Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska: W zaledwie 11 szpitalach pobierane są narządy do przeszczepów

Katarzyna Kamińska
W zaledwie 11 szpitalach w Wielkopolsce pobierane są narządy do przeszczepów. To niespełna 20 procent wszystkich placówek w województwie.

- Idealnie byłoby, gdyby koordynatorzy do spraw przeszczepów byli wszędzie - mówi dr Maciej Głyda, ordynator oddziału transplantologii i chirurgii ogólnej Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu. - Obecnie zajmują się tym w wybranych szpitalach przeszkoleni anestezjolodzy.

Na milion mieszkańców w Wielkopolsce, dawcami narządów stają się 22 osoby.To lepiej niż średnio w kraju, gdzie donatorami jest 15 osób na milion, ale gorzej niż w województwie zachodniopomorskim, gdzie jest 38 pobrań na milion.

Wielkopolska staje się właśnie piątym regionem w kraju, który przystąpił do Partnerstwa dla Transplantacji, programu Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej. Dzięki temu programowi i dodatkowym finansom organizatorzy chcą zwiększyć liczbę przeszczepów w Polsce i zmienić fatalne nastawienie do tego ratującego życie zabiegu.

- Pozyskanie do współpracy wojewodów i organów samorządowych jest kluczowe dla powodzenia całego przedsięwzięcia - tłumaczy prof. Wojciech Rowiński, inicjator programu w Polsce, krajowy konsultant w dziedzinie transplantologii .- Organy założycielskie szpitali mają wpływ na kierunki działań tych placówek, a wojewoda może zapewnić skuteczność wprowadzanych rozwiązań, dzięki nadzorowi podlegających mu konsultantów medycznych.

We wrześniu rozpoczną się konferencje i szkolenia poświęcone utworzeniu i organizacji pracy stanowisk koordynatorów transplantacyjnych w szpitalach. Zadaniem tych osób będzie gromadzenie i wymiana informacji na temat pozyskiwania i przeszczepiania narządów. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że przeznaczy pieniądze na utworzenie takich stanowisk.

Do tej pory bowiem pełnienie funkcji koordynatora nie wiązało się z dodatkową gratyfikacją - wybrani lekarze pełnili ją w ramach obowiązków służbowych. Nie zawsze w związku z tym w szpitalu znajdowały się osoba zainteresowana pełnieniem takich obowiązków.

Każdego roku z powodu braku dawców w Polsce umiera około 15 procent pacjentów chorych na przewlekłą niewydolność narządów. W ubiegłym roku do przeszczepienia nerki zakwalifikowano 211 osób, narządy przeszczepiono natomiast 131, z kolei na przeszczep serca czekały 42 osoby, a przeszczepiono je 11 osobom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski