Łapówka? Ależ skąd! To darowizna!

  Łapówka? Ależ skąd! To darowizna!

  Leszek Waligóra

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Co roku wręcza się w Europie nagrodę za najlepszą transakcję bankową, projekt biznesowy, dla najlepszego zarządzającego. Jest też nagroda Banku Szwecji, niesłusznie zwana ekonomicznym Noblem. Nie mam cienia wątpliwości, ani tyciego, że w tym roku wszystkie te nagrody zgarnie zarząd gminy Duszniki, z jego wójtem na czele!
  Cały świat głowi się nad tym, jak radzić sobie z kryzysem. Cały świat zastanawia się, jak finansować rozrośniętą administrację. Cały świat kombinuje, jak pogodzić interesy społeczne i ekonomiczne. I cały świat od lat bezskutecznie walczy z tym, jak urzędnicy mają pomagać przedsiębiorcom w imieniu szarego ludu, a jednocześnie nie dać się skorumpować.

  Proste: petent przychodzi do urzędu i płaci. Ups, przepraszam. Nie płaci. Przekazuje darowiznę. Zupełnie bezinteresowanie. Z dobroci serca.

  A urząd z dobroci serca pozytywnie rozpatruje jego prośbę.
  Genialne! Czyż nie?

  Ja proponuję jednak pomysł opatentować i z miejsca zmodyfikować. Po prostu zróbmy tak, że urząd spełni prośbę tego, kto daruje więcej. Jeśli więc zjawi się trzech panów i jeden będzie chciał dać 100 zł darowizny za to, że na tym polu za ratuszem będzie plac zabaw, to poczekajmy na drugiego, który da 100 tysięcy za to, że będzie tam wysypisko śmieci. No, ale może warto jeszcze poczekać na kogoś, kto przyniesie milion za to, że będzie tam kasyno?

  O, przepraszam. Nie "za to" tylko "mimo tego". Przecież wiadomo, że jeśli urząd w Dusznikach nie zgodziłby się na wiatraki, to i tak dostałby darowiznę. W końcu dary daje się bezinteresowanie, prawda?

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kapitalizm głupcze!

  wolnorynkowiec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 10

  ciekawe czy pan redaktor ma świadomość, że większość dużych inwestycji w Polsce nigdy by nie powstało gdyby nie finansowanie planów zagospodarowania przestrzennego przez inwestorów. nie ma nic...rozwiń całość

  ciekawe czy pan redaktor ma świadomość, że większość dużych inwestycji w Polsce nigdy by nie powstało gdyby nie finansowanie planów zagospodarowania przestrzennego przez inwestorów. nie ma nic złego w tym, że to inwestor ponosi takie koszty, wydaje się że bardziej niewskazaną jest sytuacja kiedy to gmina musi ponieść dodatkowe obciążenia ze względu na inwestycję. wójt jest osobą, która nadzoruje publiczny budżet, jeżeli stara się przenieść obciążenia finansowe na inwestora – to jest  po prostu dobrym zarządcą. wyobraźmy sobie sytuację kiedy to gmina płaci za plan zagospodarowania pod inwestycję – wydaje kilkaset tysięcy złotych a inwestor się wycofuje, co wtedy napisałby pan na swoim blogu?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czytaliśmy z rozbawieniemm i zachwytem

  śmieszne i straszne (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 9

  100/100. Celne, trafne, błyskotliwe

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo