Chorujemy na niby, zasiłki odbieramy naprawdę

  Chorujemy na niby, zasiłki odbieramy naprawdę

  Katarzyna Kamińska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Zapalenie pęcherza, problemy żołądkowe, przewlekłe bóle kręgosłupa i przypadłości psychiczne - to choroby bijące rekordy popularności wśród schorzeń, na które najłatwiej dostać zwolnienie lekarskie. "Lewe" zwolnienie - zaznaczmy.
  Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził w pierwszym półroczu tego roku kontrolę. W domach osób kurujących się pojawili się lekarze orzecznicy, niektórzy pacjenci zostali wezwano na badania do ZUS. Działania te pokazały, że ponad 10 proc. zwolnień lekarskich było wystawionych "na piękne oczy". Oznacza to, że co dziesiąty chory w kraju przebywający na L-4 był zdrowy.

  W Wielkopolsce liczba zakwestionowanych zwolnień jest podobna. Kontrole przeprowadzono we wszystkich czterech oddziałach regionalnych. Tylko w II Oddziale ZUS w Poznaniu zbadano ponad 7 tys. osób.

  - Wydano 1080 orzeczeń stwierdzających zdolność do pracy. Ubezpieczeni zostali pozbawieni prawa do dalszej wypłaty zasiłku chorobowego - informuje Hanna Wanat, rzecznik prasowy oddziału.
  W tym samym czasie lekarze orzecznicy z I Oddziału ZUS w Poznaniu przeprowadzili ponad 2,5 tys. badań. 406 osób było zdrowych.

  Prócz legalności samego zwolnienia, kontrolerzy sprawdzali również, czy chorująca osoba przebywając na zwolnieniu nie wykorzystuje tego czasu do innych celów niż leczenie.

  - Sprawdzamy, czy pracownik nie wykonuje w tym czasie pracy zarobkowej oraz czy przypadkiem nie wykonuje czynności, które mogłyby pogorszyć jego stan zdrowia lub przedłużyć czas powrotu do pełni zdrowia - tłumaczy Anna Krysztofowicz, rzecznik I Oddziału ZUS w Poznaniu.

  Zdarza się bowiem, że chorujący na zwyrodnienia kręgosłupa w czasie kontroli znajdowani są w środku remontu dachu. Trudno wówczas uwierzyć, że ból uniemożliwia wykonywanie normalnej pracy.

  1 »

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lewe

  skin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 32

  Lekarz dorabia niby chory dorabia frajerzy płacą - może przestańmy być frajerami powiadommy kogo trzeba
  który DOKTÓR bierze i daje- jak też który cwaniak Nas doi.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Znowu

  lekarze (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 22

  I znowu lekarze tworzą nową aferę.
  Przecież pacjent sam sobie zwolnienia lekarskiego nie wystawi, a jest karany za nieprawidłowe diagnozy lekarzy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Każdy oddział ZUS-u ma swojego rzecznika

  Binio (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 44 / 29

  prasowego.
  Oddział I - Anna Krysztofowicz
  Oddział II - Hanna Wanat
  Po cholerę! Nie znam tych pań i prywatnie nic do nich nie mam ale to jest kradzież publicznych pieniędzy. Ile jest takich...rozwiń całość

  prasowego.
  Oddział I - Anna Krysztofowicz
  Oddział II - Hanna Wanat
  Po cholerę! Nie znam tych pań i prywatnie nic do nich nie mam ale to jest kradzież publicznych pieniędzy. Ile jest takich zbędnych dublujących się stanowisk. Tutaj należałoby rozpocząć kontrolę.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  g

  h (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 21

  Zus to idiotyzm. Skontrolujmy czy pracownicy ZUSU pracują kiedy mają być w pracy. Informacja z II piętra dociera na I piętro po ustawowych 30 dniach. A jeśli "sprawa" jest niezwykle skomplikowana...rozwiń całość

  Zus to idiotyzm. Skontrolujmy czy pracownicy ZUSU pracują kiedy mają być w pracy. Informacja z II piętra dociera na I piętro po ustawowych 30 dniach. A jeśli "sprawa" jest niezwykle skomplikowana to po kolejnych 30 dniach. Moloch. który pożera nasze pieniądze. Wspaniałe twierdze z żelaza , stali i szkłą. Wszystko za nasze pieniądze. Jeśli jakiś osioł ma wątpliwości co do rzetelności zwolnienia to niech sprawdza lekarza. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo