Domniemanie winy

  Domniemanie winy

  Monika Kaczyńska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Gdyby ktoś przeprowadził na ten temat badania, z pewnością okazałoby się, że wśród komediowych postaci, których zasadniczą cechą jest nieufność, byliby nadreprezentowani urzędnicy skarbowi.
  W życiu ich zawodowa podejrzliwość bywa mało zabawna, ale cóż - taką mają pracę. A ponadto wiążą ich przepisy. Gorzej jednak, kiedy ustawodawca przyjmuje punkt widzenia, zgodnie z którym obywatel to z definicji oszust, więc za wszelką cenę trzeba utrudnić mu oszukiwanie.

  W praktyce skutkuje to tym, że każdy, kto nie uszczknął bezprawnie nawet złotówki z haraczu należnego państwu, gdy zostaje wezwany do urzędu skarbowego, oblewa się zimnym potem.
  A później zaczyna udowadniać, że nie jest wielbłądem. Dlatego właśnie, kiedy urząd chce sprawdzić, czy podatnik miał prawo zapłacić o kilkadziesiąt złotych mniej podatków, urzędnik żąda pieczątek, podpisów elektronicznych i Bóg wie jeszcze czego. Z tego samego powodu, jeśli firma wyśle swojemu klientowi plik z fakturą i nie opatrzy go cyrografami, to podatnik może urzędnikowi skarbowemu najwyżej wydrukiem z takiego pliku pomachać. Dla urzędnika ułatwienie, dla podatnika dodatkowy kłopot.

  Więc marzy mi się niezmiennie od lat, żeby wreszcie polskie państwo systemowo przyjęło, że ludzie są uczciwi, a winę trzeba udowodnić. I jeśli już naprawdę nie może wierzyć obywatelom na słowo, nie mnożyło bez potrzeby utrudnień. Bo jeśli mail wystarczy, żeby rachunek zapłacić, powinna być również wystarczającym dowodem dla urzędu skarbowego. Tym bardziej że, kiedy państwo żąda od nas kolejnego podatku, jakoś nie spieszy się z udowadnianiem, że naprawdę powinno.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo