Ruiny starych kościołów zamieniają w galerie i kluby

  Ruiny starych kościołów zamieniają w galerie i kluby

  Rafał Święcki

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Trzy opuszczone kościoły będą mieć nową funkcję. Tylko tak można uratować te cenne zabytki sakralne.
  Dawny ewangelicki kościół w Wojcieszycach koło Jeleniej Góry miał zostać rozebrany. Przez wiele lat służył za magazyn, m.in. mebli. Lata zaniedbań spowodowały groźbę zawalenia. Władze gminy Stara Kamienica zwracały się nawet z wnioskiem o jego wyburzenie. Konserwator zabytków nie wydał zgody, choć budowla była w katastrofalnym stanie.

  Dzięki pieniądzom z ministerstwa kultury uda się ją zachować.
  Gmina dostała ok. 400 tys. zł na naprawę dachu. Remont już się zaczął. To pierwszy krok, by uratować świątynię. W przyszłości gmina chce tu urządzić salę wiejskich spotkań, może tu powstać dom ślubów.

  Nową funkcję będzie też pełnić inny poewangelicki kościół w tej gminie. Za ponad prawie dwa mln zł w świątyni w Kromnowie, która przez dziesięciolecia była stodołą, powstanie Izerska Galeria Sztuki. Dach już odnowiono, trwają inne prace budowlane dotowane z funduszy europejskich. Otwarcie zaplanowano na listopad przyszłego roku.

  - Zmiana funkcji dla tych obiektów to jedyna szansa na ich uratowanie - wyjaśnia Wojciech Kapałczyński, szef jeleniogórskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

  Gmina Janowice Wielkie ratuje w ten sposób wieżę XIII-wiecznego kościoła w Radomierzu. W jej wnętrzu zachowały się trzy dzwony z końca XVI stulecia. W przyszłym roku zostanie przy niej otwarte biuro informacji turystycznej, a do wieży zostaną dobudowane schody i taras widokowy.

  Wójt Janowic, Jerzy Grygorcewicz, chciałby też przejąć opuszczony ewangelicki kościół w Komarnie. Zabytek wymaga ratunku. Niestety, legnicka kuria, która jest jego właścicielem, nie zgadza się na przeznaczenie go na cele pozaliturgiczne, choć obok stoi kościół katolicki. Parafii udało się zdobyć ostatnio pieniądze na remont dachu świątyni ewangelickiej.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo