Wspólnie pozwą PZU o wyższe renty z polis

  Wspólnie pozwą PZU o wyższe renty z polis

  Paulina Jęczmionka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Mieli być rentierami, dzisiaj chcą pozwać PZU Życie SA. Chodzi o osoby, które wykupiły polisy na tzw. renty odroczone. Kwoty, które teraz z tego tytułu otrzymują, są o wiele niższe od wartości wpłaconych składek. Dlatego przewodniczący nieistniejącego już Stowarzyszenia Poszkodowanych przez PZU chce wspólnie z innymi walczyć o odszkodowanie.
  W latach 70. PZU oferował klientom tzw. renty odroczone. Ubezpieczony składkę na polisę wpłacał jednorazowo. A wypłatę comiesięcznej renty miał dostawać wraz z osiągnięciem wieku emerytalnego. Jednak po latach okazało się, że kwoty wypłacane przez PZU Życie są o wiele niższe, niż zapowiadano.
  - W 1975 roku wpłaciłem do PZU 150 tysięcy złotych - równowartość trzech "maluchów" - opowiada Zdzisław Kostrzewski z Poznania, przewodniczący Stowarzyszenia Poszkodowanych przez PZU.
  - Obiecano mi, że dostanę rentę równą średniej krajowej pensji. A dziś mam co miesiąc niecałe 300 złotych.

  Drastyczny spadek wartości rent ma związek z transformacją gospodarczą po 1989 roku.
  Hiperinflacja sięgająca nawet 700 procent i denominacja pieniądza spowodowały bowiem ogromny spadek wartości złotego. Poza tym, w 1991 roku ówczesny Państwowy Zakład Ubezpieczeń został podzielony na PZU SA i PZU Życie SA.

  - Wszystkie ubezpieczenia życiowe z lat 1951-1991, wraz z lokatami mającymi pokryć zobowiązania, trafiły do PZU Życie SA - tłumaczy Agnieszka Rosa z biura prasowego PZU SA. - Kwota lokat już w chwili ich przekazania nie była wystarczająca na sfinansowanie oczekiwanych zobowiązań z tych umów.

  Do tej sytuacji przyczyniło się także to, że rezerwy ze składek były lokowane na niskoprocentowych rachunkach NBP. A po denominacji złotego renty z polis nigdy nie zostały ustawowo urealnione.

  - Sprawa dotyczy starszych osób - mówi Zdzisław Kostrzewski. - Wielu z nas, by kupić polisy, sprzedawało samochody, gospodarstwa, wydawało odkładane latami oszczędności. Teraz często nie mamy pieniędzy na podstawowe potrzeby.

  Dlatego Kostrzewski wpadł na pomysł złożenia pozwu zbiorowego przeciwko PZU Życie. Razem z nim na tę formę dochodzenia swoich praw zdecydowało się już kilka osób. Mężczyzna wciąż jednak poszukuje kolejnych poszkodowanych.

  - Obecnie jedyną możliwością urealnienia rent odroczonych jest dochodzenie wyższej kwoty renty w sądzie - wyjaśnia Iwona Szymańska z Biura Rzecznika Ubezpieczonych. - W praktyce waloryzacja pozostawiona jest uznaniu sędziowskiemu, które opiera się na rozważeniu konkretnej sprawy.
  Dlatego tych, którzy chcą wystąpić przeciwko PZU Życie, czeka trudne zadanie. Muszą ustalić wspólną kwotę odszkodowania. Ale jeśli to zrobią, będą pierwszymi pozywającymi wspólnie ubezpieczyciela.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sprawiedliwośći szukajcie w Trybunale w Strasburgu

  mecenas (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 90 / 58

  Pozew do Strasburga składajcie przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej ,właścicielem PZU był rząd ,sprzedał nie zabezpieczając interesu polis odroczonych .Pozew do Strasburga może składać tylko osoba...rozwiń całość

  Pozew do Strasburga składajcie przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej ,właścicielem PZU był rząd ,sprzedał nie zabezpieczając interesu polis odroczonych .Pozew do Strasburga może składać tylko osoba która wyczerpała drogę sądową w ciągu 6 m-cy od ostatniej rozprawyzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kontakt z p. Z. Kostrzewskim

  poszkodowany (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 96 / 60

  Proszę o kontakt do Pana Zdzisława Kostrzewskiego, jestem zainteresowany dołączeniem do pozwu zbiorowego
  Kazimierz Garncarz
  biuro@fuk.com.pl

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  fikcja rentowa

  tyr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 118 / 89

  składaliśmy na posag dzieci, Wypłata to 7 zł i 5 zł. Balcerowicz należy pociągnąć za kieszeń. O kościelnych majątkach miał czas co miesiąc się konsultować z Komisją Kościelną, a na inne...rozwiń całość

  składaliśmy na posag dzieci, Wypłata to 7 zł i 5 zł. Balcerowicz należy pociągnąć za kieszeń. O kościelnych majątkach miał czas co miesiąc się konsultować z Komisją Kościelną, a na inne zobowiązania państwa wobec obywateli to tylko wzruszenie ramion.Ale sobie pozycję wypracował.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ale was wydymali

  Celestyn (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 85 / 92

  widzicie dziadusie jak was wydymali,od tyłu i bez mydła

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo