Kulturalni misjonarze

  Kulturalni misjonarze

  Marcin Kostaszuk

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Boli mnie, że kultura chrześcijańska ma opinię zamkniętej, choć uczestniczy w niej mnóstwo ludzi ciekawych innych kultur i światopoglądów - mówi poznaniak Marcin Kaźmierski. Za jego sprawą w niedzielę ruszają Cafe Misja i Centrum Kultury Fara - ośrodek, którego celem jest integrowanie ludzi zainteresowanych tradycją fary, Poznania oraz... "dobrą kulturą".
  Dobra kultura na Gołębiej

  Adres? Wymarzony: ulica Gołębia 1 to absolutne centrum miasta. Aby trafić do Cafe Misja i CK Fara trzeba wejść w bramę obok wejścia do fary (vis a vis ulicy Świętojańskiej) i przejść klimatycznym pasażem, z którego widać plac Kolegiacki. W końcu trafimy na wielkie, drewniane drzwi, na których od kilku tygodni wisiała kartka "wkrótce otwarcie kawiarni".

  - Naciskałam klamkę wielokrotnie, ale drzwi były zamknięte. Któregoś razu były jednak otwarte i tak poznałam tych młodych ludzi - opowiada poznańska artystka Halina Borys, która w efekcie będzie tu prowadzić warsztaty plastyczne.

  Młodzi to Marcin Kaźmierski i Tomasz Jankowski, którym pomaga żona Marcina, Kasia.
  - Za granicą, w małych miejscowościach tradycją są spotkania parafian w kawiarni, by po mszy porozmawiać o życiu w kościele i na inne tematy. Czerpiemy z tego inspirację. Naszym celem jest miejsce otwarte na duchownych i świeckich, wierzących i ateistów - mówi Kaźmierski, niegdyś ministrant w farze, później kleryk, a dziś mózg całego przedsięwzięcia, które mogłoby się ograniczyć po prostu do powstania kawiarni. Ale ambicje są większe.

  - Spodobało nam się określenie "dobra kultura". W farze ona już żyje, my chcemy jedynie sprawić, by jej zasięg się rozszerzył. Chodzi o przyciągnięcie ludzi z misją i wspieranie ciekawych, ale niszowych inicjatyw, które są zwykle słabo nagłośnione. Oprócz wydarzeń, w których organizacji uczestniczy Towarzystwo Przyjaciół Poznańskiej Fary, współpracujemy już z Kołem Misjologicznym ks. dr. Szymona Stułkowskiego. Powstaje też biblioteka książek o farze i Poznaniu oraz pozycji historycznych i teologicznych. Będziemy organizować spotkania autorskie, wystawy i kameralne koncerty - deklaruje Katarzyna Łagoda-Kaźmierska.

  Tę wizję wspiera ks. Wojciech Wolniewicz, proboszcz fary: - Marzy mi się, żeby to było miejsce żywe, pełne kultury, dobrych myśli i słów. Prowadzone przez młodych ludzi, ale nie tylko dla młodych. To ma być miejsce dla wszystkich, którzy chcą się na chwilę zatrzymać w farze - mówi ks. Wolniewicz. Chrzest CK Fara i Cafe Misja odbędzie się w niedzielę o godzinie 14, przy okazji festynu "Warkocz Magdaleny".

  1 »

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Boooring

  KP (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 11

  Zieje nudą już z samej zapowiedzi.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo