Na stołku nawet aż do emerytury

  Na stołku nawet aż do emerytury

  Łukasz Cieśla, współpraca: BIN, CZUM, DAN, DAL, DB, IB, KB, NYT, RAD.

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W jesiennych wyborach samorządowych Wielkopolanie ponownie będą głosować na dotychczasowych włodarzy swoich miast i gmin. Bo wielu z nich będzie się ubiegać o kolejne kadencje. I mają spore szanse na wygraną, co często wynika z braku silnej konkurencji.
  Poznaniacy raczej na pewno ujrzą na listach wyborczych nazwisko Ryszarda Grobelnego. Rządzi w mieście od 12 lat. Ostatnio wygrał mimo dwóch procesów karnych, w których zasiadał na ławie oskarżonych. Sprawa Kulczykparku ciągnie się zresztą do dziś. Co prawda cztery lata temu Grobelny miał silną konkurencję ze strony Marii Pasło-Wiśniewskiej z PO, ale teraz ta partia raczej na pewno mu nie zagrozi. Bo Grobelny od niedawna jest jej członkiem. I nic w tym dziwnego. Od dawna "flirtował" z Platformą. Sytuacja sprzed czterech lat, kiedy nie dostał jej wsparcia, wynikała z trwających procesów.
  Teraz politycy PO nie mają już takich oporów. Prowadzą negocjacje z prezydentem, które dotyczą spraw personalnych i programowych. Kiedy dojdzie do kompromisu, Grobelny oficjalnie zostanie kandydatem PO.

  Ciekawego kandydata zamierzał wystawić poznańskie SLD. Chodziło o Jacka Maya, byłego zastępcę Grobelnego. May w procesie Kulczykparku zeznawał na niekorzyść dawnego szefa. Ostatecznie jednak odmówił startu. Na razie więc SLD jest bez kandydata.

  Nie wiadomo też, kogo wystawi PiS. Do startu pali się znany z ciętego języka radny sejmiku Zbigniew Czerwiński, ale w partii nie wszyscy patrzą na niego przychylnym okiem. Mówi się, że wypromowanie Czerwińskiego byłoby zagrożeniem dla pozycji niektórych działaczy.

  Taki sam staż, jak Grobelny, ma lewicowy prezydent Leszna Kazimierz Malepszy. Dwukrotnie wygrywał już w pierwszej turze. Nie przeszkodziły mu nawet zarzuty opozycji dotyczące istnienia lokalnego układu polityczno-biznesowego. Ani prokuratura, ani sąd nie potwierdziły tych zastrzeżeń.

  SLD ma także mocną pozycję w Gnieźnie. W wyborach, co prawda dopiero na drugą kadencję, wystartuje prezydent Jacek Kowalski. To znany samorządowiec - w 1999 roku został wicestarostą powiatu, a potem jego szefem. Wszyscy, łącznie z przeciwnikami, podkreślają jego dobry kontakt z ludźmi.

  Jacek Kowalski nie opuszcza niemal żadnego rodzinnego festynu, można go zobaczyć w pierwszym rzędzie w katedrze podczas ważnych wydarzeń, rozdawał mieszkańcom miniaturowe choinki z okazji świąt, a w dniu swoich imienin... pierogi. Jednym z najnowszych pomysłów są życzenia podpisane przez prezydenta, które dostają gnieźnianie kończący 18 lat.

  O wiele gorzej Kowalski dogaduje się z Radą Miasta, która zarzuca mu brak wizji rozwoju miasta. W trudnych chwilach Kowalski może liczyć na pomoc zastępcy Rafała Spachacza. To on najczęściej wypowiada się na kłopotliwe tematy, podaje argumenty, wypowiada się w mediach.

  W Pile, również od 12 lat, rządzi człowiek lewicy - Zbigniew Kosmatka. PO nie potrafiła wystawić mocnego kandydata. Nie zagrozili mu przed ośmiu laty ani Mieczysław Augustyn, ani Rafał Zdzierela, konkurent z 2006 roku. Teraz z Kosmatką ma walczyć senator PO Piotr Głowski.

  Zmiana warty szykuje się za to w Koninie. Po 16 latach pracy z urzędu, z własnej woli, odejdzie prezydent Kazimierz Pałasz związany z SLD. Wygrywanie kolejnych wyborów ułatwiał mu m.in. brak konkurencji. Opozycja była skłócona, nie potrafiła wyłonić jednego kandydata.

  Lewica wskazała już następcę Pałasza - dawnego szefa wielkopolskiego SLD i byłego posła Józefa Nowickiego. Czy wygra? Niekoniecznie, bo spore szanse daje się Wiesławowi Steinke z PO, przewodniczącemu Rady Miasta.
  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (10)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  l

  k (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Jowita! puknij się w głowę!!. SLD to złodzieje (tak mówią na mieście) ich czas już minął.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rośnie zadłużenie miasta - prawie 2 mld złotych.

  czytelnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  A budżet miasta 3,2 mld.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tylko KRYSIA ŁYBACKA

  Jowita (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Tylko Krysia Łybacka może zostać prezydentem.czas najwyższy wykończyć prawicową hołote utonkana w korupcji skandalach paetza krollopa i innych.. prawica potrafi trzymac tylko palec w d****...rozwiń całość

  Tylko Krysia Łybacka może zostać prezydentem.czas najwyższy wykończyć prawicową hołote utonkana w korupcji skandalach paetza krollopa i innych.. prawica potrafi trzymac tylko palec w d**** pederastom z czarnej mafii zwanym klechom..PRECZ Z DYKTATURA PASOŻYTÓW Z KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO SIEDLISKA ZŁA I ROZPUSTyzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  levis

  levis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  w lesznie jest tomasz a nie kazimierz malepszy.nie róbcie wioski

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ktokolwiek

  Władysław (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Byle nikt z palikotów i lewicy, a prawica to tylko PiS, a więc... Czerwiński.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  POznaniacy

  KP (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  POznaniacy generalnie mają wsystko głęboko w zadku poza swoją zagrodą. Grobelny może rządzić dożywotnio, jeśli lubi.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  POwiem tak

  Widukind (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Jacy mieszkańcy POznania taki prezydent.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Starczy juz tego GROBelnego

  Binio (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Juz nie będę na niego głosował. Wypalony jest a w mieście wszystko sie rozłazi i psuje.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prokuratura

  Piotr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Do prokuratury można przyjść i z krwią na rękach. Dobry papuga wynajdzie odpowiedni paragraf i się na wolność wychodzi... Także na tego Malepszego to przez pryzmat niedoskonałości prawa należy...rozwiń całość

  Do prokuratury można przyjść i z krwią na rękach. Dobry papuga wynajdzie odpowiedni paragraf i się na wolność wychodzi... Także na tego Malepszego to przez pryzmat niedoskonałości prawa należy patrzeć, a nie ze względu na orzeczenie (niedoskonałego) sądu. Ja głosuję na Czerwińskiego.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tylko nie Grobelny!!!

  ayw (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Wystawic i glosowac na Czerwinskiego - niech zadba o nasze miasto i ukroci to kolesiostwo!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo