Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dżemy, konfitury, przeciery. Co jeszcze można zamknąć w słoiku?

Elżbieta Podolska
Wracamy do robienia przetworów domowych. Dlaczego? Bo są zdecydowanie zdrowsze. Wiemy, co  do nich dodajemy, nie wrzucamy chemii...
Wracamy do robienia przetworów domowych. Dlaczego? Bo są zdecydowanie zdrowsze. Wiemy, co do nich dodajemy, nie wrzucamy chemii... Waldemar Wylegalski
Nasze babcie robiły co roku setki słoików zapraw na zimę. Kompoty, przeciery, owoce i warzywa w occie, sałatki, mizeria, dżemy, konfitury, skórka pomarańczowa, suszone, zasypywane cukrem, doprawiane na bardzo ostro, kiszone w wielkich beczkach stały i tylko czekały, by ktoś po nie zszedł do piwnicy i przyniósł do domu pisze Elżbieta Podolska

W zimowe wieczory chętnie sięgało się po konfiturę czy sok do herbaty. Babcia miała nawet przygotowany sos z jagód, jakby się komuś pyz drożdżowych z takim letnim sosem zachciało. Dziadek pilnował, żeby przypadkiem nikt nie poszedł na łatwiznę i nie kupił gotowych wyrobów w sklepie.

Nasze mamy już nie miały takiego zacięcia. Zabiegane, zdecydowanie wolały sięgnąć po kupne przetwory, bo - jak twierdziły - z cukrem są kłopoty, nie ma czasu jeździć do sadu i zbierać owoców, grzyby też lepiej kupione w paczkach bo bardziej wysuszone. I tak powoli piwnice pełne łakoci, jakie pamiętamy, zaczęły odchodzić w zapomnienie, tak jak wielkie rodzinne przyjęcia Nikt nie myślał o jadalni czy wielkim stole w kuchni, gdzie tak naprawdę kiedyś toczyło się życie całej rodziny.

Polecamy: Przepisy i porady kulinarne na GłosWielkopolski.pl

Teraz historia zatacza koło. Wracamy do robienia przetworów domowych. Dlaczego? Bo są zdecydowanie zdrowsze. Wiemy, co dodajemy, nie wrzucamy chemii i niebagatelnym powodem dla Wielkopolan jest to, że są nie tylko smaczniejsze, ale i tańsze od tych ze sklepu. Odkrywamy przepisy na konfitury z cytryn, ananasa, melona. Do łask wracają żurawiny, borówki, dynie, cukinie. Przetwory można przygotować praktycznie z każdych owoców i warzyw. Odrobina pracy i inwencji teraz, za to zimą po prostu lato w kuchni i na stole.

Lucyna Ćwierciakiewiczowa już ponad 100 lat temu podawała przepisy na te przysmaki. Nasze kuchnie zaczynają pachnieć suszonymi ziołami z własnych grządek, a półki zdobią kolorowe zaprawy, czasem przygotowane specjalnie jako ozdoby.

Nie ma nic smaczniejszego, bardziej pachnącego i przyjemniejszego niż sięganie zimą do własnoręcznie zrobionych zapasów. Odkręcamy i w domu robi się przyjemniej, wraca lato, i wspomnienia słońca. Bezcenne.
Trzeba tylko pamiętać o kilku podstawowych radach. Do robienia przetworów wybieramy wyłącznie owoce świeże, dojrzałe i zdrowe - bez jakichkolwiek uszkodzeń i nadgnić. Do krojenia warzyw i owoców używamy wyłącznie nierdzewnych noży. Przetworów nie poddajemy działaniu wysokiej temperatury dłużej, niż to jest konieczne, by straty witamin i mikroelementów były jak najmniejsze. Dopiero po umyciu owców usuwamy szypułki i pestki, bo jeśli zrobimy to wcześniej, owoce wchłoną wodę, a to przyspiesza psucie się przetworów.

Maliny pasteryzowane

Składniki:

1 kg malin
kilka łyżek cukru

Przygotowanie:

Świeże maliny należy przebrać nie myjąc (kupione umyć), wsypać do wyprażonych w piekarniku słoików, zasypać cukrem, delikatnie ugniatając, aby więcej się zmieściło. Słoik zamknąć, wstawić do garnka, podłożyć lnianą ściereczkę, wlać wodę, tak aby zakryła 3/4 wysokości słoiczka i gotować 15-20 min od momentu zagotowania się wody w garnku, albo po zagotowaniu się wody w garnku zostawić przetwory do całkowitego wystudzenia.

Polecamy: Przepisy i porady kulinarne na GłosWielkopolski.pl

Pieczarki marynowane

Składniki:

1 kg pieczarek

Zalewa:

1 szklanka octu,
1 szklanka wody,
5 łyżek cukru,

1 łyżka soli.

Przygotowanie:

Pieczarki wypłukać w zimnej wodzie. Zagotować je w wodzie z dodatkiem soli (1 łyżka na 5 litrów wody i kwasek cytrynowy mały). Gotować 3-5 minut. Odcedzić i włożyć do słoików. Zalać gorącą zalewą i zakręcić. Nie pasteryzować.

Dżem z czerwonej porzeczki

Składniki:

1 kg czerwonych porzeczek
1 kg cukru żelującego

Przygotowanie:

Porzeczki przepuścić przez blender, a następnie przecedzić przez sito. Zasypać cukrem żelującym, odstawić na 2 godziny, a następnie gotować 4-6 minut. Po zagotowaniu przekładać do słoiczków i szczelnie zakręcić.
Dynia marynowana

Składniki:

1 kg dyni dojrzałej, lecz twardej
pół litra 6-procentowego octu
25 dag cukru goździki
cynamon

Przygotowanie:

Dynie obrać i pozbawić miąższu i pestek. Pokrajać w kostkę 1-3 cm lub wykroić kulki, albo inne kształty lub pomieszać różne. Lekko obgotować w wodzie, wyjąć. Cukier zalać 1/4 szklanką wody i jak się rozpuści, wlać ocet, zagotować i do wrzątku włożyć dynie. Krótko zagotować. Odstawić do następnego dnia. Zlać syrop z dyni, zagotować i wrzątkiem zalać dynie. Odstawić, na następny dzień zagotować dynie w syropie, jeśli jest twarda, pogotować trochę według uznania. Ostudzić, składać do wyparzonych słoików. Trzymać w chłodnym miejscu.

Galaretka z czerwonej porzeczki

Składniki:

1 kg czerwonych porzeczek
1 kg cukru

Przygotowanie:

Porzeczki oskubać z łodyg. Wrzucić do garnka i zasypać cukrem. Gotować na wolnym ogniu, aż do momentu, kiedy się rozgotują. Następnie trzeba przetrzeć przez gęste sito. Gorącą galaretkę nakładać do wyparzonych słoików. Zakręcić. Ustawiać do góry dnem, tak by ostygły.
Kiszona cukinia

Składniki:

2 kg cukini
20 dag korzenia chrzanu
1 pęczek kopru do kiszenia ogórków

Przygotowanie:

Do kiszenia nadają się cukinie o miękkiej skórce. Najlepsze są malutkie, wielkości ogórków, wtedy można je kisić w całości, większe okazy trzeba kroić na 3-4-centymetrowe kawałki. Cukinie umyć w gorącej wodzie, odkroić końcówki. Większe pokroić. Koper umyć i porozdzielać na pojedyncze łodyżki. Chrzan umyć, obrać, pokroić na 2-centymetrowe kawałki. Na dno każdego słoika włożyć gałązkę kopru i 2 kawałki chrzanu, następnie poukładać cukinie jak najściślej. Na wierzchu znowu ułożyć koper i chrzan. W 3 litrach przegotowanej letniej wody rozpuść 3 czubate łyżki soli. Zalać cukinie w słoikach, zakręcić szczelnie. Cukinie przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu. Do jedzenia nadają się po dwóch tygodniach.

Kompot z moreli

Składniki:

3 kg moreli
600 g cukru
1,5 l wody

Przygotowanie:

Umyte owoce przekrajać na pół i usunąć pestki. Ułożyć je w słoikach i zalać gorącym syropem z wody i cukru. Pasteryzować w temperaturze 85°C przez 20 minut.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski