Ekonomia pokonała cztery poznańskie szkoły

  Ekonomia pokonała cztery poznańskie szkoły

  Katarzyna Kamińska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Nie pomógł tajemniczy potężny inwestor oraz determinacja uczniów, rodziców i nauczycieli - I Prywatne Liceum Ogólnokształcące oraz pozostałe trzy szkoły przy ul. Dąbrowskiego przestały istnieć. - Niestety, przeważyły względy ekonomiczne - tłumaczy dyrektor Piotr Grodzki. - Po pierwsze Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne [właściciel budynku, w którym szkoły miały swoją siedzibę - przyp. red.] podniosły stawkę za metr kwadratowy, co sprawiło, że inwestycja zaczęła być dużo droższa. Poza tym okazało się, że na kontynuację nauki w naszych szkołach zdecydowało się zaledwie 30 uczniów. W związku z tym zamykamy placówki.
  A jeszcze tydzień temu dyrektor Grodzki cieszył się z pozyskania nowego, "potężnego" inwestora i zapewniał, że "na 99 proc. szkoła przetrwa". Sponsor szkoły ponoć miał ogromne plany związane z czterema szkołami, a nawet wspominał o otwarciu przedszkola, by można było w jednym miejscu kształcić się "od pieluchy do matury".

  - No, niestety, trzeba umieć zarządzać - mówi rodzic jednego z maturzystów. - Jedni to potrafią, jak dyrektor Matuszewski, innym to nie wychodzi.

  Właśnie w International School of Poznan przy ul. Taczanowskiego prowadzonej przez Ryszarda Matuszewskiego naukę kontynuować będzie kilkunastu uczniów ze zlikwidowanego gimnazjum i liceum. Pozostali znaleźli miejsca w innych szkołach poznańskich.

  - Podjąłem wcześniej takie zobowiązanie wobec pani Anity Adamczykowej [współwłaścicielki zlikwidowanych szkół - przyp. red.], która jako pierwsza zaczęła zabiegi, by ratować szkołę i ratować uczniów - wyjaśnia dyrektor Matuszewski. - Większość uczniów, którzy chcieli kontynuować naukę w naszej szkole, dostała zgodę na przeniesienie. Dla grupy gimnazjalistów wygospodarowaliśmy nawet malutką, sześcioosobową klasę. Niektórzy uczniowie będą musieli zrobić korekty programowe, ale najważniejsze, że będą mogli spokojnie się uczyć.

  Spokojni są rodzice uczniów, którzy w zlikwidowanym liceum byli w klasach z międzynarodową maturą. Im najtrudniej byłoby bowiem tydzień przed rozpoczęciem roku szkolnego znaleźć szkołę z podobnym programem.

  Początek roku szkolnego przedstawia się niewesoło również dla kadry nauczycielskiej ze zlikwidowanych placówek.

  - To jest tragedia dla grona pedagogicznego - twierdzi dyrektor Piotr Grodzki. - Już dawno zakończył się ruch służbowy, więc nauczyciele będą mieli, niestety, bardzo długie wakacje - wielu, łącznie ze mną, od pierwszego września będzie mieć status bezrobotnego.

  - Część nauczycieli będzie pracować u mnie - zapewnia jednak Ryszard Matuszewski. - Choć rzeczywiście nie wszyscy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  @Ian

  -H- (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 12

  Ciebie też kiedyś nie będzie. Walka z krzyżami to też rodzaj ideologii, jeśli tego nie widzisz, to współczuję...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  związki

  zawodowe (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 13

  hmmm.... a co robią związki zawodowe nauczycieli?
  chyba w ich interesie nie jest szukanie pracy dla nauczycieli, którzy tą pracę tracą...

  btw: będzie ciężko pracę znaleźć tym nauczycielom z...rozwiń całość

  hmmm.... a co robią związki zawodowe nauczycieli?
  chyba w ich interesie nie jest szukanie pracy dla nauczycieli, którzy tą pracę tracą...

  btw: będzie ciężko pracę znaleźć tym nauczycielom z racji powiązań koleżeńsko-towarzyskich - praktycznie w każdej szkolezwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  gdzie my zyjemy

  Ian (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 16

  czy to jest ,no nie ,nie mam slow ,rece mi opadaja jak widze to tlo w tej klasie ...krzyze i inne "swietosci"

  kompletny CIEMNOGROD ....,moze i dobrze ze tej szkoly juz nie bedzie !!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo