Gniezno: Miliony na remont oczyszczalni

  Gniezno: Miliony na remont oczyszczalni

  Iza Budzyńska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Do 2014 roku ma się zakończyć modernizacja gnieźnieńskiej oczyszczalni ścieków. Całość planowanej inwestycji, w ramach której zostanie także wybudowana kanalizacja sanitarna na osiedlu Pławnik, będzie kosztować ponad 70 mln zł. 53 procent kosztów kwalifikowanych pokrywa dofinansowanie przyznane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Resztę spółka będzie musiała wyłożyć z własnych środków, głównie z kredytów.

  - Oczyszczalnia po modernizacji będzie oczyszczać ścieki do takiego stopnia, w jakim wymagają obecne przepisy - mówi Jan Lewandowski, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Gnieźnie. - Zmniejszą się też przykre zapachy docierające do najbliższego otoczenia oczyszczalni. Kanalizację zaczniemy w przyszłym roku, prace potrwają przez dwa sezony - dodaje.

  Jak wyjaśnia szef PWiK, w 2012 roku gnieźnieńskie wodociągi wystąpią o kolejne tak zwane pozwolenie wodno-prawne, które musi być regularnie odnawiane.
  Gnieźnieńską oczyszczalnię ścieków zbudowano na początku XX wieku. Od tego czasu była przebudowywana kilkukrotnie, teraz musi znów zostać dostosowana do rosnących wymagań z zakresu ochrony środowiska.

  Na razie nie wiadomo jeszcze, czy milionowe wydatki, jakie spółka wodociągowa musi ponieść, wpłyną na cenę dla korzystających z jej usług, czyli niemal wszystkich mieszkańców miasta. Prezes PWiK uspokaja, że nie musi spodziewać się drastycznego wzrostu opłat za odprowadzanie ścieków. Nie jest jeszcze wykluczone, że podwyżka będzie konieczna, kiedy spółka zacznie spłacać zaciągnięte na pokrycie wkładu własnego kredyty.

  - My ceny aktualizujemy raz do roku, to zależy od kosztów eksploatacyjnych i ogólnej sytuacji spółki - mówi Jan Lewandowski. Władze miasta mogą na przykład wprowadzić dopłaty do ceny, by uniknąć wyższych rachunków dla mieszkańców. Gdyby Rada Miasta się na to zdecydowała, wodociągi dostawałyby z budżetu miasta dopłatę do każdego zużytego metra sześciennego.

  - Cieszę się, że spółka przygotowała dobry projekt modernizacji miejskiej oczyszczalni ścieków - mówi prezydent Gniezna Jacek Kowalski. - To bardzo ważne przedsięwzięcie dla gnieźnian. Mamy oczyszczalnię na średnim poziomie, dlatego unowocześniamy ją, by nie zanieczyszczać środowiska.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo