Literatura: Dywizjon 303 wydany w języku niemieckim

  Literatura: Dywizjon 303 wydany w języku niemieckim

  Sławomir Lechna

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Ukazało się właśnie niemieckie wydanie "Dywizjonu 303", legendarnej książki Arkadego Fiedlera!
  - Gdy kilka lat temu Jarosław Ziółkowski napisał do mnie, że chciałby przetłumaczyć na język niemiecki i wydać w Niemczech "Dywizjon 303", to całym sercem poparłem projekt - wspomina syn pisarza Marek Fiedler. - Równocześnie zadawałem sobie pytanie, czy Niemcy zechcą czytać książkę o dzielnych polskich myśliwcach, którzy tak skutecznie łoili skórę potężnej Luftwaffe w Bitwie o Anglię?

  Jarosław Ziółkowski był jednak przekonany, że warto udostępnić książkę naszym zachodnim sąsiadom.

  - Zawsze było dla mnie rzeczą więcej niż oczywistą, że istnieje niemiecki przekład "Dywizjonu 303" - mówi J. Ziółkowski. - I oto przed kilku laty, kiedy próbowałem doń dotrzeć, okazało się, że żyłem w błędzie. Wkrótce zrodził się pomysł wypełnienia tej luki własnym wysiłkiem i sumptem, a syn autora - Marek Fiedler - zaufał mi i bez wstępnych warunków dał mi zielone światło. Po drodze były odwiedziny Londynu - tu przede wszystkim lotniska w Northolt i tamtejszych polskich instytucji - jak i nawiązanie kontaktu z wieloma osobami w Anglii, Niemczech i Polsce. Wszyscy odnosili się do mojego projektu z sympatią i udzielali pomocy, w tym Luftwaffe w osobie oficera pełniącego służbę w punkcie informacyjnym.

  I tak w przededniu 70. rocznicy Bitwy o Brytanię do księgarń w Niemczech trafił "Dywizjon 303". - Być może ta publikacja zapoczątkuje serię przybliżającą Niemcom najnowsze dzieje Polski. Na początek nasz wkład w wysiłek aliantów, którzy także Niemcom przynieśli wolność, co od pewnego czasu rozumieją oni sami - dodaje J. Ziółkowski.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo