Wyprane sto złotych warte połowę?

  Wyprane sto złotych warte połowę?

  Karolina Koziolek

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Banki w Wielkopolsce nie chcą wymieniać uszkodzonych banknotów, choć zgodnie z rozporządzeniem prezesa Narodowego Banku Polskiego mają taki obowiązek.

  Zamiast wysyłać uszkodzone banknoty wolą wysłać... petenta do oddziału NBP w Poznaniu przy Al. Marcinkowskiego. Pół biedy, jeśli ktoś mieszka w pobliżu, gorzej, jeśli nie jest z Poznania...

  Mariusz dostał od babci na wakacje 100 zł. Niestety wyprał je wraz ze spodniami. Chciał je wymienić w Kole, gdzie mieszka, ale pani w okienku powiedziała, że ich bank wymian nie dokonuje.

  - Tłumaczyłem jej, że jeśli będę musiał specjalnie jechać do Poznania, to z mojej stówy niewiele zostanie, bo podróż może kosztować 42 zł. Odpowiedziała na to, że bardzo jej przykro, ale nic nie może zrobić. Co ja miałem zrobić? - pyta rozgoryczony.

  - Wszystkie komercyjne banki mają obowiązek wymieniać uszkodzone banknoty. Jeśli nie chcą tego zrobić, klient może złożyć skargę do Komisji Nadzoru Finansowego - mówi Grażyna Drzazga z Biura Prasowego NBP. - Gdy pojawia się wątpliwość, co do autentyczności banknotu, wtedy nie wymienia się go od razu, a wysyła się do ekspertyzy, do Wydziału Ekspertyz NBP w Warszawie - dodaje.

  I właśnie tego problemu nie chcą sprowadzać na siebie komercyjne banki. Dowiedzieliśmy się, że niechętne wymianie są BZ WBK, BGŻ, Invest Bank, City Bank. Ale wszystko zależy od placówki. Z jednego oddziału banku klient może odejść z kwitkiem, w innym - bez problemu zniszczony banknot wymienić.

  - To pierwszy taki sygnał, jaki otrzymaliśmy. I jeśli ktoś z naszych klientów miał problem z wymianą uszkodzonego banknotu, to pracownicy banku popełnili błąd - mówi rzecznik BZ WBK Piotr Gajdziński. - Każdy klient, który spotkał się z odmową może złożyć skargę do zespołu rzecznika klienta w naszym banku.

  Jeśli już bank w Wielkopolsce zgadza się na wymianę, to ma na nią swoje pomysły. W Czarn-kowie uszkodzone miejsce na banknocie trzeba podkleić białym papierem, w Ostrowie na pewno nie odzyskamy całej wartości.

  - To tylko częściowo prawda. Całej wartości nie odzyskamy, kiedy banknot uszkodzony jest na 2/3 i więcej powierzchni - tłumaczy Grażyna Drzazga z NBP.

  Najczęstsze powody uszkodzenia banknotów to wypranie w pralce, albo przedarcie. Zdarzają się i dramatyczne przypadki. Kiedyś do poznańskiego NBP zgłosił się mężczyzna, któremu zapłonął samochód, a w nim 50 tys. zł. Banknoty zachowały się na tyle, że mężczyzna odzyskał całość gotówki.
  W całej Polsce w 2009 roku wymieniono uszkodzone banknoty warte ponad dwa i pół miliona złotych. W samej Wielkopolsce wniosków o wymianę złożono 148 na łączną sumę ponad 81,5 tysiąca złotych.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  karta przypisana

  sówka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 74 / 55

  jak się kartę wypierze to da się zrobić na nowo i dalej płacić a najczęściej nie stanie się znowu tak źle a z takimi banknotami problemiki jak słychać - a karte mam idealną do moich potrzeb z...rozwiń całość

  jak się kartę wypierze to da się zrobić na nowo i dalej płacić a najczęściej nie stanie się znowu tak źle a z takimi banknotami problemiki jak słychać - a karte mam idealną do moich potrzeb z getinu bo pasuje mi nawet to że nie kosztuje jak się nią płaci a do konta też ładnego jest przypisanazwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo