Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konin: Agenci CBA sprawdzają, czy w kopalni nie doszło do niegospodarności

Radosław Grzelak
Zielonogórska Prokuratura Okręgowa prowadzi śledztwo w sprawie niegospodarności w Kopalni Węgla Brunatnego "Konin". Do biur zakładu wkroczyli już funkcjonariusze CBA, którzy zabezpieczyli dokumenty.

Jak powiedział Grzegorz Szklarz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze, śledztwo dotyczy niegospodarności władz spółki. Chodzi o obecny zarząd, ale także poprzednie. - Postępowanie jest wielowątkowe, jest to jego początkowa faza. Trudno powiedzieć, kiedy się zakończy. Przy tak wielu wątkach potrwa zapewne sporo czasu - wyjaśnia prokurator Grzegorz Szklarz.

Jego zdaniem, nie ma też niczego nadzwyczajnego w tym, że śledztwo w sprawie konińskiego zakładu nadzoruje prokuratura z Zielonej Góry. - Przy tak dużych sprawach jest to normalne. Prokurator apelacyjny zdecydował o przekazaniu śledztwa do innej niż konińska prokuratury z okręgu - uważa Grzegorz Szklarz.

W związku z prowadzonym postępowaniem do siedziby władz spółki w Kleczewie wkroczyli niedawno agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Mieli zabezpieczyć dokumenty. Przedstawiciele KWB nie chcą się wypowiadać na temat śledztwa ani przeszukania biur przez agentów CBA. Także związkowcy niechętnie mówią o akcji CBA, choć przyznają, że o wielu gorących tematach w kopalni informowali w pismach nadzór właścicielski, czyli Ministerstwo Skarbu Państwa.

Wiadomo natomiast, że już wcześniej wpłynęło zawiadomienie do Centralnego Biura Śledczego. Składane było w marcu po odwołaniu trzech członków poprzedniego zarządu spółki. Według związkowców oraz części polityków, nastąpiło to niezgodnie z prawem. Do tego doszły zarzuty o niegospodarność, między innymi przy zakupie koparek w Hiszpanii. Do listy dodaje się też sprawę sprzedaży spółki medycznej czy ośrodka wypoczynkowego. Jednak prokuratorzy prowadzący sprawę nie chcą zdradzać na razie szczegółów postępowania.

Śledztwo prowadzone jest w okresie prywatyzacji kopalni. Jak poinformował Jan Bury, wiceminister Skarbu Państwa, proces prywatyzacji KWB ma się zakończyć za dwa miesiące. W ciągu miesiąca rozpocząć się mają rozmowy z jednym oferentem, który zgłosił chęć kupna kopalni "Konin" i "Adamów" oraz 50 procent akcji ZE PAK. Obecnie trwa analiza ofert wiążących złożonych przez inwestorów - Rafako oraz zarejestrowaną na Cyprze spółką RPG Partners, należącą do Zdenka Bakali.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski