Wielkopolskie samorządy kupują nagrody?

  Wielkopolskie samorządy kupują nagrody?

  Janusz Jaros

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Kryształowe puchary polski od Kapituły Nagrody Gospodarczej przy Stowarzyszeniu Ruch Regionalny Wielkopolan, którymi szczyci się już kilkanaście samorządów Wielkopolski, to nagrody fikcyjnego konkursu. Organizator ujawnił nam, jak i za ile taką nagrodę można kupić.
  Władze Krotoszyna odbiorą tę wątpliwą nagrodę 11 września

  Władze Krotoszyna odbiorą tę wątpliwą nagrodę 11 września

  Niedługo taką nagrodę odbiorą władze Krotoszyna, który został uhonorowany Kryształowym Pucharem Polski "za najlepsze miasto w Polsce do 30 tys. mieszkańców". Wiadomość wielu mieszkańców przyjęło z niedowierzaniem. Ludwik Ratajczak, prezydent Stowarzyszenia Ruchu Regionalnego Wielkopolan i szef kapituły, powiedział kaliskiemu Radiu Centrum, że w konkursie wzięto pod uwagę tylko trzy miasta z naszego województwa: Krotoszyn, Chodzież i Wągrowiec. - Przecież wiadomo, że Wielkopolska jest najlepsza w kraju, więc po co szukać dalej? - mówił.

  Ratajczak ujawnił nam, że propozycje udziału w konkursie składał władzom Wągrowca i Chodzieży, ale odmówiły. Zapewnia, że nie przegrały z tego powodu. - W Chodzieży jest wiele niekorzystnych rzeczy, a Wągrowiec ma duże bezrobocie - tłumaczy.

  Czerwcowy numer miesięcznika Nasza Wielkopolska, którego redaktorem naczelnym jest Ratajczak, a wydawcą Stowarzyszenie Ruch Regionalny Wielkopolan, poświęcono Krotoszynowi. Redakcja chwali tam władze miasta, a te chwalą same siebie. Na kilku stronach reklamują się krotoszyńskie firmy. W uzasadnieniu werdyktu kapituły nie ma żadnych konkretów.

  Wcześniej Kryształowe Puchary dostało wiele wielkopolskich firm i samorządów, wśród nich: gminy Duszniki, Stęszew i Suchy Las, Tarnowo Podgórne, Kępno; powiaty wolsztyński i poznański oraz urząd marszałkowski. Dodatkowo ta sama kapituła nagrodziła tytułem Wybitnego Wielkopolanina marszałka województwa wielkopolskiego, prezydentów Poznania i Piły oraz wójta Tarnowa Podgórnego.

  Przedstawiając się jako urzędnicy jednego z najbiedniejszych wielkopolskich powiatów, zwróciliśmy się do Ratajczaka z prośbą, by przyznał nam taką nagrodę.

  - My wyróżniamy np. powiat, który jest dobry i dajemy mu Kryształowy Puchar Polski - mówi Ratajczak.

  - No właśnie, a można nas wyróżnić? - pytamy.

  - Musiałbym przyjechać i porozmawiać, żeby nie popełnić jakiegoś błędu - odpowiada. Dodaje, że propozycję przyznania pucharu składał różnym samorządom. - Zaproponowaliśmy taki puchar Kaliszowi, ale odmówili - żali się nam Ratajczak.

  Ile to by nas kosztowało? - Zasadniczo to was by nic nie kosztowało, bo my robimy to w ten sposób, że wy poszukacie sześciu reklamodawców, którzy zamieszczą reklamę w naszym czasopiśmie. Bo po co mają mówić wam, że wy żeście kupili nagrodę czy coś w tym rodzaju. To prosta propozycja, nikt wam nic nie zarzuci. Jeżeli starosta jest taki operatywny, to on przecież takich sześć firm znajdzie.

  - A ile takie reklamy kosztują? - drążymy. - Każda jest kolorowa i kosztuje 1,5 tys. zł plus VAT - odpowiada Ratajczak.

  - Jakie będziemy mieli gwarancje, że dostaniemy puchar?

  - Jak przyjadę, to uzgodnimy, co pokazać w waszym powiecie, żeby okazał się on wzorowym.
  Na razie dostał powiat Poznań. Jest największy i dynamiczny, więc nie trzeba było dużo udowadniać. Potem dostał powiat Wolsztyn, ale to też jest taka kraina miodem płynąca. Będziemy musieli znaleźć uzasadnienie i dla was - mówi Ratajczak.

  - Ale to będzie możliwe?

  - Tak, ja przyjadę, porozmawiam ze starostą, na co mamy zwrócić uwagę - potwierdza.

  - Konkurencji innych powiatów byśmy nie mieli?

  - Nie, nie - zapewnia.

  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Duszniki Wlkp też?

  uDusznikowany (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 29 / 26

  Jak to przeczytałem, to od razu nasunęło mi się pytanie: jak takie sytuacje mogą mieć miejsce w gminach? Przecież są radni, są sołtysi, są sprawozdania, są kontrole... Przestałem się dziwić, jak...rozwiń całość

  Jak to przeczytałem, to od razu nasunęło mi się pytanie: jak takie sytuacje mogą mieć miejsce w gminach? Przecież są radni, są sołtysi, są sprawozdania, są kontrole... Przestałem się dziwić, jak przeczytałem o Dusznikach Wielkopolskich.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kolekcjoner

  Weronika (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 29 / 27

  No no prosze i wyszło szydło z worka to już wszystko za kase z naszych podatków się kupuje i Woropaj wójt Dusznik sam siebie w taki sposób promuje a wybory tuż tuż!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nagrody

  wik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 31 / 27

  Dziennikarze!!!! Sprawdzie ile kasy wyadja starostowie i marszałkowie na lewą promoce w takich magazynach jak Welcom to Wielkopolska, Merkuriusz itp. To dopiero zdębiejecie!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kolekcjoner z Dusznik

  krzywo z dusznik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 31 / 24

  tu mozna poczytać jak urzędowa strona gminy informuje o tej kryształowej nagrodzie dla wójta Dusznik ( opisanej w artykule )...rozwiń całość

  tu mozna poczytać jak urzędowa strona gminy informuje o tej kryształowej nagrodzie dla wójta Dusznik ( opisanej w artykule )
  http://www.duszniki.eu/pl/Krysztalowy_Puchar_oraz_Zloty_Medal_dla_Gminy_Duszniki.html
  wtedy już zaczęły się żarty typu : każdej gminie można znaleźć odpowiednią kategorię nagrody np za największą liczbę drzew przy głównej ulicy, teraz dziennikarze po prowokacji to ujawniają. ciekawe czy wójt Woropaj zrzeknie się honorowo nagrody ?
  po "kryształowej" od wielkopolan przyszedł dosłownie ciąg innych nagród, jest też kolejny krążący żart - nie ma tygodnia bez nagrody dla wójta.
  w świetle artykułu z głosu jednak zakrawa to już tylko na czarny humor...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kolekcjoner Woropaj

  gb (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 29 / 23

  Woropaj Adam, panujący od 21 lat wójt Dusznik jest prawdziwym kolekcjonerem nagród, certyfikatów i konkursów. Kupuje co się da, a potem wydaje mu się, że jest nieomylny

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zadziwiające

  Włodzimierz Nowak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 32 / 26

  Każdy przedsiębiorca ma prawo "wydawać" takie naciągactwo bazujące na pazerności. Skandalem jest to, że mamy tak żenujących wybrańców. Niestety wszystkiemu sami jesteśmy winni, głosujemy ślepo na...rozwiń całość

  Każdy przedsiębiorca ma prawo "wydawać" takie naciągactwo bazujące na pazerności. Skandalem jest to, że mamy tak żenujących wybrańców. Niestety wszystkiemu sami jesteśmy winni, głosujemy ślepo na partie albo nie bierzemy udziału w wyborach zamiast pociągnąć tych ludzi do moralnej odpowiedzialności po wyborach. A trzeba każdego kandydata na radnego zapytać co zrobił i jego konkurenta po prosić o ocenę. A potem na odwrót. I słuchać rozsądkiem, a nie emocjami, czy ideologicznymi etykietkami, które serwują nam politycy. A jeśli obaj wypadną negatywnie albo nie będę się stawiali na takie debaty z mieszkańcami, to potem głosować na każdego ale nie na tych, którzy okazali się niewiarygodni np. na takich z przedostatnich miejsc na listach wyborczych (jest zasada, że wybierani są ci z 1, 2, 3 i ostatniego miejsca na liście, więc tam trafiają faworyci).

  Ze swojej menedżerskiej kariery pamiętam jak w krótkiej przygodzie w Akwawit
  SA w Lesznie w okresie przygotowań do prywatyzacji długoletni prezes spółki
  oczekiwał ode mnie, że w podobny sposób zapewnię dla firmy kolejny medal MTP.
  Nie dosyć, że w firmie nic nie działało, wartość promocyjna medalu była już
  wtedy żadna, to jeszcze gotów był to wesprzeć kwotą trzykrotnie przekraczającą
  moje wynagrodzenie. Ale popstrykaliśmy się o inne jego plany wobec mojego
  budżetu marketingowego :-))) zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  promocja

  mosina (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 31 / 27

  J już dawno o tym pisałem i obśmiałem różne tego typu nagrody, certyfikaty, laury itd. które dostaje każdy kto zapłaci kilka tysięcy złotych, prote nie. U nas w 2006 burmistrz Mosiny zrobiła trick...rozwiń całość

  J już dawno o tym pisałem i obśmiałem różne tego typu nagrody, certyfikaty, laury itd. które dostaje każdy kto zapłaci kilka tysięcy złotych, prote nie. U nas w 2006 burmistrz Mosiny zrobiła trick w pismem Welcome to Wielkopolska. W piśmie były art reklamowe kilku lokalnych firm, no i oczywiście w piśmie tym ukazał się wyborczy wywiad z Zofią Springer. Kuriozum jednak było to, że burmistrz zainsertowała to pismo Welcome to Wielkopolska do gazety wydawanej przez urząd gminy w liczbie 4.500 sztuk. To się nazywa przedwyborcza promocja za pieniądze podatników. Banda złodzei zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo