Renesans i barok na sześć strun

  Renesans i barok na sześć strun

  Andrzej Chylewski, Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Gorącymi i długotrwałymi brawami na stojąco publiczność wypełniająca po brzegi Aulę UAM nagrodziła muzykę i wykonawców inauguracyjnego koncertu festiwalu Polskiej Akademii Gitary.
  Bardzo długie życie (1901-99) bohatera wieczoru w całości wypełniło wiek XX. Choć przebyta błonica już w czwartym roku życia pozbawiła go wzroku, to jednak nie pozbawiła go talentu muzycznego.

  Pozornie ułomny dostąpił wszelakiej popularności i zaszczytów największych w świecie kultury już za życia, choć pisał muzykę wciąż jednolitą stylistycznie, daleką od eksperymentów i nowinek technicznych. Sam król Juan Carlos I w 1991 roku nadał mu tytuł szlachecki "Markiza Ogrodów Aranjuez", a skomponowany przez Joaquina Rodrigo "Concierto de Aranjuez" stał się jednym z najczęściej wykonywanych i wykorzystywanych utworów XX wieku.


  Ogromny sukces sobotniego koncertu to efekt nie tylko wieloletniej popularności gitary w Poznaniu i Wielkopolsce, wzmożonej dotychczasowymi trzema edycjami błyskawicznie rozrastającego się festiwalu. To zapewne efekt wyraźnego głodu doskonale zorganizowanej imprezy kulturalnej i wysokiego poziomu artystycznego jej repertuaru oraz wykonawców.

  Muzyka Joaquina Rodrigo jest na wskroś hiszpańska, pełna ekspresji i melodyki oraz lokalnego kolorytu. Staranna i wszechstronna edukacja kompozytora pozwoliła mu jednak wspaniale wplatać do swojej muzyki elementy hiszpańskiego renesansu i baroku, czego świetne przykłady można było zauważyć w czterech koncertach gitarowych wypełniających wieczór.

  Młody, utalentowany Francuz Gabriel Bianco zadbał więc o barokowy klimat, Łukasz Kuropaczewski porwał temperamentem w "Concierto de Aranjuez", Duo Melis (Suzana Prieto i Alexis Muzurakis) urzekło rewelacyjną precyzją i spójnością w "Concierto Madrigal", a kwartet wspaniałych wirtuozów muzykalnością w "Concierto Andaluz".

  Z prawdziwą zazdrością, ale i oczywistym podziwem konstatowałem niebywały poziom akompaniamentów Orkiestry Kameralnej AUKSO i jej szefa Marka Mosia. Mówią prawdę, rzeczywiście "wzrastają".

  1 »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo