Anuncjatki mają już swój klasztor

  Anuncjatki mają już swój klasztor

  Izabela A. Kolasińska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W 160. rocznicę ostatnich objawień Matki Bożej Licheńskiej pasterzowi Mikołajowi Sikatce do klasztoru w Lesie Grąblińskim wprowadziły się siostry anuncjatki z Francji. Wczoraj z chorągwiami, orkiestrą i śpiewem na ustach zakonnice odprowadzili do ich nowego domu parafianie z Lichenia i okolic. Ludzie już dzień wcześniej przystrajali drogę kolorowymi wstążkami, kokardami i kwiatami.
  Anuncjatki, francuski zakon o ponad 500-letniej historii, pojawiły się w Licheniu już kilka lat temu. Z księżmi marianami, gospodarzami licheńskiego sanktuarium łączy je maryjna duchowość i reguła Dziesięciu Cnót Najświętszej Maryi Panny, wspólna dla obu zgromadzeń. Jednak dopiero półtora roku temu w Licheniu zamieszkały pierwsze cztery mniszki z klasztoru w Thiais we Francji. Wkrótce potem w grąblińskim lesie rozpoczęła się budowa ich klasztoru.

  - Dlaczego Grąblin? To miejsce objawień Maryi. Nie mogłybyśmy znaleźć lepszego miejsca - mówi siostra Maria od Chrystusa, przełożona klasztoru z Thiais.

  - Pokazaliśmy siostrom kilka miejsc, ale od razu wybrały Grąblin. Nie przestraszyły się nawet komarów, które bardzo tu dokuczają latem - dodaje ks. Wiktor Gumienny, kustosz sanktuarium w Licheniu.

  Zabudowania klasztorne wraz z kościołem pod wezwaniem Dziesięciu Cnót NMP powstały w 15 miesięcy.

  - Obiekt jest przygotowany docelowo dla 20 sióstr. Jest również 10 pokoi dla świeckich, którzy zechcą tu odprawić rekolekcje, wyciszyć się - mówi ks. kustosz Gumienny. - Siostry są na razie tylko cztery. Z czasem, mamy taką cichą nadzieję, będzie ich więcej. W tej chwili w nowicjacie pod Paryżem są już dwie Polki. Najprawdopodobniej trafią one kiedyś właśnie do Grąblina.

  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Siostry

  katana (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 19

  Witamy najserdeczniej .Powodzenia w Świętej misji..

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo