Śrem: Pływający sukces Romana Bartkowiaka

  Śrem: Pływający sukces Romana Bartkowiaka

  Paweł Mikos

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  61-letni Roman Bartkowiak ze Śremu ustanowił nowy rekord w w pływaniu długodystansowym bez przerwy. W 27 godzin i 34 minuty pokonał 120 km płynąć w Warcie wpław. Wypłynął w sobotę o 14.00 z miejscowości Żrekie pod Koninem, a swój maraton zakończył w niedzielę o 17.34 w Śremie.
  Reguły przy takich maratonach są bardzo surowe. - Pływakowi nie wolno dotknąć łodzi, czy kogokolwiek z członków towarzyszącej załogi. Jedzenie i picie jest rzucane do wody i tam pływak sam je sobie otwiera. Nie może on również stanąć na brzegu, czy dotknąć dna rzeki - wyjaśnia jeden z członków załogi towarzyszącej Romanowi Bartkowiak.

  W przygotowanie i przeprowadzenie całego maratonu zaangażowanych było około 40 osób oraz kilka jednostek pływających.
  W załodze znaleźli się m. in, ratownicy, nurkowie, pielęgniarze, czy anestezjolodzy. - Myślę, że nie ma takiego drugiego zespołu na świecie, który miałby takie doświadczenie w pływaniu w rzece w maratonach długodystansowych - zapewnia rekordzista. Jak się okazuje ważne jest także pozyskanie sponsorów, którzy zgodzą się pokryć znaczną część wydatków związanych z eskapadą. A te nie są małe. - Na dzień dzisiejszy koszt takiego przedsięwzięcia to około 27 tysięcy złotych oraz jeszcze inne dodatkowe drobne koszty, które już pokrywaliśmy z własnej kieszeni - zdradza mistrz świata.

  Do ostatniego maratonu Roman Bartkowiak przygotowywał się przez ponad półtora roku. Codziennie przepływał od 8 do 10 km, czasami także w nocy. Do tego dwa razy dziennie biegał. Na dokładkę dorzucał sobie jeszcze pompki, skrętoskłony, podciąganie się na drążku oraz ćwiczenia z gimnastyki ogólnej.

  - Wszystko po to, aby zachować ogólną gibkość i zwinność, bo bez tego nie ma nawet sensu myśleć o długodystansowym pływaniu - wyjaśnia rekordzista. Jednak trening to nie wszystko. Roman Bartkowiak od kilkunastu lat współpracuje ze specjalistami medycyny sportowej z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Najpierw słuchał wykładów dotyczących treningów zdrowotnych, a później był prowadzony przez lekarzy z tej uczelni.

  Jak przyznaje emerytowany ratownik bardzo ważna była także silna psychika. Chociaż pewnego rodzaju kryzys dopadł go na 60 kilometrze, a kolejne przychodziły co 10, 15 kilometrów, to jednak zdołał dopłynąć do Śremu. Najgorzej było tuż przed metą. - Ostatnie 5 km musiałem płynąć już z przymusu - wyznaje Roman Bartkowiak.

  Pod wrażeniem wyniku Pana Romana jest m.in. profesor Wojciech Drygas z Katedry Medycyny Społecznej i Zapobiegawczej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, który sprawdzał wydolność maratończyka.

  - To jest niezwykłe, nowe doświadczenie, ponieważ nie ma do tej pory jeszcze żadnych badań dotyczących tak długiego wysiłku w wodzie jakie wykonał Pan Roman - mówi Wojciech Drygas. - Ten wyczyn zasługuje na najwyższe uznanie - dodaje lekarz. Wcześniejsze badania przeprowadzone w tej placówce wykazały, że jego poziom wytrenowania odpowiada najlepszym zawodnikom w wieku dwudziestu kilku lat.

  Jednak profesor przestrzega również przed ryzykiem związanym z tego typu ekstremalnym wysiłkiem. - Istnieje ryzyko, że w czasie długotrwałego wysiłku wątroba, nerki czy jelita mogą być narażone na niskie dostarczanie krwi i tym samym słabszą wydolność później - wyjaśnia uczony. Na dodatek może dojść do wychłodzenia organizmu oraz niebezpiecznej utarty wagi ciała. W czasie maratonu sprzed 2 lat, śremianin "zrzucił" około 10 kilogramów.

  - Jako lekarz sportowy uważam, że nie ma żadnych powodów do tego, aby jednorazowo wykonywać intensywny wysiłek fizyczny dłużej niż 1,5 do 2 godzin. Wysiłek, który trwa dłużej, a zwłaszcza ponad dobę może być niebezpieczny dla zdrowia - podkreśla prof. Wojciech Drygas.

  Pan Roman uznał, że w przyszłości nie będzie już bił kolejnego rekordu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  rekord - śrem

  marek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

  BRAWO ROMAN GRATULUJE!!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo