Leszno: PIP apeluje do przedsiębiorców o dobre warunki dla...

  Leszno: PIP apeluje do przedsiębiorców o dobre warunki dla pracowników

  DAN

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Kierownik leszczyńskiego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy apeluje do właścicieli firm, by podczas trwających obecnie upałów zwracali szczególną uwagę na warunki, w jakich funkcjonują ich pracownicy. Każdy, kto poczuje się słabo lub pogoda jest dla niego szczególnie uciążliwa, ma prawo do robienia sobie częstszych przerw.
  - Apel ma związek z upałami i skargami pracowników. Przypominamy w ten sposób pracodawcom o ciążących na nich obowiązkach - mówi Danuta Goździewicz-Suchanek, kierownik PIP w Lesznie. - Praca w przekroczeniach norm temperaturowych jest niebezpieczna dla sprawności fizycznej i psychicznej. obniża koncentrację. Może powodować błędy i prowadzić do wypadków.

  Klimatyzowane hale, sklepy i lokale usługowe, to niestety luksus, na który może liczyć niewielu pracowników. Systemy nie są zainstalowane w części budynków urzędu miasta, w sądzie przy ul. Kasprowicza, niektórych oddziałach banków i w większości sklepów.

  Na wadliwe działanie klimatyzacji skarżą się pracownicy supermarketów. Jednak najgorsze warunki panują we wszystkich prowizorycznych punktach sprzedaży, jak budki z jedzeniem i lodami. Ciężko jest też pracownikom budowlanym.

  - Jeśli temperatura na stanowiskach pracy przekracza 28 stopni C, a na otwartej przestrzeni 25 stopni C, to pracodawca zobowiązany jest do nieodpłatnego dostarczania napojów. Powinny być dostępne stale - czytamy w apelu PIP.

  Z tym problemów raczej nie ma. Gorzej wygląda sytuacja ze skracaniem godzin pracy lub wyznaczaniem częstszych przerw. Przedsiębiorcy mają taką możliwość. Nie wszyscy jednak z niej korzystają, a jeśli pracownik się o to nie upomni, to zmuszony jest wykonywać obowiązki w pełnym wymiarze.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo