Urząd się przeprowadza, ale dlaczego wybrał najdrożej?

  Urząd się przeprowadza, ale dlaczego wybrał najdrożej?

  Michał Kopiński

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Około stu pracowników Urzędu Marszałkowskiego przeprowadza się właśnie do nowej, tymczasowej siedziby. Urzędnicy zajmujący się funduszami unijnymi do końca 2013 roku - kiedy to gotowy ma być nowy budynek UMWW - będą pracowali w biurach budynku firmy Wechta przy ul. Szyperskiej 14 w Poznaniu. Cena? 13 euro plus VAT za metr kwadratowy. Mnożąc to przez 3,5 tys. metrów wychodzi ok. 55 tys. euro, czyli ponad 200 tys. zł miesięcznie.

  Drogo? Urząd mógł wynająć biura taniej - dwie inne firmy zaproponowały niższe stawki za metr niż Wechta. Bankowe Biuro Nieruchomości chciało wynająć UMWW pomieszczenia w budynku przy ul. Marcelińskiej (w pobliżu skrzyżowania z ul. Bułgarską). Cena? 10 euro za m kw. plus VAT miesięcznie. A w nowym budynku Skalar przy skrzyżowaniu ul. Góreckiej z ul. Hetmańską urząd mógł mieć biura (do 4,4 tys. mkw.
  powierzchni) za 11,9 euro plus VAT za metr. Kierowany przez wicemarszałka Wojciecha Jankowiaka (PSL) zespół wybrał jednak budynek Wechty. Jankowiak konsultował swoją decyzję z wicemarszałkiem Leszkiem Wojtasiakiem (PO), któremu podlegają wszystkie przenoszone właśnie na ul. Szyperską jednostki.

  - Sama przeprowadzka jest spowodowana tym, że w budynku Victoria Center przy ul. Strzeleckiej, który właśnie opuszczamy, pracownikom kapało na głowę. I to dosłownie - mówi Jankowiak. - A ponieważ nie mogliśmy się doprosić remontów, o innych rzeczach nie wspominając, wypowiedziałem im umowę - dodaje.

  Jak to się stało, że spośród trzech firm, które zgłosiły się do konkursu, wybrano tę, która oferowała najwyższą cenę za wynajem metra kwadratowego?

  - Budynek przy ul. Marcelińskiej, choć najtańszy, nie wchodził w grę, ponieważ są tam niewielkie pomieszczenia, a my mamy meble, które pasują tylko do dużych, tzw. open space - tłumaczy wicemarszałek Wojtasiak. - Inaczej sprawa ma się z tym przy ul. Góreckiej. W pewnym momencie byliśmy już praktycznie na niego zdecydowani, architekt pokazywał nam nawet, jak zaaranżować wnętrza. I wtedy zorientowaliśmy się, że w budynku jest dużo korytarzy i pomieszczeń słabo oświetlonych. Za które też musielibyśmy płacić.

  - Koniec końców, choć Wechta ma wyższe stawki za metr, nam opłaci się bardziej - dodaje Wojciech Jankowiak. I przekonuje: - Bo z powodu tych korytarzy i salek, żeby się pomieścić przy Góreckiej, musielibyśmy wynająć ze 4,5 tys. metrów kw. A u Wechty, gdzie jest lepszy układ pomieszczeń, wystarczy nam 3,5 tys. metrów.

  Maciej Modrocki z grupy PBG SA, której spółka wybudowała biurowiec przy ul. Góreckiej, nie dowierza własnym uszom.

  - Dużo korytarzy? Ciemne pomieszczenia? Przecież to nowoczesny, w całości przeszklony budynek - mówi Modroc-ki. I opowiada, jak wyglądały rozmowy z Urzędem Marszałkowskim: - Wczesną wiosną usłyszeliśmy, że urzędnicy się do nas wprowadzą. A potem, ni z tego ni z owego, przyszła informacja, że jednak nie. Bardzo mnie to zdziwiło. Zwłaszcza że od nas też można wynająć 3,5 tys. metrów, nie ma żadnego problemu.

  - Ale tam na 3,5 tys. m byśmy się nie pomieścili - powtarza Jankowiak. - Dlatego podpisaliśmy jednak umowę z Wechtą.

  Zwycięska firma sprawy nie komentuje. - Prezesa Dariusza Wechty nie ma i nie mam żadnych informacji, kiedy będzie - usłyszeliśmy od jego asystentki.

  Wszyscy ludzie Wojtasiaka razem

  Do budynku Wechty przenosi się 5 jednostek.

  Cztery mieściły się dotychczas w Victorii: Biuro Obsługi Funduszy, Departament Wdrażania Programu Regionalnego, Główny Punkt Informacyjny WRPO i sekretariat wicemarszałka Leszka Wojtasiaka, któremu to wszystko podlega. Ale na Szyperską przenosi się też nadzorowany przez Wojtasiaka Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich, który miał siedzibę na Kościuszki. - Ma coraz więcej zadań, poza tym współpracuje z pozostałymi - mówi rzeczniczka UMWW.

  Komentarze (18)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wynajęli od kolesia

  Szczur (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 8

  Nie jest nowiną, że w Poznaniu są równi i równiejsi. Tacy kolesie jak Wechta czy Kulczyk to ci równiejsi - żyjący w swoistej symbiozie z dworem Grobelasa, ale, jak widać, także innych urzędasów...rozwiń całość

  Nie jest nowiną, że w Poznaniu są równi i równiejsi. Tacy kolesie jak Wechta czy Kulczyk to ci równiejsi - żyjący w swoistej symbiozie z dworem Grobelasa, ale, jak widać, także innych urzędasów żyjących z naszych podatków. To jedna koteria. A Wechta potrzebował na gwałt najemców, bo wtopił kasę w to szkaradztwo nad Wartą, straszące z daleka przyjezdnych.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dyzma w Zarządzie Województwa

  Maxwell (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 11

  Panie Redaktorze Kopiński,
  sądzę, że p. Leszek Wojtasiak bezustannie naraża wielkopolskich podatników na niebanalne straty finansowe, głównie z powodu braku jakichkolwiek kwalifikacji do pełnienia...rozwiń całość

  Panie Redaktorze Kopiński,
  sądzę, że p. Leszek Wojtasiak bezustannie naraża wielkopolskich podatników na niebanalne straty finansowe, głównie z powodu braku jakichkolwiek kwalifikacji do pełnienia odpowiedzialnych funkcji w państwie czy regionie.
  Proszę zwrócić uwagę, iż Marszałek Województwa Wielkopolskiego p. Woźniak oraz Wicemarszałek p. Jankowiak oficjalnie podają nazwy uczelni i kierunki studiów, które ukończyli. Leszek Wojtasiak natomiast w ogóle nie informuje podatników o poziomie swojego wykształcenia. Bo i nie ma o czym.
  Wicemarszałek Wojtasiak – sprytny mechanik samochodowy bez matury – zawsze z powodzeniem unikał tego tematu; w jego niezliczonych biografiach na przykład, błąkających się po Internecie, możemy się jedynie doszukać zagadkowych informacji o pełnionych przez niego funkcjach, w tym między innymi prezesa w kilku bliżej nieokreślonych firmach.
  Oczywiście, być może pan Wojtasiak ostatnio zdołał jakoś uzupełnić braki w wykształceniu, co jak wiemy udało się paru polskim politykom, w tym p. Renacie Beger z Samoobrony. Na razie jednak czytelników „Głosu” oraz potencjalnych wyborców nie powinna zwodzić „angielszczyzna” wicemarszałka Leszka („open space”), bo nie zna on ani jednego języka obcego, a nawet z polszczyzną ma niemałe kłopoty.
  W tym świetle fakt, iż pan wicemarszałek Wojtasiak reprezentuje Wielkopolskę poza granicami naszego kraju i kontynentu, a – co gorsza - kieruje resortem zawiadującym funduszami unijnymi napawa grozą. Proszę zastanowić się, jakie straty my, Wielkopolanie, ponosimy choćby w związku z zagraniczną działalnością owego Wicemarszałka.
  Drogi Panie Redaktorze,
  obawiam się, że Leszek Wojtasiak nie pojmuje kierowanych pod jego adresem zarzutów, podobnie jak pan Lepper nie rozumie, jak można oskarżać mężczyznę o dokonanie gwałtu na prostytutce. Na szczęście, Pana Przewodniczącego mamy już z głowy, stał on bowiem na czele partii, był łatwiejszym celem i w końcu sam się wyeliminował z gry politycznej. Pan Wojtasiak natomiast zawsze może schować się za plecami inteligentnych skądinąd, choć czasem skonfundowanych polityków Platformy Obywatelskiej.
  Najwyższy czas, aby panowie z PO jak najszybciej „ewakuowali się z układów” z takimi kolesiami jak Leszek Wojtasiak, bo inaczej będzie wstyd!
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kolesie z PS L pogrążą PO

  Obywatel RP (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 4

  Kolesie z PS L pogrążą PO i to nie tylko na szczeblu wojewódzkim. Wybitny lobbysta niejaki Sawi...ki szykuje ustawę o wyprzedaży kolesiom pozostałości po PGR. To będzie ciacho!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do michu

  Widukind (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 19

  Twoje twierdzenie : Żyjemy w państwie prawa .... dyskwalifikuje Ciebie jaka poważną osobę. Albo nie wiesz co piszesz albo doskonale wiesz .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przeprowadzka

  Boby (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 9

  Redaktorze Kopiński. Proszę obserwować to co się dzieje wokół wicemarszałka OpenSpace i co działo się w przeszłości. Gwarantuję jeden dobry artykuł w tygodniu-nie licząc komentarzy. Ta...rozwiń całość

  Redaktorze Kopiński. Proszę obserwować to co się dzieje wokół wicemarszałka OpenSpace i co działo się w przeszłości. Gwarantuję jeden dobry artykuł w tygodniu-nie licząc komentarzy. Ta przeprowadzka to naprawdę drobnostka!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kombinaje PO

  Ania (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 15

  To kolejny przykład kombinowania za publiczne pieniądze prominentnych działaczy PO w tym przypadku wiceprzewodniczącego PO w Wlkp czyli Leszka Wojtasiaka ,który znany jest z lewych interesików i...rozwiń całość

  To kolejny przykład kombinowania za publiczne pieniądze prominentnych działaczy PO w tym przypadku wiceprzewodniczącego PO w Wlkp czyli Leszka Wojtasiaka ,który znany jest z lewych interesików i dziwnych biznesowych powiązań zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie do końca celny strzał...

  michu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 30 / 25

  Pomijam uwagi do marszałka Wojtasiaka do których wolałbym się nie odnosic...
  Moim zdaniem, nie tylko cena jest wyznacznikiem gospodarnego wydatkowania środków publicznych.
  Czy dla petentów nie...rozwiń całość

  Pomijam uwagi do marszałka Wojtasiaka do których wolałbym się nie odnosic...
  Moim zdaniem, nie tylko cena jest wyznacznikiem gospodarnego wydatkowania środków publicznych.
  Czy dla petentów nie jest ważna odległość od centrum miasta?
  Jak wielka jest różnica w cenie?
  Czy koszty wynajmu odnosiły się do powierzchni w stanie surowym, czy zagospodarowanym na potrzeby urzędu?
  Lenistwo autora artykułu jest żenujące, a populizm przyprawia o mdłości.
  Brakiem profesjonalizmu jest posługiwanie się niesprawdzonymi informacjami.
  Zanim rozpocznie się zadymę warto sprawdzić fakty. Żyjemy w państwie prawa i możliwe jest sprawdzenie każdej sprawy związanej z wydatkowaniem środków publicznych.
  Autor najwyraźniej nie wie jak to zrobic lub zwyczajnie mu się nie chce, bo i tak wie że jakikolwiek artyuł bazujący na niesprawdzonych danych, krytycznie odnoszący się do sfery publicznej uzyska poklask mas.
  Wypowiadając się w tej sprawie warto by odnieść się do rzeczywistej struktury Urzędu Marszałkowskiego, dostępnych dla kogokolwiek na stronie BIP http://www.bip.umww.pl/portal?id=59281
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Panie Kopiński !

  Widukind (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 30 / 18

  Ja ,stary upierdliwy Widukind , gratuluję Panu celnego artykułu. Ma Pan wiele do opisania w tym na władzę chorym mieście .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wechta

  justa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 26 / 17

  Najlepiej wynajmować i to drogo za pieniądze podatników. zawsze to można sięgnąć do ich kieszeni podnosząc akcyzę, VAT itd. Żaden prywatny przedsiębiorca dotychczas na taki wynajem sobie nie...rozwiń całość

  Najlepiej wynajmować i to drogo za pieniądze podatników. zawsze to można sięgnąć do ich kieszeni podnosząc akcyzę, VAT itd. Żaden prywatny przedsiębiorca dotychczas na taki wynajem sobie nie pozwolił.
  Tylko budżet państwa / sąd, urząd marszałkowski/ wspiera finansowo p. Wechtę. Proponuję w najbliższych
  wyborach samorządowych zagłosować na p. Wechtę,który potrafi wszystko załatwić.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  rubin

  urzednik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 30 / 16

  Ciekawe ile kosztował remont departamentu unijnego urzędu marszalka na Kosciuszki. Wieczorem jest oświetlony jak palac kultury. Teraz bedzie stac pusty, taki piekny dworek........i tyle kosztowalo...rozwiń całość

  Ciekawe ile kosztował remont departamentu unijnego urzędu marszalka na Kosciuszki. Wieczorem jest oświetlony jak palac kultury. Teraz bedzie stac pusty, taki piekny dworek........i tyle kosztowalo jego wyremontowanie.....kasa poszla w bloto zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo