Susły z poznańskiego zoo podbijają Dolny Śląsk

  Susły z poznańskiego zoo podbijają Dolny Śląsk

  Monika Kaczyńska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Od czwartku 42 susły moręgowane, wyhodowane w poznańskim zoo mieszkają na łąkach w Janowie Lubińskim, w województwie dolnośląskim. To już trzecie miejsce, w którym znalazły miejsce do życia te rzadkie zwierzęta.
  Susły moręgowane wyginęły w Polsce w latach 80-tych ubiegłego stulecia. Wracają dzięki staraniom Polskiego Towarzystwa Ochrony przyrody "Salamandra", które od 2004 roku prowadzi program przywracania polskiej przyrodzie susłów moręgowanych.

  Pierwsze zwierzęta, "rodzice" nowej polskiej populacji zostały sprowadzone z Węgier. Zamieszkały w poznańskim zoo, gdzie rozmnażały się w specjalnych wolierach. Ich potomstwo trafiało na starannie wybrane tereny, w rejonach, w których susły występowały. W tej chwili można je spotkać w Kamieniu Śląskim, koło Trzcinicy Wołowskiej , a od wczoraj w Janowie Lubińskim.

  Najstarsza, wsiedlana w 2005 roku populacja z Kamienia Śląskiego może dziś liczyć nawet 200 osobników. - To już na sporo - mówi dr Andrzej Kepel, koordynator programu reintrodukcji susłów. - Tak liczna populacja ma już szanse radzić sobie bez pomocy człowieka.

  Jednak, aby można było uznać, że susły moręgowane na trwałe wróciły do Polski ich stanowisk powinno być przynajmniej 15. Cały czas przyrodnicy z Salamandry szukają więc odpowiednich miejsc dla kolejnych suślich rodzin.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo