Sąd: Piętnaście lat dla zabójcy z Leszna

  Sąd: Piętnaście lat dla zabójcy z Leszna

  Alicja Lehmann

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Na 15 lat pozbawienia wolności skazał wczoraj Sąd Okręgowy w Poznaniu 21-letniego mieszkańca Leszna, który w czerwcu ubiegłego roku zabił swoją niedoszłą teściową. Wyrok nie jest prawomocny.
  Uzasadniając wyrok, sędzia Magdalena Grzybek przyznała, że mimo iż oskarżony dokonał zbrodni pod wpływem alkoholu i narkotyków, to jednak działał w zamiarze nagłym, a jego żal i skrucha są szczere. Sędzia Grzybek wyjaśniła, że żądana przez prokuraturę kara 25 lat więzienia ma charakter wyjątkowy i można ją wymierzać w szczególnych okolicznościach. Sędzia, tłumacząc werdykt, powołała się również na opinię biegłego psychologa, który stwierdził, że oskarżony ma szansę na resocjalizację.

  Co na tę decyzję prokuratura, która za zabicie 61-latki domagała się 25 lat więzienia? - Gospodarzem postępowania jest Prokuratura Rejonowa w Lesznie, która będzie decydować, czy wniesie apelację, czy też zgodzi się ze stanowiskiem sądu - mówi prokurator Romana Szymczak z Prokuratury Rejonowej Stare Miasto w Poznaniu, która pojawiła się na ogłoszeniu wyroku.

  Decyzja w sprawie ewentualnej apelacji zapadnie najwcześniej w poniedziałek. Pewne jest natomiast to, że odwołanie od wyroku złoży obrońca oskarżonego, mecenas Piotr Wacławik.

  - W takich sprawach nie wypada kończyć postępowania na wyroku pierwszej instancji - mówi Wacławik. - W dalszym ciągu są wątpliwości dotyczące zamiaru oraz dalej nie wiemy nic na temat narzędzia zbrodni, czym i czy w ogóle czymś się posługiwał. Na pewno będę wnosił apelację z tego tytułu, aby sprawie zechciał się przyjrzeć również sąd apelacyjny - podkreśla mecenas Wacławik.
  Sam oskarżony po wyjściu z sali rozpraw zapytany o to, czy jest zadowolony w wyroku powiedział. - Ja bardzo żałuję tego, co zrobiłem. Podobnie wypowiadał się na wcześniejszych rozprawach.

  Przypomnijmy, że Dawid G. został skazany za zabicie swojej niedoszłej teściowej. Podczas postępowania sądowego prokuratura udowodniła, że wieczorem 5 czerwca 2009 roku Dawid G., przebywając w towarzystwie swojej narzeczonej Anny Ch., córki zamordowanej, pił alkohol oraz zażywał amfetaminę w jednym z lokali w Lesznie.

  Po kłótni z narzeczoną o grę na automatach Dawid G. opuścił lokal i poszedł grać dalej. Gdy ponownie przegrał, udał się do mieszkania przyszłej teściowej i poprosił o pożyczkę 50 zł. Małgorzata Ch. nie dała mu pieniędzy, w związku z czym zdenerwowany Dawid G. uderzył, pchnął i dusił kobietę tak długo, aż ta przestała oddychać. Sądowi jednak nie udało się jednoznacznie ustalić, jakiego dokładnie narzędzia użył napastnik, dusząc ofiarę. W efekcie urazów szyi 61-letnia Małgorzata Ch. poniosła śmierć.

  Skazany 21-latek przebywa w areszcie od 6 czerwca ubiegłego roku. Na czas zakończenia postępowania sądowego, biorąc pod uwagę ewentualne apelacje, areszt tymczasowy został wobec niego przedłużony do 6 listopada 2010 roku. Czas spędzony w tymczasowym areszcie zostanie zaliczony na poczet zasądzonej kary.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo