Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kultura: Skandal wypromuje abnormalną galerię?

Agnieszka Gonczar
Chyba nic w ostatnim czasie nie wzbudziło dyskusji w poznańskim świecie sztuki, jak swastyka zestawiona z wizerunkiem Myszki Miki, która zawisła na ulicy Wronieckiej. A to dopiero początek kija wsadzonego w sam środek mrowiska przez twórców Abnormals Gallery. "Nie wiemy jeszcze, kim jesteśmy. Wiemy jedynie, że jesteśmy nienormalni" - tak określają się sami na stronie internetowej miejsca, które zostanie otwarte 4 września w Poznaniu.

Skandal jest najlepszą strategią zaistnienia na rynku. Zazwyczaj jest to jednorazowe działanie marketingowe, które chwilowo ma przyciągnąć uwagę. Jednak co innego, gdy program nowo powstającego miejsca jest ukierunkowany na nieustanną prowokację i promocję artystów, którzy w światowej sztuce uchodzą za ekscentryczny margines.

- Tworzymy sztukę odważną, niekiedy kontrowersyjną, ale zawsze obrazującą ogromne pokłady wrażliwości i niezgody na zastaną rzeczywistość. Naszym celem nie jest wyłącznie działalność wystawiennicza, lecz przede wszystkim stworzenie miejsca, które prowokuje, by zboczyć z utartych szlaków myślenia i komentuje obraz otaczającego świata - mówi Exilentia Exiff artystka związana z galerią i kuratorka projektu.

Nic dziwnego, że zaprosiła do niego artystów programowo wywołujących swymi pracami gorącą dyskusję. Max Papeschi, autor swastyki z Myszką Miki, na swoim koncie ma kilkadziesiąt prac w dość kontrowersyjny sposób ukazujący wizerunki świętych i postaci historycznych - często na tle erotycznych symboli oraz w nietypowym kontekście. Lukas Zpira to guru środowisk eksperymentujących ze swoim ciałem: czy to za pomocą tatuaży, czy nietypowych… okaleczeń. Jest też gejowski duet Luigi & Luca, nie stroniący od ukazywania najbardziej intymnych części swego ciała.

- Sztuka w dzisiejszych czasach może przetrwać tylko w "gettach" zwanych galeriami sztuki. Gettach, które są puste i służą jedynie za sklepy dla kolekcjonerów. My mamy inną koncepcję sztuki. Chcemy prezentować w przestrzeni publicznej sztukę zaangażowaną społecznie. Chcemy, aby sztuka stała się częścią naszej rzeczywistości. Chcemy zadawać pytania i chcemy uzyskiwać na nie odpowiedzi; w miejsce zniszczenia, obelg i gróźb - tak w liście otwartym zapowiadał program galerii jej właściciel Roman Nowak, poznański prawnik i biznesmen.

Na otwarcie Abnormals Gallery artyści Andrea Penzo i Cristina Fiore przygotowali przedstawienie zatytułowane "Self-possession". Aby je zobaczyć i wziąć udział w wernisażu wystawy "Abnormals Nudes", należy wysłać zgłoszenie na adres [email protected] z krótkim opisem swojej osoby. I w napięciu oczekiwać odpowiedzi...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski