Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeżyce: Mieszkańcy mają uwagi do zmian w strefie parkowania

Elżbieta Sobańska
- O braku zasadności płatnej strefy będziemy przekonywać już nowych radnych - mówi S. Gorzelańczyk z RO Jeżyce
- O braku zasadności płatnej strefy będziemy przekonywać już nowych radnych - mówi S. Gorzelańczyk z RO Jeżyce M. Zakrzewski
Mieszkańcy Jeżyc obawiają się zmian, jakie przyniesie nowa organizacja ruchu po wprowadzeniem w dzielnicy Strefy Płatnego Parkowania. I już zgłaszają uwagi do Zarządu Dróg Miejskich.

Jeden z większych zarzutów dotyczy ograniczenia w dzielnicy miejsc do parkowania aż o... 800. Wprawdzie dla mieszkańców Jeżyc opłata abonamentowa za parkowanie w SPP wyniesie 10 zł miesięcznie, ale już teraz jest trudno zaparkować auto, a po poszerzeniu strefy będzie jeszcze gorzej, zwłaszcza że wraz z modernizacją części starych kamienic może wzrosnąć zapotrzebowanie na parkingi. A tymi staną się np. podwórka.

- To nie jest likwidacja miejsc postojowych, ale ich uporządkowanie - wyjaśnia Błażej Nitschke, naczelnik wydziału parkowania ZDM. - Dotyczy to miejsc, gdzie ludzie parkują niezgodnie z przepisami. Część miejsc parkingowych zniknie także ze względu na wyznaczenie tras rowerowych. Trzeba dążyć do kompromisu, żeby wszyscy użytkownicy, także piesi i rowerzyści, mogli korzystać z przestrzeni miejskiej.

Mieszkańcy uważają jednak, że w opracowaniu nie podaje się, ile jest na Jeżycach miejsc nieprawidłowych. Zastrzeżenia budzi także ruch tramwajowy m.in. na Dąbrowskiego i Kraszewskiego, gdzie są zniszczone torowiska, a stojące w korku pojazdy będą blokować tramwaje. Kolejnym utrudnieniem jest też konieczność wsiadania z jezdni.

- W przyszłym roku planujemy remont torowiska z przystankami na ulicy Dąbrowskiego od pętli na Ogrodach do rynku Jeżyckiego - mówi Rafał Kupś, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego. - To jest etap projektu. Możliwe, że po przebudowie na tę trasę będą mogły wyjechać tramwaje niskopodłogowe, na przykład co drugi tramwaj z zaznaczeniem w rozkładzie jazdy godziny jego przyjazdu.

Mieszkańcy sygnalizują także, że zlikwidowane mają być niektóre koperty dla niepełnosprawnych w miejscach, gdzie całkiem niedawno zostały wymalowane. - Jesteśmy zwolennikami tego, aby liczba kopert była wystarczająca, co roku jest ich coraz więcej w SPP - tłumaczy Nitschke. - Miejsca w projekcie dla Jeżyc były uzgadniane ze środowiskiem osób niepełnosprawnych. Te miejsca nie znikną, może zmienić się ich lokalizacja.

Niepokój wywołał też brak rysunku części terenu w dokumentacji organizacji ruchu, przez co niektórzy mieszkańcy nie mogli się zapoznać z uwagami. - Projekt ma być gotowy do końca lipca. Ale jeśli grupa osób będzie miała jeszcze uwagi, a będą one słuszne, to z pewnością weźmiemy je pod uwagę - zapewnia Nistchke.

Już teraz uwag jest więcej. Te zgłoszone do projektu dostępnego na stronie internetowej ZDM zawierają propozycję m.in. ustawienia stojaków rowerowych przy parkomatach. Teraz brakuje na Jeżycach miejsc, gdzie można zostawić bezpiecznie rower. Pada też postulat objęcia całych Jeżyc podstrefą żółtą lub zieloną, a nie jak jest teraz, gdzie na znacznej części obowiązywać ma podstrefa czerwona, najdroższa.

- Przyjęliśmy uchwałę, że nie zgadzamy się na objęcie strefą Jeżyc, bo nie umożliwiono nam przeprowadzenie konsultacji - mówi Stanisław Gorzelańczyk, przewodniczący RO Jeżyce, odcina się od uwag mieszkańców. - Trudno teraz opiniować coś, na co nie wyrażamy zgody.

Jego zdaniem zgłoszenie uwag jest niemal przyzwoleniem na poszerzenie strefy. Choć stała się ona faktem, na co zgodzili się radni miejscy, to ich osiedlowi odpowiednicy liczą na to, że decyzję będzie można jeszcze zmienić po wyborach samorządowych w listopadzie.

- Skutki strefy najbardziej odczują mieszkańcy. Nie rozważono nawet innych możliwości rozwiązania kwestii parkowania, brakuje choćby porządnych parkingów - uważa Gorzelańczyk. - Zieleń i transport to newralgiczne sprawy na Jeżycach, jeśli się ich nie rozwiąże, to problem będzie wracał. Będziemy zabiegać u nowych radnych, którzy zostaną wybrani w tegorocznych wyborach samorządowych, aby ponownie rozważono zasadność istnienia SPP na Jeżycach. A ta ma zacząć obowiązywać na Jeżycach od maja 2011 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jeżyce: Mieszkańcy mają uwagi do zmian w strefie parkowania - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski