18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raporty z sukcesów przydadzą się w kampanii?

Tomasz Nyczka
Czy w zbliżającej się kampanii wyborczej prezydent Ryszard Grobelny pochwali się  osiągnięciami swoich urzędników?
Czy w zbliżającej się kampanii wyborczej prezydent Ryszard Grobelny pochwali się osiągnięciami swoich urzędników? Waldemar Wylegalski
Nie wiadomo jeszcze nawet, czy Ryszard Grobelny będzie oficjalnym kandydatem PO na prezydenta Poznania, a obecny gospodarz miasta już przygotowuje się do zbliżającej się kampanii wyborczej.

Dyrektorzy wszystkich wydziałów Urzędu Miasta dostali polecenie, aby opracować raport na temat działalności swoich jednostek. Mają się w nim pochwalić największymi osiągnięciami z kadencji 2006-2010. Niektóre raporty już zostały wysłane, inne właśnie powstają. Co konkretnie znajdzie się w dokumentach? M.in. informacje o inwestycjach, konferencjach i innowacyjnych programach.
Wydział finansowy na przykład chwali się prezydentowi Grobelnemu emisją obligacji, otwarciem nowych biur obsługi klienta przy ul. Słowackiego, współpracą z bankami w zakresie lokowania środków pieniężnych i uruchomieniem mailowej obsługi pracowników.

- Piszemy też o nowej obsłudze bankowej urzędu przez ING Bank Śląski i szczegółach przeprowadzenia tej operacji, takich jak otwarcie ponad 1000 rachunków i nowe przedsięwzięcia w zakresie obsługi komputerowej - przyznaje dyr. Hanna Koszczyńska-Karaś. - Od niedawna operatorem urzędu jest ING Bank Śląski, otwarto w związku z tym ponad 1000 nowych rachunków.
Pracownicy wydziału zwracają też uwagę na fakt współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym z Luksemburga. - Dzięki temu w 2008 i 2009 roku pozyskaliśmy 350 mln złotych - mówi dyr. Hanna Koszczyńska-Karaś.

Wydział zdrowia też dorzuca swoją cegiełkę.
- Przede wszystkim zwracamy uwagę na program antynarkotykowy z prawdziwego zdarzenia, który powstał w 2006 roku - mówi nam prosząca o anonimowość pracownica wydziału zdrowia i spraw społecznych. - W raporcie mowa jest też o podjętych przez wydział działaniach przeciwko pladze dopalaczy w Poznaniu.

To, że raport dla Grobelnego to nie krótka notatka, potwierdzają pracownicy innych wydziałów.
- Dokument był bardzo obszerny - mówi kierownik Waldemar Rembas z wydziału oświaty. - Pisaliśmy o remontach szkół, oddanych do użytku w tym roku nowych placówkach, takich jak przedszkole przy ul. Księżycowej oraz boiskach. Duża część raportu poświęcona była targom edukacyjnym koordynowanym przez wydział oświaty i 25 mln złotych uzyskanym z projektów europejskich.
Obszerną listę zasług i osiągnięć przedstawił też prezydentowi wydział ochrony środowiska.

- Konferencja klimatyczna została oceniona przez uczestników jako najlepsza z odbywających się do tej pory na świecie, także ze względu na jej zaplecze - mówi dyr. Leszek Kurek. A inne sukcesy? - W 2009 roku Poznań, w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Środowiska, został liderem polskiej ekologii. To jedyny przypadek w Polsce, kiedy miasto zdobywa ten tytuł już drugi raz - mówi.

Czy ten festiwal zasług, sukcesów i osiągnięć, w kontekście zbliżającej się kampanii wyborczej i w sytuacji, kiedy Ryszard Grobelny potrzebuje mocnych kart w rozgrywce z PO i kontrkandydatami z innych partii, nie budzi jednak jednoznacznych skojarzeń?

- To standardowa sytuacja, że poszczególne jednostki Urzędu Miasta składają raporty ze swojej działalności - twierdzi Maciej Milewicz z biura prasowego prezydenta. Jest to normalna procedura sprawozdawcza każdego urzędu. Raporty spływające z poszczególnych wydziałów związane są więc jedynie z koniecznością podsumowania ich prac w związku z kończącą się kadencją.

Przez biuro prasowe prezydenta (dla nas Marek Kalemba był przez cały dzień nieuchwytny) tę wersję zainteresowania osiągnięciami wydziałów potwierdza też dyrektor gabinetu prezydenta - Marek Kalemba.