Wielkopolska: Są pieniądze na zaproszenia do badania piersi

  Wielkopolska: Są pieniądze na zaproszenia do badania piersi

  Paulina Jęczmionka

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Ministerstwo Zdrowia przekazało Wielkopolsce pieniądze na prawie 222 tysiące zaproszeń w ramach Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Oznacza to, że po raz pierwszy wszystkie mieszkanki naszego województwa objęte programem dostaną informacje o przysługujących im bezpłatnych badaniach.
  Wielkopolska jest jednym z trzech województw, w których odnotowuje się największą liczbę zachorowań na raka piersi. Co roku wykrywa się tu 1,4 tys. nowych nowotworów. Największe ryzyko występuje u kobiet w wieku 50-69 lat. I dlatego to do nich adresowany jest program profilaktyki raka piersi.

  Od 2007 roku kobiety dostają pocztą imienne zaproszenia na bezpłatną mammografię. Jednak dotychczas listy trafiały do ograniczonej liczby pań.
  W 2009 r. z 216 tysięcy kobiet zaproszenie otrzymało tylko 129 tysięcy. Zdaniem lekarzy, to jedna z przyczyn małego zainteresowania badaniami. Przez sześć miesięcy 2010 roku na mammografię zgłosiło się bowiem tylko niecałe 50 tysięcy pań. A program dotyczy 220 tys. osób.
  Ale w pierwszym półroczu ministerstwo sfinansowało dla Wielkopolski zaledwie 69 tys. zaproszeń.

  Koordynatorzy programu przewidywali, że tyle samo dostaną na kolejne sześć miesięcy. A to oznaczałoby, że ok. 80 tys. kobiet mogłoby wcale nie wiedzieć o przysługujących im badaniach. Jednak, po naszej publikacji, resort zdecydował, że sfinansuje więcej zaproszeń. Teraz otrzymają je wszystkie mieszkanki regionu, którym przysługuje bezpłatne badania.

  Wysyłka rozpocznie się za kilka dni. Wojewódzki Ośrodek Koordynujący program szacuje, że dzięki temu na mammografię zgłosi się łącznie nawet 150 tysięcy pań. Byłaby to największa liczba chętnych od początku realizacji programu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo