Zdrowie: Choroby tropikalne są nowym zagrożeniem

  Zdrowie: Choroby tropikalne są nowym zagrożeniem

  Danuta Pawlicka

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Choroby tropikalne także w Poznaniu i Wielkopolsce są nowym zagrożeniem i nowym zadaniem dla specjalistów i epidemiologów. Przestrzega przed nimi Państwowy Instytut Weterynarii w Puławach, który bardzo poważnie potraktował przypadek "gorączki Zachodniego Nilu"wykryty w Stanach Zjednoczonych u kobiety powracającej z Salonik w Grecji.
  - Jest i u nas takie ryzyko, ale obecnie istnieje zagrożenie także innymi chorobami wirusowymi przenoszonymi przez owady, ponieważ ich zasięg systematycznie się poszerza - mówi dr dr med. Elżbieta Kacprzak z poznańskiej Kliniki Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych UM, specjalista medycyny morskiej i i tropikalnej, twórczyni pierwszej w Polsce uniwersyteckiej Pracowni Medycyny Podróży.

  W Grecji "gorączkę Zachodniego Nilu" wykryto już u siedmiu osób", które są hospitalizowane. To całkiem blisko nas, bo wirus jest przenoszony przez wędrowne ptaki. Do rozwoju na terenie Polski potrzebna jest mu temperatura wyższa niż 22 stopnie C przez okres dłuższy niż 12 dni.

  W poznańskiej Klinice leczono już leiszmaniozę, chorobę wykrywaną kiedyś tylko na południu Europy. Zdiagnozowano ją u 22-letniego mężczyzny pracującego na plantacji we Włoszech.

  Poznańscy specjaliści leczą także coraz więcej przypadków malarii przywleczonej z wakacji. W tym roku po raz pierwszy w kraju uratowali Polaka chorego na śpiączkę afrykańską. Był to pierwszy w Polsce przypadek choroby terytorialnie całkowicie "obcej" dla naszego umiarkowanego klimatu i szerokości geograficznej. Chory trafił do Poznania ze śpiączką afrykańską wywoływaną przez pasożyta roznoszonego przez muchy tse-tse. Kuracja pacjenta w poznańskiej Klinice Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych UM zakończyła się sukcesem, ale też stała się ostrzeżeniem przed realną groźbą epidemii, które do tej pory występowały tylko w krajach tropikalnych.

  - Do tych nowych zagrożeń musimy się dobrze przygotować i dlatego organizujemy w Poznaniu ogólnopolską konferencję o charakterze naukowo-szkoleniowym - mówi dr E. Kacprzak. - Oprócz śpiączki afrykańskiej, która będzie jednym z tematów, zamierzamy mówić o chorobach żołnierzy misji pokojowych i problemach zdrowotnych związanych z nurkowaniem w tropikach - dodaje.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo