Pan wójt nie wziął urlopu? Zapłacimy mu 500 zł za dzień

  Pan wójt nie wziął urlopu? Zapłacimy mu 500 zł za dzień

  Michał Kopiński

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Prezydent Poznania Ryszard Grobelny spędził miniony weekend w Ustce. Nie pojechał tam jednak prywatnie, a na posiedzenie Związku Miast Polskich, którego jest prezesem. Grobelny zasiada też w dwóch radach nadzorczych i w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. To wszystko łączy z zarządzaniem półmilionowym miastem. Mając tyle obowiązków, trudno zaplanować urlop.
  Efekt? Po ośmiu miesiącach tego roku Grobelny ma jeszcze do wykorzystania 21 dni. A wykorzystać je będzie bardzo trudno - wkrótce kampania przed jesiennymi wyborami i dopinanie budżetu na 2011 rok. - Nic mi nie wiadomo, żeby prezydent wybierał się jeszcze w tym roku na urlop - przyznaje jego rzeczniczka, Anna Szpytko.

  Dlaczego powinno nas to interesować, ile Grobelny, inni prezydenci oraz wójtowie, burmistrzowie i starostowie mają niewykorzystanego urlopu? Ano dlatego, że za kilka miesięcy, po zakończeniu kadencji, będą mogli zamienić ten niewykorzystany urlop na... pieniądze.

  Ci szefowie gmin, miast i powiatów, którzy nie zostaną ponownie wybrani, nie będą wręcz mieli wyboru - pieniądze za niewykorzystany urlop dostaną, czy im się to podoba, czy nie.
  Samorządowcy, którzy zachowają stanowiska i rozpoczną kolejną kadencję, będą mogli wybierać: wykorzystać stary urlop, czy "spieniężyć" go i czekać na przelew. Poprzednie lata pokazały, że wielu samorządowców wybiera to drugie rozwiązanie.

  I trudno im się dziwić, bo nie dość, że o dobry czas na urlop ciężko, to w dodatku za każdy niewykorzystany dzień można dostać okrągłą sumę. Ile dokładnie? To już zależy od zarobków, średnio od 400 do 600 zł za... jeden dzień.

  Pieniądze z pewnością odbierze Kazimierz Pałasz. Prezydent Konina ma do wykorzystania 43 dni urlopu, a ogłosił już, że nie będzie walczył o reelekcję. Jeżeli do końca kadencji nie zrobi sobie wakacji, to za 43 niewykorzystane dni dostanie prawie dwukrotność swojej pensji - ok. 20 tys. zł. Pałasz jest w dużej mierze usprawiedliwiony - od kwietnia przebywa na zwolnieniu lekarskim po wypadku samochodowym.

  Na zwolnienia nie chodzi tryskający zdrowiem Ryszard Grobelny. Jeżeli wygra wybory na prezydenta Poznania, to w nowej kadencji będzie mógł zażyczyć sobie po 609 zł za każdy dzień niewykorzystanego urlopu, w sumie ok. 13 tys. zł brutto.

  - Prezydent czy starosta jest w takiej samej sytuacji jak każdy inny pracownik. Jeżeli kończy mu się umowa o pracę, to należy się ekwiwalent za urlop, a jeżeli podpisuje kolejną umowę z tym samym pracodawcą, to może wybrać: wykorzystać urlop w czasie trwania nowej umowy, czy pobrać ekwiwalent - tłumaczy Krzysztof Rogulski, prawnik z kancelarii Dr Hubert Świątkowski. - Ekwiwalent wypłaca miasto, gmina lub powiat - czyli po prostu podatnicy.

  Podatników z pewnością zainteresuje przypadek wójta Kiszkowa Tadeusza Bąkowskiego. Włodarz podgnieźnieńskiej gminy ma do wykorzystania... 56 dni urlopu. W tym roku Bąkowski poza urzędem gminy spędził raptem 8 dni.

  - To nie jest tak, że ja nie chcę iść na urlop - broni się Bąkowski. - Chętnie poszedłbym na 3-4-tygodniowy wypoczynek, ale co z pracami w gminie? Jeżeli ktoś myśli, że włodarz małej gminy, jaką jest Kiszkowo, ma mało pracy, to naprawdę się myli. Jak się za coś zabieram, to angażuję się w to bez reszty - tłumaczy wójt. Nie zmienia to faktu, że jeżeli Bąkowski nie zostanie ponownie wójtem - lub zostanie i każe sobie wypłacić ekwiwalent za urlop - z kasy Kiszkowa ubędzie suma równa ok. 2,5 jego pensji. A pensja wójta Kiszkowa to, z dodatkami, 9 tys. zł.

  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (10)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  to jest

  and (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

  chore!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A co na to PIP ?

  marek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

  Urlop za poprzedni należy wykorzystać do końca marca.Samorządowcy mają inne przepisy?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  za granicę...

  Aneque (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

  za granicę? jestem za. Proponuję tych gości wystrzelić za granicę..... galaktyki. Rakietą w jednym kierunku. Oni odpoczną, a zwłaszcza my od nich......

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Klaka

  Szczur (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 3

  sowka, Milewicz się nazywasz? Podszkol się z ortografii.....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  urlop

  sowka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 11

  Widać ze zblizają się wybory. Każdy powód jest dobry aby dołożyć samorządowcą. Sugerowanie że jakikolwiek włodarz gminy startuje w wyborach tylko po to by otrzymać ekwiwalent za niewykorzystany...rozwiń całość

  Widać ze zblizają się wybory. Każdy powód jest dobry aby dołożyć samorządowcą. Sugerowanie że jakikolwiek włodarz gminy startuje w wyborach tylko po to by otrzymać ekwiwalent za niewykorzystany urlob jest delikatnie mówic niestosowne. Znam paru samorzadowców - również i tych wspomnianych w artykule- i podziwiam ich za oddanie dla swej pracy. Uważam również ze za swoją 24 godz pracę ( tak tak bo i noca sa telefny z prośbą o interwencje) nie są sprawiedliwie wynagracani - bo równo. Czy budżet do realizacji to 15 mln czy 100 mln to pensja ta sama ale odpowiedzialnosć troszke inna i obowiazki również. Może należy jednak zauważać inne aspekty pracy a nie czepiać się tak naprawdę drobiazgów. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  koniec z nabijaniem kieszeni

  Gośka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

  Mało narobił afer w Poznaniu? Bierze kupe pieniędzy miesięcznie, jeszcze mamy mu za urlop płacić? Chyba tutaj jest ktoś chory, ale na głowę! Już chyba czas to wszystko wreszcie zmienić, a już...rozwiń całość

  Mało narobił afer w Poznaniu? Bierze kupe pieniędzy miesięcznie, jeszcze mamy mu za urlop płacić? Chyba tutaj jest ktoś chory, ale na głowę! Już chyba czas to wszystko wreszcie zmienić, a już zupełnie nie jest naszym dobroczyńcą, ktoś tu znowu próbuje się przysłowiowo ślizgaćzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Władza...

  Lester (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 8

  A jak Wy myślicie? Po co przejmuje się władze?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  widzicie jak zyje sobie Rychu

  Jerzy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 5

  robotnicy dynamicznie rozwijających sie gospodarczo zakładów HCP Cegielski brońcie Rycha waszego dobroczyńce bo takim jak on zawdzieczacie że żyjecie sobie godnie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  to jest po prostu chore

  kaśka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 4

  To jest chore żeby samorządowcowi płacić grube pieniądze za nie wykorzystany urlop. Niektóry rencista ma 500 zl na życie na miesiąc i nikt się nim nie martwi, dla ludzi chorych na raka brakuje...rozwiń całość

  To jest chore żeby samorządowcowi płacić grube pieniądze za nie wykorzystany urlop. Niektóry rencista ma 500 zl na życie na miesiąc i nikt się nim nie martwi, dla ludzi chorych na raka brakuje pieniędzy na chemioterapię, a pan samorzadowiec nie idzie sobie na urlop bo z naszej kieszeni wpłyną mu oprócz pensji grube pieniądze za urlop. Ciekawe ze szary pracownik musi wykorzystać ustawowy urlop Nie róbcie już naprawdę ze szarej sfrefy IDIOTÓW. Dajcie tym samorządowcom rente 700 zl i niech z tego żyje cały miesiąc OPAMIĘTAJCIE SIĘ WRESZCIE!!!!!!!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A może zakończmy...

  cia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 7

  radosną twórczość Ryszarda G. jako prezydenta bo to my o tym decydujemy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo