Prezes nie spłaca długów, ale chce kupić kamienicę

  Prezes nie spłaca długów, ale chce kupić kamienicę

  Łukasz Cieśla

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Andrzej Ślachciak, prezes firmy Makran Holding, zamierza kupić kamienicę w centrum Poznania za 6 milionów złotych. Co w tym dziwnego? Deweloper ma kilkumilionowe długi.
  Wierzyciele od lat nie mogą dostać pieniędzy. Twierdzą, że słyszą od komorników, iż biznesmen nie ma żadnego majątku lub, że egzekucja będzie bardzo trudna i czasochłonna. - Udało nam się zabezpieczyć majątek tego pana. Jego wysokość nie zaspokaja jednak wszystkich roszczeń - mówi Damian Mucha, rzecznik poznańskiej Izby Komorniczej.

  Skąd prezes ma pieniądze na wielką inwestycję, skoro jego majątek został zajęty?
  Biznesmen od dawna nie rozmawia z naszą redakcją. Zadzwoniliśmy do jego pełnomocnika adwokat Anny Bagieńskiej--Zawłockiej. Z naszych informacji wynika, że o transakcji rozmawiała w imieniu Ślachciaka z właścicielem kamienicy. Pani adwokat zaprzeczyła. Powiedziała, że nie ma żadnej wiedzy o planach zakupu budynku.

  Andrzej Ślachciak swoje zamierzenia inwestycyjne opisał w liście do Wojciecha Seidlera, właściciela kamienicy przy ulicy Święty Marcin 45. Prezes Makranu od siedmiu lat dzierżawi ten budynek. Niedawno zaproponował orientacyjną cenę zakupu - 6 mln złotych. Poinformował, że taką kwotę może załatwić w ciągu kilku tygodni. Co istotne, oficjalnym nabywcą nie będzie on, lecz wskazane przez niego osoby. Niewykluczone, że chodzi o uniknięcie problemów z komornikiem, a jako kupujący w akcie notarialnym figurowaliby jego syn i konkubina. Oni również działają na rynku nieruchomości.

  Właściciel budynku nie chciał powiedzieć, czy przystanie na propozycję Ślachciaka. Obecnie prowadzi z nim spór prawny. Chce go wyrzucić z kamienicy przy Świętym Marcinie. Jak mówi Seidler, Ślachciak miał przeprowadzić kapitalny remont dachu, ale poprzestał na kosmetycznych pracach. Dzierżawca nie zgadza się z tymi zarzutami. Sprawę rozstrzyga sąd.

  Naszymi informacjami o planach Ślachciaka zaskoczeni byli jego wierzyciele. Ich zdaniem sprawę powinna wyjaśnić prokuratura.
  - To śmieszne, że pan Ślachciak może mieć 6 milionów, a od pięciu lat nie potrafi mi oddać zaledwie 1,2 tysiąca złotych - mówi Ryszard Borowski z Poznania. - Przegrał ze mną proces i decyzją sądu powinien pokryć koszty mojego adwokata. Do dziś tego nie zrobił.

  Borowski jest jednym z "mniejszych" wierzycieli. Inni mają do odzyskania znacznie większe sumy. Przykładowo firma Partner z Leszna stara się o zwrot około miliona złotych. Budowała mieszkania dla spółdzielni mieszkaniowej założonej przed laty z inicjatywy Makran Holding. Nie dostała pieniędzy za pracę. Ale nie tylko ona jest poszkodowana. Na lodzie zostało kilkaset rodzin z Wielkopolski, które czekały na mieszkania. Domy nie powstały. Pieniądze niedoszłych lokatorów kilku spółdzielni powiązanych z Makranem trafiały na konto tej właśnie firmy. Ślachciak nie usłyszał z tego powodu żadnych zarzutów. Poznańska Prokuratura Okręgowa oskarżyła jedynie jego podwładne z Makranu. Pełniły funkcje księgowych w poszczególnych spółdzielniach.


  Do 8 lat za ukrycie majątku
  Rozmowa z prok. Andrzejem Laskowskim z poznańskiego wydziału Prokuratury Krajowej

  Andrzej Ślachciak nie spłaca długów, ale chce kupić kamienicę za 6 mln złotych. Zamierza ukryć majątek przed wierzycielami?

  - Nie można tego wykluczyć. Za ukrywanie majątku, jeśli jest to działanie na szkodę wielu wierzycieli, grozi do ośmiu lat więzienia. Istnieje też możliwość, że biznesmen może mieć środki na zakup kamienicy wskutek prania brudnych pieniędzy. Chodzi o wprowadzanie do obrotu i próbę zalegalizowanie pieniędzy, które uzyskał w nielegalny sposób. To oczywiście domysły, bo nie znam szczegółów sprawy.
  Kto mógłby skontrolować, rzeczywistą wielkość majątku biznesmena?
  - Istnieje szereg instytucji, które mogą zweryfikować jego źródła finansowe i sprawdzić, za jakie pieniądze chce kupić kamienicę. Do wszczęcia kontroli wystarczy artykuł prasowy. Każda osoba może także skierować zawiadomienie do prokuratury lub policji.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  co z nim ?

  asia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 6

  siedzi wkońcu ten oszust ??? bo normalnie mnie krew zalewa ...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sprawdzić majątek

  vk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 22

  Majątek tego Oszusta należy sprawdzić.Może wreszcie ktoś się za Niego zabierze.W Polsce jak kraść to tylko na grube miliony.Taki chodzi sobie po ulicy i śmieje sie ludzom w twarz.Jego oszustwa...rozwiń całość

  Majątek tego Oszusta należy sprawdzić.Może wreszcie ktoś się za Niego zabierze.W Polsce jak kraść to tylko na grube miliony.Taki chodzi sobie po ulicy i śmieje sie ludzom w twarz.Jego oszustwa kosztowały mnie zdrowie.Jeszcze trochę a nie miałabym gdzie mieszkać.Palant.Na ulicy miałam ochotę napluć Mu w twarz.Prześwietlić Go i całą Jego rodzinkę,byłą i obecną.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prezes....

  Rysiek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 8

  Aż dziw bierze, że ten "pan" chodzi ciagle na wolności. Oszukał setki rodzin, firmy i Bóg wie kogo jeszcze na miliony złotych. Powinien być prześwietlony na wylot i rozliczony z każdej złotówki....rozwiń całość

  Aż dziw bierze, że ten "pan" chodzi ciagle na wolności. Oszukał setki rodzin, firmy i Bóg wie kogo jeszcze na miliony złotych. Powinien być prześwietlony na wylot i rozliczony z każdej złotówki. Czy prawo w Polsce bardziej chroni złodzieji, czy okradzionych. Niech się facet dorabia od nowa w więzieniu. Poszkodowany ze Żmigrodzkiejzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sprawdzić majątek

  helena dworzyńska (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 20

  jestem za sprawdzeniem majątku Andrzeja Ślachciaka - poszkodowana z ulicy Zamkowej w Swarzędzu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo