Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sztuka niebanalnej inwestycji

Agnieszka Gonczar
Połączenie historii z nowoczesną technologią – praca Carlosa Cruz-Dieza z kolekcji Signum
Połączenie historii z nowoczesną technologią – praca Carlosa Cruz-Dieza z kolekcji Signum fot. archiwum wystawy
Na kartach historii sztuki zapisali się jako niezastąpieni znawcy dobrego smaku, bez których być może teraz nie mielibyśmy okazji podziwiać dzieł Caravaggia, Leona Battisty Albertiego czy Michała Anioła. Mecenasi, patroni, sponsorzy, opiekunowie - różnie nazywano ich przez tysiąclecia, jednak do dnia dzisiejszego ich znaczenie wydaje się być niepodważalne.

Choć Polska raczej nie należy do czołówki krajów aktywnie wspierających swoich artystów, pociesza fakt, że w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat ta sytuacja wciąż się zmienia. Dzieje się tak między innymi za sprawą Fundacji Signum z Poznania, która aktywnie promuje polską twórczość, a do tego robi to w artystycznej mekce Europy. Za dwa dni w weneckim Palazzo Dona, filli Fundacji Signum, odbędzie się specjalny pokaz wystawy "Luce e Movimento", czyli "Światło i ruch".

Prezentacja jest poświęcona zagadnieniu kinetyzmu oraz współzależności ruchu i światła w sztuce. Wśród prezentowanych artystów są prekursorzy z lat Wielkiej Awangardy (Werner Graeff, László Moholy-Nagy), a także artyści kinetyczni jak Carlos Cruz-Diez czy poznaniak Józef Robakowski. Choć wystawa jest czynna już od maja, to specjalnie z okazji inauguracji Biennale Architektury w Wenecji od 26 sierpnia odbędzie się specjalny performance, który wzbogaci ekspozycję o dodatkowe elementy wizualno-dźwiękowe.

Punktem wyjścia do działalności Fundacji Signum na arenie międzynarodowej jest bogata kolekcja sztuki nowoczesnej jej założycieli: Hanny i Jarosława Przyborowskich. Wzorem najznakomitszych mecenasów sztuki, Przyborowscy zajmują się nie tylko międzynarodową promocją sztuki polskiej, ale także działalnością pomocową na rzecz dzieci i młodzieży. W poznańskiej Fabryce Zeylanda, gdzie fundacja ma swoją siedzibę, odbywają się czasowe wystawy i projekty, podczas których są prezentowane prace wybitnych polskich twórców jak Krzysztof Wodiczko czy Jarosław Kozłowski.

Powołanie stałej przestrzeni wystawienniczej w Wenecji pozwoliło na prezentację nieznanej dotąd szerzej kolekcji sztuki Fundacji Signum. Dzięki temu prace wybitnych polskich twórców, w których posiadaniu są Przyborowscy, mają szansę zaistnieć nie tylko dla międzynarodowej publiczności, ale także w środowisku kuratorów i krytyków sztuki.

W styczniu tego roku magazyn "Arteon" uznał fundację za jedno z najważniejszych wydarzeń roku 2009. Jak pisali krytycy sztuki: "Instytucjonalne wkroczenie Fundacji Signum na arenę międzynarodową zwiastuje dalekosiężne konsekwencje dla budowania pozycji polskiej sztuki na świecie".

Przykład Przyborowskich nie jest jedyny, jeśli chodzi o kolekcjonerów sztuki związanych z Poznaniem. Chyba najbardziej wyróżniającymi się postaciami aktywnie wspierającymi działania artystyczne są Grażyna Kulczyk, a także Piotr Voelkel, założyciel Fundacji "VOX-ARTIS Promocja Polskiej Sztuki Współczesnej".

Jednak jeżeli ktoś myśli, że kolekcjonowanie sztuki to zajęcie dla wąskiego grona wybrańców o bardziej zasobniejszym portfelu, powinien zerknąć na blog prowadzony przez kolekcjonerów - Krzysztofa Masiewicza i Piotra Bazylko. Ta dwójka pasjonatów śledzi na bieżąco nowinki ze świata sztuki i doradza, jak dobrze zainwestować, jednocześnie nie pozbywając się miesięcznej pensji.

Ostatnim hitem, który można kupić nawet za kilkanaście złotych są książki i broszury projektowane przez artystów. Nakłady takich wydań bardzo rzadko przekraczają kilkaset sztuk. Najlepszym tego przykładem jest minidzieło Wojciecha Bąkowskiego "Ciepły pies", które teraz można nabyć za 5 złotych (nakład to jedyne 400 sztuk), a kto wie, czy za kilkanaście lat nie okaże się, że jesteśmy w posiadaniu unikatu przekraczającego cenę dobrej klasy samochodu...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski