Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na stołku nawet aż do emerytury

Łukasz Cieśla, współpraca: BIN, CZUM, DAN, DAL, DB, IB, KB, NYT, RAD.
Ryszardowi Grobelnemu w wygraniu poprzednich wyborów nie zaszkodziły nawet procesy
Ryszardowi Grobelnemu w wygraniu poprzednich wyborów nie zaszkodziły nawet procesy Waldemar Wylegalski
W jesiennych wyborach samorządowych Wielkopolanie ponownie będą głosować na dotychczasowych włodarzy swoich miast i gmin. Bo wielu z nich będzie się ubiegać o kolejne kadencje. I mają spore szanse na wygraną, co często wynika z braku silnej konkurencji.

Poznaniacy raczej na pewno ujrzą na listach wyborczych nazwisko Ryszarda Grobelnego. Rządzi w mieście od 12 lat. Ostatnio wygrał mimo dwóch procesów karnych, w których zasiadał na ławie oskarżonych. Sprawa Kulczykparku ciągnie się zresztą do dziś. Co prawda cztery lata temu Grobelny miał silną konkurencję ze strony Marii Pasło-Wiśniewskiej z PO, ale teraz ta partia raczej na pewno mu nie zagrozi. Bo Grobelny od niedawna jest jej członkiem. I nic w tym dziwnego. Od dawna "flirtował" z Platformą. Sytuacja sprzed czterech lat, kiedy nie dostał jej wsparcia, wynikała z trwających procesów.
Teraz politycy PO nie mają już takich oporów. Prowadzą negocjacje z prezydentem, które dotyczą spraw personalnych i programowych. Kiedy dojdzie do kompromisu, Grobelny oficjalnie zostanie kandydatem PO.

Ciekawego kandydata zamierzał wystawić poznańskie SLD. Chodziło o Jacka Maya, byłego zastępcę Grobelnego. May w procesie Kulczykparku zeznawał na niekorzyść dawnego szefa. Ostatecznie jednak odmówił startu. Na razie więc SLD jest bez kandydata.

Nie wiadomo też, kogo wystawi PiS. Do startu pali się znany z ciętego języka radny sejmiku Zbigniew Czerwiński, ale w partii nie wszyscy patrzą na niego przychylnym okiem. Mówi się, że wypromowanie Czerwińskiego byłoby zagrożeniem dla pozycji niektórych działaczy.

Taki sam staż, jak Grobelny, ma lewicowy prezydent Leszna Kazimierz Malepszy. Dwukrotnie wygrywał już w pierwszej turze. Nie przeszkodziły mu nawet zarzuty opozycji dotyczące istnienia lokalnego układu polityczno-biznesowego. Ani prokuratura, ani sąd nie potwierdziły tych zastrzeżeń.

SLD ma także mocną pozycję w Gnieźnie. W wyborach, co prawda dopiero na drugą kadencję, wystartuje prezydent Jacek Kowalski. To znany samorządowiec - w 1999 roku został wicestarostą powiatu, a potem jego szefem. Wszyscy, łącznie z przeciwnikami, podkreślają jego dobry kontakt z ludźmi.

Jacek Kowalski nie opuszcza niemal żadnego rodzinnego festynu, można go zobaczyć w pierwszym rzędzie w katedrze podczas ważnych wydarzeń, rozdawał mieszkańcom miniaturowe choinki z okazji świąt, a w dniu swoich imienin... pierogi. Jednym z najnowszych pomysłów są życzenia podpisane przez prezydenta, które dostają gnieźnianie kończący 18 lat.

O wiele gorzej Kowalski dogaduje się z Radą Miasta, która zarzuca mu brak wizji rozwoju miasta. W trudnych chwilach Kowalski może liczyć na pomoc zastępcy Rafała Spachacza. To on najczęściej wypowiada się na kłopotliwe tematy, podaje argumenty, wypowiada się w mediach.

W Pile, również od 12 lat, rządzi człowiek lewicy - Zbigniew Kosmatka. PO nie potrafiła wystawić mocnego kandydata. Nie zagrozili mu przed ośmiu laty ani Mieczysław Augustyn, ani Rafał Zdzierela, konkurent z 2006 roku. Teraz z Kosmatką ma walczyć senator PO Piotr Głowski.

Zmiana warty szykuje się za to w Koninie. Po 16 latach pracy z urzędu, z własnej woli, odejdzie prezydent Kazimierz Pałasz związany z SLD. Wygrywanie kolejnych wyborów ułatwiał mu m.in. brak konkurencji. Opozycja była skłócona, nie potrafiła wyłonić jednego kandydata.

Lewica wskazała już następcę Pałasza - dawnego szefa wielkopolskiego SLD i byłego posła Józefa Nowickiego. Czy wygra? Niekoniecznie, bo spore szanse daje się Wiesławowi Steinke z PO, przewodniczącemu Rady Miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Na stołku nawet aż do emerytury - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski