Kalisz: Do więzienia za zakażenia żółtaczką

  Kalisz: Do więzienia za zakażenia żółtaczką

  AND

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Była pielęgniarka oddziałowa i były ordynator ostrowskiej stacji dializ, w której w okresie od grudnia 2005 do lipca 2006 aż 53 pacjentów zostało zakażonych wirusem żółtaczki typu C mają trafić za kratki. To największa tego typu afera w kraju.
  W piątek Sąd Okręgowy w Kaliszu wydał w tej sprawie wyrok. Renata R. została skazana na rok i osiem miesięcy, a Stanisław T. na rok i dwa miesiące pozbawienia wolności. Wobec kobiety sąd orzekł również pięcioletni zakaz zajmowania stanowisk kierowniczych związanych z nadzorem nad średnim personelem medycznym w placówkach służby zdrowia. Lekarz nie będzie mógł zajmować stanowisk kierowniczych przez cztery lata.


  Według sądu, ordynator niewłaściwie nadzorował zabiegi wykonywane przez pielęgniarki. A te miały być przeprowadzane niezgodnie z zasadami reżimu sanitarnego. Lekarz nie ustalił też standardów postępowania dla wykonywanych placówce procedur medycznych i nie dbał o właściwe szkolenie personelu. Nie informował też pacjentów o zarażeniu oraz nie zawiadomił o zakażeniach sanepidu, doprowadzając tym samym do zagrożenia epidemiologicznego i naraził na niebezpieczeństwo zakażenia wirusem żółtaczki 131 pacjentów dializowanych w ostrowskiej stacji. Według sądu, wina pielęgniarki również nie budzi wątpliwości.

  - Oskarżona wykonywała zabiegi medyczne związane z procesem dializy bez użycia jednorazowych rękawiczek i stosownej dezynfekcji rąk, wielokrotnie używała sprzętu jednorazowego użytku - wyliczał sędzia Jerzy Nowakowski opierając się na opinii biegłej wirusolog, prof. Małgorzaty Polz-Dacewicz z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

  Wyrok nie jest prawomocny, a obrońcy już zapowiadają złożenie apelacji, domagając się uniewinnienia.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo