Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

1, 2, 3... w liczbach zaklęty jesteś Ty

Redakcja
Wiesz, że spędzisz 1,5 roku w toalecie? Będziesz musiał zjeść 900 kilogramów jaj i ze 4 krowy. Będziesz się całować 100 tysięcy razy angażując do tego 37 mięśni, których nie używasz do niczego innego. Więcej czasu spędzisz na pracy, niż na śnie. Będziesz kochać się średnio przez 15 godzin w roku, ale więcej czasu spędzisz na patrzeniu na obiekt zainteresowania. Tylko pożyj te przeciętne 75 lat. Czy człowieka można tak podliczyć? Sprawdziła Marta Żbikowska

Człowiek żyje średnio 75 lat. Zakładając, że jest to człowiek niezwykle systematyczny, który codziennie je śniadanie, obiad i kolację, każdy posiłek będzie celebrował ponad 27 tysięcy razy. A ile jest w stanie zjeść w ciągu całego życia? Masła i oleju zjada 600 kilogramów, co może nie jest zbyt imponującym wyczynem. Kilogram masła to cztery kostki. Gdyby więc jadł tylko masło (bez oleju) wyszłoby 2400 kostek. Ale nie samym masłem człowiek żyje. W ciągu 75 lat życia człowiek jest w stanie zjeść 1125 kilogramów sera, 825 kilogramów cukru, 900 kilogramów jaj, siedem ton owoców i warzyw, trzy tony chleba, klusek i ryżu, 250 kilogramów ryb, 400 kur, osiem owiec, 20 świń i 4 krowy, a wszystko to może popić sześcioma tysiącami litrów mleka. Gdyby jakimś cudem można było zjeść to wszystko za jednym razem, organizm dostałby ilość energii porównywalną z tą, która uwalnia się po eksplozji 65 ton trotylu.

Wymieniamy 100 tysięcy pocałunków

Nie od parady lekarze i inni specjaliści zalecają picie ponad 2 litrów wody dziennie, czyli około 730 litrów rocznie. Z samym tylko moczem człowiek traci 1,5 litra płynów na dobę. Z potem i przez parowanie ciała ubywa nam kolejne 0,5 litra wody. Tak to wygląda przy założeniu, że nie przebywamy w tropikach, a temperatura powietrza nie przekracza 28 st. Celsjusza. Przy obecnych upałach gospodarka wodna naszych organizmów jest wyraźnie zach-wiana. Zarówno zapotrzebowanie na wodę jest większe, jak i jej utrata z potem.

Każdego ranka człowiek zwleka z łóżka swoje 206 kości. Jeśli jest to człowiek dorosły, jego kości ważą około 9 kilogramów. Z mięśniami sprawa jest bardziej skomplikowana, bo trudno je policzyć. Jest ich ponoć od 300 do 500 (według różnych źródeł). Wiadomo, że 37 z nich wprawiamy w ruch podczas pocałunku. Istnieją mięśnie, które nigdy nie są wykorzystywane w innych sytuacjach. Te 37 mięśni w ciągu 70-letniego życia człowiek wprawia w ruch ponad 100 tysięcy razy, bo tyle przeciętnie pocałunków wymienia.

Dłużej patrzymy, niż się kochamy

Jednak ani kości, ani mięśnie nie są tymi elementami budowy anatomicznej, nad którymi najczęściej zastanawiają się ludzie (szczególnie mężczyźni). Fora internetowe, zarówno te ogólnotematyczne, jak i medyczne czy naukowe, zapełnione są setkami pytań o… długość prącia. "Czy mój członek nie jest za krótki?" - pytają zrozpaczeni chłopcy, wpisując odczytane z linijki wyniki. Tymczasem już w 1942 roku badacze Schonfeld i Beebe ustalili, że średnia długość penisa wynosi 13,2 cm. Inny badacz Wessells w 1996 r. uzyskał wynik 12,45 cm, podczas gdy Francuz Bondil wyliczył imponującą średnią 16,74 cm. Zafrapowana tym urolog Jyoti Shah z Londynu ustaliła jednak, że zespół Bondila "wydłużał penisy, przed pomiarem pociągając trzykrotnie za żołędź".
Wydawać by się mogło, że seksualność i intymność to sfera, którą trudno zmierzyć za pomocą liczb. Tymczasem kolejni naukowcy regularnie przeprowadzają badania mające odpowiedzieć na pytania: ile razy?, z kim?, jak długo? Okazuje się, że człowiek średnio uprawia seks 103 razy w roku, tymczasem Polacy przyznają się do 91 stosunków w tym samym czasie. Z przeprowadzonych w tym roku badań wynika, że średni czas współżycia to 18,7 minut. Specjaliści wątpią jednak w prawdziwość odpowiedzi ankietowanych.

- Niektórzy twierdzą, że ten wynik jest zawyżony. Słychać nawet głosy, że czas ten obejmuje dojazd i prysznic przed stosunkiem - mówi autor ankiet seksuolog prof. Zbigniew Izdebski. Profesor Izdebski podaje bardziej realny czas średniego stosunku w naszym kraju, który według niego wynosi 10 minut. Przyjmując tę mniej optymistyczną wersję, przeciętny Polak na uprawianie seksu przeznacza nieco ponad 15 godzin w roku. Zdecydowanie więcej czasu mężczyźni tracą, oglądając się za kobietami na ulicy. "The Daily Telegraph" postanowił sprawdzić, ile przedstawicielek płci pięknej znajduje się dziennie na celowniku mężczyzny. Z badań wynika, że statystyczny mężczyzna podziwia urodę dziesięciu kobiet na dobę, marnując przy tym aż 43 minuty. Rocznie daje to aż 11 pełnych dni spędzonych na przyglądaniu się pięknym paniom.

Dwa lata przy stole, 12 przed komputerem

Specjaliści od zarządzania czasem wyliczyli, że przeciętny człowiek przebywa w miejscu pracy 13 pełnych lat życia. Sama czysta praca zajmuje mu jednak jedynie 5 lat. Dwa lata człowiek traci na bardziej lub mniej efektywne zebrania i spotkania, a picie kawy, narzekanie na ciężką pracę, pogawędki w pracy i nicnierobienie zabierają pracownikowi całe 6 lat. Na szczęście jest również czas na sen, odpoczynek i relaks po pracy. Tymi czynnościami zajmujemy się przez 25 lat życia. Na co jeszcze tracimy nasze cenne minuty i godziny?

Jeśli dodamy do siebie wszystkie chwile spędzane przy stole, okaże się, że na jedzenie przeznaczamy dwa lata swojego życia. Poczta, przychodnia, banki, urzędy i inne instytucje zabierają nam tyle samo czasu. W poczekalniach i kolejkach spędzamy bowiem 730 dni życia. Prawdziwym pożeraczem czasu jest telewizja. Gapienie się w szklany ekran to 10 lat wyjętych z życiorysu. Przerażające jest to, że w tych dziesięciu latach są dwa przeznaczone jedynie na oglądanie reklam. Jeszcze więcej czasu zajmuje nam komputer. Na zabawy tym sprzętem przeznaczamy 12 lat swojego życia.
Półtora roku w toalecie

Ile razy zdarzało nam się szukać przed wyjściem z domu telefonu albo kluczy? Każdy chyba zna te sytuacje, kiedy nie może znaleźć okularów czy biżuterii i przeszukuje wszystkie kąty mieszkania. Nie mówiąc o odłożonych do zapłacenia rachunkach, które niespodziewanie odnajdują się w stercie gazet do wyrzucenia. Na szukanie różnych rzeczy, których nie trzymamy w odpowiednim porządku, przeznaczamy cały rok swojego życia.

Półtora roku spędzamy w toalecie i przed lustrem, dokonując prostych czynności higienicznych, jak mycie zębów czy smarowanie twarzy kremem. W przypadku niektórych kobiet czas ten może okazać się niewystarczający. Kobiety też więcej czasu przeznaczają na ploteczki ze znajomymi i przyjaciółmi poza pracą. Przeciętny człowiek poświęca na te zajęcia około 4 lat. Statystyczna kobieta żyje kilka lat dłużej niż mężczyzna. Nic dziwnego. Potrzebuje ona bowiem więcej czasu i to nie tylko na toaletę i plotki. Sprzątanie domu lub mieszkania zajmuje człowiekowi 1,5 roku życia, a to czynności, które wykonują zazwyczaj przedstawicielki płci pięknej. Ich domeną są także zakupy, szczególnie tych mniej potrzebnych rzeczy. Jeśli mężczyzna kupuje tylko rzeczy potrzebne, przeznacza na te czynności dwa lata swojego życia. Dodatkowy rok tracimy kupując rzeczy, które nigdy nam się nie przydają.

Trzy lata w samochodzie

Mieszkańcy dużych miast sporo czasu spędzają w samochodzie. Stanie na czerwonych światłach zajmuje nam pół roku, a z męczących godzin w korkach ulicznych może uzbierać się nawet rok życia. Na samą jazdę samochodem przeznaczamy w ciągu 75 wiosen trzy lata.

Według specjalistów, na rozmowy z najbliższymi członkami rodziny zostaje nam niewiele czasu. Większość ludzi dogada się z domownikami w 6 minut dziennie, z czego cztery minuty zajmuje rozmowa półsłówkami ze współmałżonkiem lub partnerem, a jedynie dwie minuty dziennie wystarczą na dogadanie się z własnym dzieckiem.
Człowiek notorycznie marnuje swój czas, tymczasem jego organizm nieustannie pracuje na najwyższych obrotach. Zupełnie sam, bez naszej woli. Zakładając, że od chwili, kiedy zacząłeś czytać ten tekst, minęło pięć minut, w tym czasie obumarło miliard twoich komórek, a ich budulec został rozłożony przez białe krwinki i ponownie wykorzystany. W tym samym czasie w wyniku podziałów przybyło ci około miliarda innych, nowych komórek. Oczywiście jedne komórki żyły dłużej, inne krócej. Te, które tworzą skórę lub żołądek, wymieniają się co 3-4 dni, komórki rogówki oka żyją tydzień, a krwinki czerwonej - 2 miesiące. Cząstki włókna mięśniowego wymieniają się co 7 lat. Komórki mięśnia serca i nerwowe w zasadzie nie odnawiają się wcale.

Pięć minut na przeczytanie artykułu to niewiele, zważywszy, że na pochłanianie wzrokiem tekstu przeznaczamy wciągu swojego życia jeden rok. Książek czytamy niewiele. Przeciętny Polak kupuje w ciągu roku pół książki. Przez całe życie kupi ich więc 37,5.

Niby statystyki kłamią, ale liczby mówią prawdę. Należy jednak pamiętać, że są to tylko liczby, bo statystycznie to pies i jego pan mają po trzy nogi.

Kowalski w liczbach

Niektóre upodobania przeciętnego Polaka:

- w ciągu roku konsumuje niecałe 4 l lodów
- na początku lat 90. statystyczny Kowalski wypijał zaledwie 30 litrów piwa rocznie. Teraz pije piwo średnio 82 razy w roku, a średnie jednorazowe spożycie wynosi około 600 gramów
- zjada rocznie tylko 50 kg owoców
- wypija dziennie średnio 0,4 filiżanki kawy
- zjada ok. 10 dag salami
- przyjmuje lek przeciwbólowy 9 razy w miesiącu
- zjada miesięcznie około 8 kg pieczywa
- zjada w ciągu roku 170 kg warzyw
zjada około 20 kg jabłek rocznie
- wypija rocznie niespełna trzy litry wina
- zjada niecałe 18 jaj miesięcznie
- około 11 litrów alkoholu wypija rocznie
- zjada obecnie około 2,5 kilograma ryżu oraz 1,6 kilograma kaszy rocznie
- konsumuje około 1 kg herbaty rocznie
- kupuje 6 litrów wódki rocznie
- spędza w ciągu dnia 3 godziny i 42 minuty przed ekranem telewizora
- rozmawia przez telefon komórkowy prawie pół godziny dziennie
- zjada 3 tabletki dziennie
- wypija ponad 38 litrów soków rocznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski