Sport

Jest awans! Lech - Dnipro 0:0 Zobacz filmy

Zdjęcie autora materiału

Lech Poznań broni honoru polskiej piłki w europejskich pucharach! Po nieudanej przygodzie z Ligą Mistrzów Kolejorz zagra w mniej prestiżowej Lidze Europejskiej. Kolejorz wywalczył awans po bezbramkowym remisie z Dnipro na Bułgarskiej. W pierwszym meczu po główce Manuela Arboledy mistrz Polski wygrał 1:0.
    Grzegorz Szkiłądź

Powiedzmy sobie szczerze: to nie był piękny mecz. Ale najważniejszy był awans i to piłkarzom Jacka Zielińskiego udało się osiągnąć. Kolejorz umiejętnie się bronił i w dwumeczu z Dnipro nie stracił ani jednego gola.

Lech gra nie tylko o to, by uratować mocno nadszarpnięty po ostatnich występach reprezentacji i klubów wizerunek naszego futbolu. Do wygrania są też duże pieniądze.
    3,6 miliona złotych wpadnie do kasy Kolejorza za sam udział w sześciu meczach grupowych. Lech może dodatkowo zarobić na biletach, a także na premiach za zwycięstwa bądź remisy. W sumie poznański klub może wzbogacić się o ponad 8 mln. To tyle, ile wynoszą dwuletnie wpływy za reklamę na koszulce od sponsora generalnego klubu.

Lech awansował do fazy grupowej Ligi Europejskiej, gdzie będzie jedynym polskim przedstawicielem. We wcześniejszych rundach odpadły Wisła Kraków, Jagiellonia Białystok i Ruch Chorzów.

Lech Poznań - Dnipro Dniepropietrowsk 0:0
    Lech: Burić - Kikut, Wojtkowiak, Arboleda, Henriquez - Bandrowski, Djurdjevic - Kiełb, Stilić (84. Drygas), Kriwiec (90. Zapotoka) - Tshibamba (67. Wichniarek).
    Dnipro: Kanibolotskiy - Mandzyuk, Rusol, Cheberyachko, Denisov - Kravchenko, Rotan, Kalynychenko (55. Homenyuk), Holek - Konoplyanka, Seleznyov (61. Gladkyy).
    Żółte kartki: Bandrowski, Henriquez, Wichniarek - Kravchenko, Rusol, Cheberyachko.
    Sędziował: Bas Nijhuis (Holandia).
    Widzów: 13 700.
    Pierwszy mecz: 1:0, awans Lecha.

Koniec: Lech w fazie grupowej Ligi Europejskiej. Brawo!

93. min. Rotan uderza z dystansu. Burić łapie futbolówkę.

91. min. Ostatnia zmiana w Lechu. Jan Zapotoka za Kriwca.

90. min. Lech stara się atakować i oddalić zagrożenie ze swojej połowy. Kiełb prawie z zerowego kąta próbował pokonać golkipera Dnipro. Uderzył obok słupka. Sędzia dolicza trzy minuty.

85. min. Ostatnie pięć minut tego spotkania. Kolejorz jest o krok od fazy grupowej Ligi Europejskiej.

84. min. Druga zmiana w Lechu. Kamil Drygas zastępuje Stilicia.

79. min. Walka na boisku trwa na całego. Wichniarek ma porwaną koszulkę. Sędzia jednak nie jest arbitrem elegancji i pozwala napastnikowi pozostać w takim stroju.

76. min. Coraz wyraźniejsza dominacja Ukraińców. Homenyuk strzelał głową po rzucie rożnym. Piłka minimalnie minęła słupek bramki Lecha. Mistrz Polski w wyraźnym kryzysie.

67. min. Pierwsza zmiana w Lechu. Artur Wichniarek za bezbarwnego Tshibambę.

64. min. Żółta kartka dla Luisa Henriqueza za faul.

61. min. Druga zmiana w Dnipro. Oleksandr Gladkyy zmienia Seleznyova.

60. min. Sytuacja na boisku zmienia się jak w kalejdoskopie. Dnipro osiągnęło przewagę. Co rusz kotłuje się w jedenastce Buricia.

55. min. Pierwsza zmiana w Dnipro. Volodymyr Homenyuk za Kalynychenkę.

51. min. Teraz to lechici ładnie rozgrywają piłkę. Dobry okres podopiecznych Jacka Zielińskiego.

46. min. Rozpoczynamy drugą połowę. Obie ekipy bez zmian.

Przerwa: Na razie w Poznaniu bez goli. Nie mielibyśmy nic przeciwko, gdyby takim wynikiem zakończyło się to spotkanie. Dobra wiadomość jest taka, że Dnipro przypomina bezzębnego rekina. Niby ma przewagę, ale ani razu Jasmin Burić nie był w opałach. Do usłyszenia za kwadrans.

37. min. Konoplyanka bez problemów pobiegał sobie przez kilkanaście sekund wokół bezradnych lechitów aż mu się znudziło i strzelił z 25 metrów wprost w Buricia.

26. min. Było blisko! Z prawej strony dośrodkował z rzutu wolnego Stilić, a w polu karnym pokazał się Arboleda. Kolumbijczyk nieczysto trafił w piłkę i skończyło się na strachu.

20. min. Kiełb huknął z dystansu. Piłka poszybowała nad poprzeczką. Za chwilę pomocnik znów spróbował szczęścia. Tym razem obok słupka.

18. min. Za faul na Kiełbie kartkę dostaje Kravchenko.

15. min. Strzelał Konoplyanka, ale zbyt anemicznie. Kolejne ostrzeżenie Dnipro.

13. min. Na razie goście robią na boisku, co chcą. Całe szczęście, że nic z tego nie wynika.

10. min. Kravchenko uderza sprzed pola karnego. Za lekko i w środek bramki. Broni Burić.

3. min. Żółta kartka dla Tomasza Bandrowskiego.

1. min. Pierwszy gwizdek na Bułgarskiej. Gramy!

19.50 Znamy skład Lecha. W ataku osamotniony Joel Tshibamba. Artur Wichniarek na ławce.