Agata Szymczewska, jedna z najlepszych polskich skrzypaczek,...

  Agata Szymczewska, jedna z najlepszych polskich skrzypaczek, przenosi się do Poznania

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w roku 2006, laureatka Medalu Młodej Sztuki "Głosu Wielkopolskiego" Agata Szymczewska ukończyła właśnie studia na Hochschule Fur Musik und Theater w Hanowerze i - co ważne - na dłużej wiąże się z Poznaniem. Od października będzie wykładowcą tutejszej Akademii Muzycznej.
  W sobotę słuchaliśmy jej w Auli UAM podczas festiwalu Polska Akademia Gitary. Razem z Łukaszem Kuropaczewskim wykonała materiał z płyty "Aqua e Vinho".

  - To bardzo ciekawy projekt, a dla mnie także interesująca propozycja. Z gitarą niestety nie miałam do tej pory zbyt wiele do czynienia. To zupełnie inna praca niż w kwartecie smyczkowym, w trio fortepianowym czy z orkiestrą. Gitara ma inne właściwości - mówi Agata Szymczewska.

  Już nie studentka, lecz wykładowczyni mówi, że nie czuje w sobie żadnej przemiany, tak jak nigdy nie czuła przemiany z uczennicy szkoły średniej w studentkę. Nadal gra tak, jak grała, choć przyznaje, że bycie pedagogiem to dla niej dodatkowa odpowiedzialność i wielkie wyzwanie, ponieważ nie ma jeszcze dużego doświadczenia pedagogicznego. W tym roku prowadziła tygodniowy kurs skrzypcowy w Korei Południowej.

  - Powoli zaczynam zdobywać nowe umiejętności jako pedagog, natomiast muzykiem pozostaję tym samym. Taką drogę wytyczyłam sobie kilka lat temu i tu się nic nie zmieni. Praca pedagogiczna nigdy nie pochłonie mnie w stu procentach i nie będę miała czasu na koncerty i odwrotnie. To bardzo dobry moment, aby wszystko połączyć i żeby dzięki temu pootwierały się kolejne okienka w mojej głowie - stwierdza skrzypaczka.

  W Korei Agata Szymczewska nie tylko prowadziła kurs skrzypcowy, ale miała też koncerty kameralne w z takimi muzykami jak skrzypek Gerard Poule czy pianista Cyprien Katsaris. W Niemczech na festiwalu w Kronbergu grała z takimi znakomitościami jak skrzypkowie Gidon Kremer, Yuri Bashmet czy wiolonczelista Frans Helmerson. Natomiast na Festiwalu Beethovenowskim w Warszawie wykonywała kwintety Roberta Schumanna i Dymitra Szostakowicza z młodymi polskimi muzykami.

  Szymczewska nie stroni także od występów z orkiestrą. W miniony poniedziałek zagrała w Berliner Konzerthaus pod batutą Gabriela Chmury I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego. Wykonanie to spotkało się z niezwykłym przyjęciem publiczności. Dała też kilka koncertów w Londynie, a 13 października czeka ją debiut z London Philharmonic Orchestra i Koncertem skrzypcowym Felixa Mendelssohna-Bartholdy`ego.

  - Z Elżbietą Penederecką, która jest moim menedżerem, ciągle pracujemy. Gram wiele audycji dla różnych dyrygentów. Występuję z elitą światowej muzyki, na czym jako młoda osoba ogromnie korzystam i jestem szczęśliwa. Od konkursu wieniawskiego minęły dopiero 4 lata. Wygrywając, go nie myślałam, że będę nawet w połowie tej drogi - mówi Agata Szymczewska. Oczywiście nasz skrzypcowy towar eksportowy ma też plany płytowe i zgłasza się do niej mnóstwo firm płytowych. Tymczasem Agata Szymczewska pozostaje nieugięta.

  Podwójna woda z winem

  Ta woda w połączeniu z winem smakuje naprawdę wybornie! W sobotę Agata Szymczewska i Łukasz Kuropaczewski podczas koncertu w Auli UAM wykonali utwory pochodzące z ich krążka "Aqua e vinho", czyli "Woda i wino". Ale nie tylko - na tapecie muzyków znalazła się m.in. piękna "Pavana" autorstwa Gabriela Faure. Aż dwukrotnie posłuchaliśmy za to tytułowego nagrania, napisanego przez Egberto Gismontiego. W drugiej części koncertu muzykom towarzyszyli Bartosz i Michał Bryła oraz Karol Marianowski. Występ odbył się w ramach Polskiej Akademii Gitary. JAS

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo