Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lasagne, czyli makaron w okowach dwóch sosów

Elżbieta Podolska
123rf
To kulinarny przysmak najpopularniejszego kota świata, czyli Garfielda, ale przecież nie tylko - uwielbiają ją wszystkie łasuchy świata. Lasagne, potrawa, która istnieje już na naszych stołach od wieków, stale jest modna. Kojarzy nam się ze słonecznymi Włochami, ale to podobno Anglicy ją wymyślili. Aż się wierzyć nie chce - pisze Elżbieta Podolska

Są różne teorie o tym, kto tak naprawdę przygotował ją pierwszy. Samo słowo pochodzi z greckiego "lasanon", co oznacza... nocnik. Mieszkańcy Rzymu nieco zmienili słowo i powstał "gar", bo rzeczywiście wszystko przygotowuje się w jednym naczyniu.

Podobno jednak lasagne nie jest potrawą włoską, a jak twierdzą historycy - angielską. Aż się wierzyć nie chce, że to oni mogli ją wymyśleć. Jej przepis znalazł się w pierwszej angielskiej książce kucharskiej, a w XIV wieku zajadał się nią król Ryszard II.

Lasagne to jednocześnie rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów i danie przygotowywane na bazie tego makaronu.

Tak naprawdę dla łasucha nieważne jest czy to włoska czy angielska potrawa. Najważniejsze jest to, że smakowita.

Polecamy: Przepisy i porady kulinarne na GłosWielkopolski.pl

Są zwolennicy teorii, że jest to potrawa bardzo trudna do przygotowania i tacy, którzy potrafią ją przyrządzić w ciągu pół godziny i zawsze się im udaje. Wszystko opiera się na przygotowaniu smakowitego sosu pomidorowego i beszamelowego. W najbardziej tradycyjnej postaci jest z mięsem mielonym, ale też można zamiast tego dodać piersi z kurczaka lub tuńczyka albo zrobić wegetariańską i dodać warzywa (znakomita jest ze szpinakiem lub brokułami).

Lasagne krok po kroku

Składniki:

Sos boloński lub inny: mięso mielone, cebulka, przyprawy, pomidory, olej, woda.
Sos beszamelowy: mleko, masło, mąka, pieprz biały, sól, gałka muszkatołowa
Makaron do lasagne
żółty ser: starty z oregano i bazylią

Przygotowanie:

Ugotować sos np. boloński. Podsmażyć mięso mielone, razem z cebulką i przyprawami. Można śmiało dodać warzywa: marchewka, groszek, seler. W zależności, co kto lubi. Ugotować sos beszamelowy. Przygotować zasmażkę, dodać mleko z przyprawami. Mieszać przy przygotowywaniu aż sos beszamelowy nabierze konsystencji gęstej śmietany (ok. 10 min). Zagotować. Posmarować blachę masłem, najlepiej o pionowych, wysokich ściankach. Układać warstwami: surowy makaron do lasagne (są tacy, którzy twierdzą, że najpierw trzeba makaron ugotować - niebezpieczeństwo jest takie, że nieumiejętne gotowanie spowoduje to, że makaron się poskleja i będzie praktycznie do wyrzucenia. Większość jednak skłania się ku temu, żeby dodać więcej sosu, w którym listki makaronu się ugotują), sos beszamelowy, sos boloński, starty ser żółty z bazylią i oregano. Trzeba starać się utrzymać grubość jednej warstwy w granicach 1 centymetra. Ułożyć cztery warstwy, ostatnią bez sera.

Rozgrzać piekarnik do 200 st. C. Zapiekać przez 30 min, następnie posypać ostatnią warstwę sera z przyprawami i włożyć jeszcze do piekarnika na 10 min. Lasagne powinna ostygnąć. Potem można ją pokroić. W ten sposób unika się rozpadania.

Przed podaniem ponownie podgrzać. Można udekorować świeżymi ziołami.

Polecamy: Przepisy i porady kulinarne na GłosWielkopolski.pl

Przepis warto wypróbować w letnie popołudnie, szczególnie gdy spędzamy je na riwierze poznańskiej a nie włoskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski