Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radny wykopał kontrowersyjny krzyż. Zobacz film

Katarzyna Fertsch, Beata Marcińczyk
Krzyż ustawił mieszkaniec i jednocześnie radny osiedla, Ryszard Musielak
Krzyż ustawił mieszkaniec i jednocześnie radny osiedla, Ryszard Musielak M. Zakrzewski
Drewniany krzyż z kontrowersyjną tabliczką na osiedlu Tysiąclecia przetrwał tydzień. Miały być kolejne tabliczki, a nie ma już śladu po napisie "Krzyżu święty wyrwij z rąk szatana nasze boisko sportowe" ani po krzyżu, który był symbolem sprzeciwu wobec planów dewelopera.

Zamierzał on postawić kilkupiętrowy blok, co nie spodobało się części mieszkańców, bo ci woleliby w tym miejscu boisko. Skromny, choć wymowny krzyż postawił radny osiedla Ryszard Musielak i... sam go również wykopał.

- Krzyż spełnił swoje zadanie - tak tłumaczy decyzję o usunięciu krzyża. Bo miał on przede wszystkim zwrócić uwagę na zdesperowanych mieszkańców, którzy nie zgadzają się na budowę kolejnego bloku. Deweloper, firma Dom-Eko, czeka na pozwolenie na budowę, a osiedlowy radny czekał na sygnał z magistratu, by - jak mówił - można było zamienić grunty, a zamiast bloku zrobić boisko. Ten apel przyćmiła jednak sprawa samego postawienia krzyża, która stała się głośna na cały kraj.

- Wiem, że to kontrowersyjny krok, ale byłem zdesperowany - opowiada Musielak. - W ten sposób chciałem przypomnieć urzędnikom, że powinni się kierować chrześcijańskimi zasadami. Budowa kolejnego bloku znacznie obniży standard naszego życia.

Wszystko zaczęło się w 1978 roku. Wtedy miasto planowało postawić w tym miejscu przedszkole. Zabrakło jednak pieniędzy. Wiele lat później, poprzedni właściciele terenu zwrócili się do miasta o zwrot ziemi.

- Cel wywłaszczenia nie został zrealizowany, więc mieli do tego prawo. Odzyskali grunt i sprzedali go deweloperowi - dodaje Musielak.

Inwestor chce tu postawić pięciokondygnacyjny blok, a do tego brakuje już tylko pozwolenia na budowę. Ryszard Musielak postanowił więc przeciwstawić się inwestycji. Zlecił wykonanie krzyża i tabliczki, autem przywiózł je na miejsce i osobiście wbił w ziemię. Co chce osiągnąć? Ma nadzieję, że miasto zamieni grunty i na jego osiedlu powstanie boisko.

- Pan Musielak robi, co może, by ten blok tu nie powstał - popiera sąsiada z osiedla Helena Zielke, która mieszka tu od 25 lat. - Kiedyś było tu pięknie, boisko, bramki, trawka przycięta. - Zagęszczaniu osiedla mówię stanowcze "nie". Jednak stawianie krzyża w tym miejscu to jest przesada - mówi inna mieszkanka, pani Barbara.

Mieszkańcy są podzieleni. Podobnie jak radni miasta. - Przykład idzie z góry. Jako praktykujący katolik, jestem przeciwko wykorzystaniu symbolu religijnego do działań politycznych. Ten człowiek skorzystał z wzorca z Warszawy - ocenia Wojciech Kręglewski, radny PO.- Czy krzyż będzie teraz stawał wszędzie tam, gdzie komuś nie podobają się pewne decyzje?

- Być może ten krzyż to rozpaczliwy gest tego człowieka, jego ostatnie narzędzie w walce - zastanawia się Przemysław Markowski, radny PiS. - Ja bym na pewno w takiej sprawie i z takim napisem krzyża nie stawiał. Ale rozumiem tego człowieka.

Faktu ustawienia krzyża nie chcą komentować Tadeusz Stachowski, prezes spółdzielni mieszkaniowej Osiedle Młodych oraz Agnieszka Banaszak, wiceprezes firmy Dom-Eko, która planuje postawić w tym miejscu blok. - Własność jest jednak rzeczą świętą. Mamy prawo postawić tam, co chcemy, pod warunkiem, że będzie to zgodne z przepisami - mówi Banaszak. - Czekamy teraz na pozwolenie na budowę.

Sprawa krzyża jest już znana w całej Polsce. Znana i komentowana. Czy przyniesie efekt? - To próba dramatyczna - zaangażowanie symbolu religijnego do spraw administracyjnych. To także test, jak poradzą sobie z tą sprawą wszystkie strony konfliktu - ocenia doktor Krzysztof Bondyra, socjolog.- Reakcja tej osoby może spotkać się z niewielkim odbiorem mieszkańców, może być też odebrana jako przesadne odwołanie się do symbolu. Efekt społeczny może być niewielki, albo nawet odwrotny od spodziewanego.

Ryszard Musielak liczył się z negatywnym odbiorem. Nie mógł czekać bezczynnie na ostateczną decyzję o rozpoczęciu budowy. - Jako radni robimy wiele rzeczy, by protestować przeciwko tej inwestycji. Wolimy, by było tam boisko. Ale uciekanie się do krzyża, to chyba ostateczność - twierdzi Danuta Krenz, przewodnicząca zarządu rady Chartowa. - Dla niektórych ludzi ten krzyż to już świętość. Później może być problem z jego usunięciem.

Podobnie jak z usunięciem krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego w Warszawie, który ustawiono po tragedii w Smoleńsku. - Moje działanie nie ma żadnego związku z tym, co dzieje się w stolicy. Po prostu uznałem, że krzyż będzie najlepszym symbolem z możliwych - odcina się Ryszard Musielak. Zapowiada jednocześnie, że planuje kolejne formy protestu. Równie kontrowersyjne. Pierwszą z nich będzie przybicie do krzyża kolejnej tabliczki. Następnych - nie chce jeszcze zdradzać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Radny wykopał kontrowersyjny krzyż. Zobacz film - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski