Euro 2012: Rozbudowa lotniska to główny problem

  Euro 2012: Rozbudowa lotniska to główny problem

  Krzysztof M. Kaźmierczak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Trzy z 29 firm i instytucji kontrolowanych przez Najwyższą Izbę Kontroli w związku z przygotowaniami do Euro 2012 otrzymały negatywną ocenę. Wśród nich jest Port Lotniczy Poznań Ławica. Raport potwierdza wcześniejsze ustalenia "Polski Głosu Wielkopolskiego" o poważnych opóźnieniach w niezbędnej na mistrzostwa rozbudowie poznańskiego lotniska.
  NIK skontrolowała wszystkie podmioty odpowiedzialne za przygotowania do Euro: ministerstwa, miasta - gospodarzy rozgrywek oraz przedsiębiorstwa. Zbadano szczegółowo, jak przebiega budowa i modernizacja stadionów, lotnisk, dróg i dworców. Ustalenia NIK nie brzmią optymistycznie. "W procesie przygotowań stwierdzono nieprawidłowości, które mogą istotnie zakłócić organizację Euro 2012 w naszym kraju. Blisko połowa ze skontrolowanych przez NIK przedsięwzięć nie jest realizowana zgodnie z przyjętym harmonogramem. Już wiadomo, że części zadań nie uda się ukończyć przed rozpoczęciem mistrzostw" - czytamy w opublikowanym wczoraj raporcie.

  Poznańskiemu lotnisku kontrolerzy poświęcili sporo miejsca. Aby spełniało ono wymogi mistrzostw Europy, konieczna jest rozbudowa i modernizacja terminala, rozbudowa płaszczyzny postojowej i budowa równoległej drogi kołowania. Zdaniem NIK nastąpiły znaczące, kilkumiesięczne zmiany w harmonogramie wszystkich etapów prac. W efekcie tego przesunięto także planowany termin ich zakończenia z października 2011 roku na marzec 2012 roku. Inspektorzy szczególnie negatywnie ocenili nie- uzyskanie przez port lotniczy decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji inwestycji.

  Według NIK do czasu Euro nie uda się zbudować w Poznaniu III ramy komunikacyjnej (od Dąbrowskiego do Głogowskiej) oraz przedłużyć linii tramwajowej z pętli na Zawadach do stacji PKP Poznań-Wschód. Część prac (przedłużenie trasy PST do Dworca Zachodniego) z powodu opóźnień przygotowań ma zakończyć się tuż przed mistrzostwami.

  Pozytywnym akcentem jest fakt, że NIK zakończyła kontrolę w 2009 roku i od tego czasu część opóźnień udało się nadrobić. W Poznaniu dotyczy to inwestycji drogowych, m.in. wschodniej i zachodniej obwodnic miasta oraz przebudowy ul. Bukowskiej.

  Stan przygotowań nie dziwi jednak, jeśli weźmie się pod uwagę to, co kontrolerzy stwierdzili w spółce PL.2012, która koordynuje przebieg prac związanych z mistrzostwami. Według NIK występują tam przerosty biurokratyczne (wśród 71 pracowników jest aż 30 kierowników), pieniądze wydawane są nieprzemyślanie (w sposób niegospodarny wydatkowano 2,7 mln zł), a z części zadań nałożonych na siebie spółka nie wywiązała się lub zrobiła to nierzetelnie. Kierownictwo spółki nie zgadza się z zarzutami NIK i zapewnia, że organizacja imprezy nie jest zagrożona.

  Ławica - czerwony punkt mistrzostw

  Lotnisko w Poznaniu ma największe spośród portów lotniczych opóźnienie w przygotowaniach do Euro 2012.
  Trwają przetargi mające wyłonić wykonawców prac związanych z rozbudową lotniska. Zarządzająca nim spółka najpierw na pół roku zawiesiła starania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach do rozbudowy portu, a przez dwoma tygodniami nieoczekiwanie wycofała swój wniosek w tej sprawie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo