Trzy łosie biegały po centrum Słupcy

  Trzy łosie biegały po centrum Słupcy

  Radosław Grzelak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Jeden z łosi wycieczkę ulicami Słupcy przypłacił życiem, trzeba było go uśpić

  Jeden z łosi wycieczkę ulicami Słupcy przypłacił życiem, trzeba było go uśpić ©fot. archiwum PSp Słupca

  Trzy dorosłe łosie spacerowały ulicami Słupcy. Dla jednego z nich spacer skończył się tragicznie, gdyż odniósł rany podczas próby przeskoczenia przez ogrodzenie. Zwierzęta uszkodziły trzy samochody.
  Jeden z łosi wycieczkę ulicami Słupcy przypłacił życiem, trzeba było go uśpić

  Jeden z łosi wycieczkę ulicami Słupcy przypłacił życiem, trzeba było go uśpić ©fot. archiwum PSp Słupca

  Zauważyli je mieszkańcy ulicy Okopowej, którzy o fakcie powiadomili policję. Trzy łosie przeskoczyły przez ogrodzenie kościelnego ogrodu i poszły w kierunku centrum miasta. Tropieniem łosi zajęli się strażacy, policjanci i służby weterynaryjne. - Na zwierzęta zastęp strażaków natknął się na ulicy Pułaskiego, a więc praktycznie na jednej z głównych ulic Słupcy. Nie wiadomo skąd się tam pojawiły.

  Niestety, podczas przeskakiwania przez ogrodzenie jedno ze zwierząt nadziało się na słupek i mocno poraniło podbrzusze. Lekarz weterynarii zdecydował, że łosia trzeba uśpić. Dwa pozostałe zwierzęta uciekły - powiedział Dariusz Różański, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej w Słupcy.

  Według słupeckiej policji w trakcie przechadzki ulicami Słupcy łosie uszkodziły trzy zaparkowane samochody. Jak się okazuje, wizyty w miastach tych zwierząt są coraz częstsze. Stanowią też problem na drogach. W ostatnich dwóch latach na terenie powiatu konińskiego były cztery wpadki, których przyczyną było wtargnięcie łosia na drogę.Zwierzęta wchodzą również na autostradę, mimo że wzdłuż drogi są zamontowane siatki.

  - Łoś potrafi przeskoczyć ogrodzenie wysokości dwóch metrów. W tym roku mieliśmy sygnał o pojawieniu się łosia na autostradzie, wtedy uszkodził siatkę - powiedziała Renata Rychlewska, rzecznik spółki Autostrada i Eksploatacja.

  Tomasz Kaleta z konińskiego Nadleśnictwa mówi, że łosie są coraz częstszymi gośćmi w naszych stronach. - Zwierzęta te przemieszczają się w kierunku północno-wschodnim. Pewnie do Słupcy trafiły po drodze gdzieś migrując. Łosie są samotnikami, dlatego dziwi mnie obecność aż trzech osobników, być może była to klempa z dwoma młodymi - powiedział Tomasz Kaleta.

  W regionie konińskim łosie upodobały sobie szczególnie kompleksy leśne w okolicach Turku. Występują także na innymi terenie, choć preferują duże kompleksy leśne. - Łosie lubią spokój. Są to zwierzęta łowne, ale pod całoroczną ochroną. Nie mają też praktycznie naturalnych wrogów, gdyż polować na nie mogą jedynie wilki, których nie ma w naszych stronach. Dlatego jest ich coraz więcej - mówi Tomasz Kaleta.

  Uśpionego łosia zabrała firma zajmująca się utylizacją zwierząt. Leśnicy żałują, że ich nie powiadomiono, bowiem realizowany jest program badań genetycznych mających zbadać kierunki migracji łosi w Polsce.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo