Wielkopolska: W zaledwie 11 szpitalach pobierane są narządy...

  Wielkopolska: W zaledwie 11 szpitalach pobierane są narządy do przeszczepów

  Katarzyna Kamińska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  W zaledwie 11 szpitalach w Wielkopolsce pobierane są narządy do przeszczepów. To niespełna 20 procent wszystkich placówek w województwie.
  - Idealnie byłoby, gdyby koordynatorzy do spraw przeszczepów byli wszędzie - mówi dr Maciej Głyda, ordynator oddziału transplantologii i chirurgii ogólnej Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu. - Obecnie zajmują się tym w wybranych szpitalach przeszkoleni anestezjolodzy.

  Na milion mieszkańców w Wielkopolsce, dawcami narządów stają się 22 osoby.To lepiej niż średnio w kraju, gdzie donatorami jest 15 osób na milion, ale gorzej niż w województwie zachodniopomorskim, gdzie jest 38 pobrań na milion.

  Wielkopolska staje się właśnie piątym regionem w kraju, który przystąpił do Partnerstwa dla Transplantacji, programu Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej. Dzięki temu programowi i dodatkowym finansom organizatorzy chcą zwiększyć liczbę przeszczepów w Polsce i zmienić fatalne nastawienie do tego ratującego życie zabiegu.

  - Pozyskanie do współpracy wojewodów i organów samorządowych jest kluczowe dla powodzenia całego przedsięwzięcia - tłumaczy prof. Wojciech Rowiński, inicjator programu w Polsce, krajowy konsultant w dziedzinie transplantologii .- Organy założycielskie szpitali mają wpływ na kierunki działań tych placówek, a wojewoda może zapewnić skuteczność wprowadzanych rozwiązań, dzięki nadzorowi podlegających mu konsultantów medycznych.

  We wrześniu rozpoczną się konferencje i szkolenia poświęcone utworzeniu i organizacji pracy stanowisk koordynatorów transplantacyjnych w szpitalach. Zadaniem tych osób będzie gromadzenie i wymiana informacji na temat pozyskiwania i przeszczepiania narządów. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że przeznaczy pieniądze na utworzenie takich stanowisk.

  Do tej pory bowiem pełnienie funkcji koordynatora nie wiązało się z dodatkową gratyfikacją - wybrani lekarze pełnili ją w ramach obowiązków służbowych. Nie zawsze w związku z tym w szpitalu znajdowały się osoba zainteresowana pełnieniem takich obowiązków.

  Każdego roku z powodu braku dawców w Polsce umiera około 15 procent pacjentów chorych na przewlekłą niewydolność narządów. W ubiegłym roku do przeszczepienia nerki zakwalifikowano 211 osób, narządy przeszczepiono natomiast 131, z kolei na przeszczep serca czekały 42 osoby, a przeszczepiono je 11 osobom.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo