Etyczny dylemat teologiczny

  Etyczny dylemat teologiczny

  Małgorzata Linettej

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Jak sobie przypominam, gdy ustanawiano zasady wprowadzenia religii do szkół, lekcje etyki były przeznaczone dla tych uczniów, którzy z najróżniejszych względów nie chcieli uczęszczać na zajęcia prowadzone przez katechetów. Etyka miała być dla tych, którzy nie wyznają żadnej wiary, a powinni nauczyć się stosowania w życiu zasad moralności.
  Okazuje się, niewiele z tego wyszło, bo nauczycieli etyki brak i prawo pozostało tylko papierowe. Pamiętamy, że nie tak dawno wypowiedział się w tej sprawie Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, który uznał, że państwo ma obowiązek zapewnić każdemu uczniowi, który wyrazi taką wolę, lekcje etyki.

  Przyklasnąć zatem należy inicjatywom, których celem jest kształcenie nauczycieli-etyków. Czy jednak nie jest zaskakujące, że mają to robić teolodzy? Przecież u podstaw wprowadzenia tego przedmiotu do szkół było zapewnienie alternatywy dla kwestii teologicznych.

  Można pomyśleć, że ktoś, kto w duchu teologicznym skończy etykę, będzie "katechetą inaczej".
  Kiedyś funkcjonowało określenie "moralności socjalistycznej" czy "sprawiedliwości socjalistycznej". Czyżbyśmy teraz mieli szansę na "etykę teologiczną" w opozycji do "etyki świeckiej"? Wolałabym nie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo