Fotografia: Strzelanina z obiektywów

  Fotografia: Strzelanina z obiektywów

  Agnieszka Gonczar

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Las podniesionych rąk, zażarte dyskusje trwające nawet kilkadziesiąt godzin i prawo weta. Choć sceneria przypomina wybuchową atmosferę obrad sejmowych, to z pewnością daleka jest od ich tematyki. W najbliższą niedzielę na poznańskim rynku odbędzie się Uliczna Bitwa Fotograficzna, pierwsza tego typu impreza organizowana w Wielkopolsce.
  Foto-bitwa to dziecko pojedynków na słowa, jakie toczą między sobą raperzy na bitwach freestyle'owych, a także młodzi poeci, licytujący się na wiersze na tzw. slamach. Pomysł na organizację tego typu ulicznych spotkań zrodził się z chęci stworzenia "fotograficznego teatru" - miejsca prezentacji i zarazem dyskusji. Do tej pory amatorzy, jak i profesjonalni fotografowie oceniali się nawzajem jedynie na forach internetowych.

  - Chcieliśmy te dyskusję przenieść w dostępne dla wszystkich miejsce - nie do kolejnego zamkniętego pomieszczenia, ale właśnie na ulice, gdzie głosować może każdy przechodzień, gdzie fotograf musi się wybronić przed tłumem i wreszcie, gdzie tak naprawdę można poczuć tę niesamowitą atmosferę rywalizacji, ale także wspólnoty. Jest to jedyna taka okazja, aby sprawdzić swoje umiejętności na żywo, a przede wszystkim dobrze się bawić w gronie fotografów biorących udział w potyczce - mówi Michał Mrozek, organizator bitew i redaktor naczelny serwisu pokochajfotografie.pl.

  Pierwsza tego typu impreza odbyła się na rynku w Gliwicach w lipcu 2009 roku. Wówczas kilkudziesięciu fotografów uzbrojonych w jedno zdjęcie walczyło o poparcie tłumu, worek cennych nagród i co najważniejsze, tytuł "fotograficznego MC". Las podniesionych rąk, zażarte dyskusje trwające nawet kilkadziesiąt godzin i prawo weta - oto czego można się spodziewać po tym wydarzeniu.

  Zasady gry są proste: po zakwalifikowaniu się do udziału w imprezie, uczestnicy zgłaszają się osobiście godzinę przed rozpoczęciem bitwy w wyznaczone miejsce - wówczas otrzymują numer i zostają dopuszczeni do udziału w rywalizacji. W momencie rozpoczęcia bitwy, wszystkie fotografie są anonimowe, a ich autorzy mają prawo do publicznej, słownej obrony swojego zdjęcia. Zgromadzona publiczność głosuje na żywo, eliminacje doprowadzają do trzech finałowych prac, w końcu wybierane jest jedno, zwycięskie zdjęcie.

  Poznańska bitwa będzie piątą imprezą tego typu odbywającą się w Polsce. Tradycyjnie do udziału w projekcie został zaproszony jeden wykwalifikowany juror, który proponuje temat spotkania. W Poznaniu brzmi on "Energia", a nad przebiegiem głosowania i ewentualnymi sprzeczkami tłumu będzie czuwał fotograf Marek Arcimowicz.

  V Uliczna Bitwa Fotograficzna "Energia", Pasaż Kultury, Stary Rynek, 25 lipca o godzinie 21, zgłoszenia prac można wysyłać do piątku, szczegółowe informacje na www.bitwa. pokochajfotografie.pl,
  wstęp wolny

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo