Grób z teściami za 10 tysięcy sprzedam - cena do negocjacji

  Grób z teściami za 10 tysięcy sprzedam - cena do negocjacji

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  "Sprzedam grób na cmentarzu górczyńskim, cena 6, 5 tys. złotych" - takie oferty można znaleźć w internecie, gazetach z ogłoszeniami, na cmentarnych płotach i tablicach. Administracja cmentarzy nie radzi sobie z tym zjawiskiem. A prawo tego nie zabrania.
  - To skandaliczny proceder, ale nie możemy mu w żaden sposób przeciwdziałać - przyznaje Alina Przybył, wiceprezes spółdzielni Universum, administrującej poznańskimi cmentarzami komunalnymi.
  Handel grobami kwitnie, bo miejsca na cmentarzach to towar deficytowy. Zatem ci, którzy mają prawo do użytkowania kwater przez 20 lat, mogą na tym całkiem dobrze zarobić. Na internetowym portalu ogłoszenia.cmentarne.pl można znaleźć wiele ofert odsprzedania miejsca pochówku. Ceny są różne, ale żadne nie przystają do tych, które proponują zarządcy cmentarzy. Prywatne osoby podbijają je nawet dziesięciokrotnie.

  Postanowiliśmy sprawdzić, na czym polega taka transakcja. Zadzwoniliśmy do jednej z osób ogłaszających się w internecie, przedstawiając się jako zainteresowani kupnem grobu.

  - Cena 6,5 tysiąca złotych to suma wyjściowa, możemy oczywiście ponegocjować - mówi nam autorka ogłoszenia. - Prolongata jest opłacona do 2017 roku. Grób zostanie jednak zapisany na pana nazwisko. Jeśli więc przed upływem tego terminu będzie pan chciał w nim kogoś pochować, administracja wyczyści mogiłę - dodaje.

  Nasza rozmówczyni chętnie wytłumaczyła też, dlaczego zdecydowała się pozbyć kwatery.
  - Grób jest już stary, ma 3o lat. Do niczego nie jest mi już potrzebny - podsumowuje kobieta.
  Ale jej oferta to tylko jedna z wielu, jakie można znaleźć na portalu. I okazuje się, że 6,5 tysiąca zł nie jest wcale wygórowaną ceną. "Odstąpię dwuosobowy grób na Junikowie, niedaleko głównego wejścia od ul. Grunwaldzkiej, blisko dostępu do wody" - to treść innego ogłoszenia.

  - Mój numer kwatery to..., w drugim rzędzie, po lewej stronie od krzyża, w stronę Plewisk - tłumaczy nam oferentka. - Cena wyjściowa to 10 tysięcy złotych, ale mogę negocjować.
  Pytamy, dlaczego kobieta chce sprzedać kwaterę. - Leżą tam moi teściowie, a groby są już bardzo zniszczone - wyjaśnia.

  Jak to jednak możliwe, że proceder handlu grobami kwitnie?
  - Groby wykupuje się na dwadzieścia lat, ale po upływie tego czasu można prolongować kwaterę na kolejne dwadzieścia - mówi Alina Przybył, wiceprezes Universum. - Właściciel kwatery może wyrazić zgodę na pochowanie w niej kogoś innego, zupełnie obcego. Wystarczy jedynie oświadczenie na piśmie.

  Oznacza to, że administracja cmentarza nie sprawdzi, czy to nasz kuzyn, brat, czy osoba, która właśnie zapłaciła nam za kwaterę kilka tysięcy złotych. Spółdzielnia Universum twierdzi, że jest bezradna, bo jej zdaniem odsprzedawanie miejsc na cmentarzu jest legalne.
  Są jednak sposoby, by ten proceder ukrócić.

  - Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych nie reguluje tych kwestii - tłumaczy mec. Mariusz Paplaczyk, poznański adwokat. - W tej sytuacji wszystko zależy od ustaleń zarządcy cmentarza.
  I wbrew twierdzeniom poznańskiego zarządcy, są cmentarze, na których handlować kwaterami nie wolno. Tak jest chociażby na cmentarzu komunalnym przy ul. Wrocławskiej w Ostrowie Wlkp.

  Tamtejszy Miejski Zakład Zieleni zdecydował, że osoba, która rezerwuje sobie przyszłe miejsce spoczynku, od razu reguluje opłatę na 20 lat do przodu. I jeśli w tym okresie zmieni decyzję, może jedynie oddać miejsce z powrotem zarządcy. Jednak wtedy przepadają wpłacone przez nią pieniądze, w części obliczonej proporcjonalnie za okres, który już minął. Później sprzedażą kwatery zajmuje się zakład. Dzięki temu nie ma mowy o handlu kwaterami z drugiej ręki.

  Podobnie jest w przypadku cmentarza komunalnego w Pile. Jeżeli ktoś rezygnuje i chce sprzedać wolne miejsce, musi uzyskać zgodę Zarządu Dróg i Zieleni. I to administracja szuka nowego nabywcy.

  1 »

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Po katolicku i zgodnie z wartościami...

  ed (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 203 / 181

  jw

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prawdziwi katolicy :)

  24h (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 136 / 131

  :D

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo