek. Przyniosły je tam z płonącego magazynu podmuchy gorącego powietrza.

  - Baliśmy się, że ogień przeskoczy na nasz budynek - dodaje dyrektor Walkowiak. Gorące powietrze uszkodziło kilkadziesiąt metrów kwadratowych elewacji szkoły. Stało się tak, ponieważ pod wpływem temperatury stopił się styropian, którym ściana była ocieplona. Rzeczoznawcy ustalą, czy musi ona być w tym roku odnowiona. Pękły też trzy szyby w oknach. Płonące żagwie wypaliły dziury w sztucznej nawierzchni boiska.

  - Skończyło się na strachu. Dziękuję strażakom za to, że przez całą noc zabezpieczali naszą szkołę - mówi Leszek Walkowiak. Zdaniem Witolda Rewersa, komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej, był to największy tegoroczny pożar w mieście.

  - Na naszych oczach spłonął XIX-wieczny gmach z muru pruskiego. Był on częścią wojskowego Urzędu Prowiantowego, w skład którego wchodziła piekarnia i magazyn mąki - mówi Przemysław Maćkowiak, doktorant w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Jego zdaniem tego typu budynki powinny być otoczone większą opieką.

  Zdaniem Marii Strzałko, miejskiego konserwatora zabytków, jako obiekt wojskowy był tak zbudowany, by łatwo było go zburzyć i niezbyt cenny.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PRZESTĘPCY w togach to anty-polska MAFIA bandyty Tuska

  Poznaniak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 39 / 24

  To ci PRZESTĘPCY W TOGACH w Poznaniu spalilili sami sobie budynek, aby też spłoneły papiery-dowody ich przestepczej dzialnosci na szkodę Polaków z Wielkopolski?

  Tonąca przestępcza bandycka...rozwiń całość

  To ci PRZESTĘPCY W TOGACH w Poznaniu spalilili sami sobie budynek, aby też spłoneły papiery-dowody ich przestepczej dzialnosci na szkodę Polaków z Wielkopolski?

  Tonąca przestępcza bandycka anty-polska banda ganksterów o nazwie "platforma obywatelska" wypowiedziała jawną wojnę przeciwko Narodowi Polskiemu aby przeforsować swoje nastepne OCHYDNE KŁAMSTWA i wynajeła sobie do tego celu PRZESTEPCÓW w TOGACH, którzy depcza polskie prawo i wydają KŁAMLIWE i szkodliwe spoełczeni orzeczenia w Wielkopolsce i całej Polsce !

  Prokuratury i system (nie) sprawiedliwosci w obecnej ganksterskiej III RP bandyty Tuska nieczym się nie rózni od tej totalitarnej zakłamanej prokuratury z PRL-u !

  Na pohyb wam przestepcom w TOGACH !

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pożar

  marek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 30 / 28

  Ciekawe, który deweloper kupi (a może już kupił) ten teren. Pewnie cena będzie niska, bo trzeba będzie uporządkować pogorzelisko. Stawiam na to,że po paru latach działkę odkupi Urząd Marszałkowski,...rozwiń całość

  Ciekawe, który deweloper kupi (a może już kupił) ten teren. Pewnie cena będzie niska, bo trzeba będzie uporządkować pogorzelisko. Stawiam na to,że po paru latach działkę odkupi Urząd Marszałkowski, bo budynek przy Polonezie okaże się za mały! zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo