Zróbcie nam zimny prysznic w te upały!

  Zróbcie nam zimny prysznic w te upały!

  Maciej Roik

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Często są jedyną szansą na chwilę ochłody w mieście, gdy temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza. To kurtyny wodne. Proste do ustawienia i niedrogie w użyciu. Niestety, stolica Wielkopolski wciąż nie poszła w ślady innych polskich miast, na ulicach których stoją od kilku dni. Jest jednak szansa, że wkrótce ta sytuacja się zmieni.
  - Pomysł z rozstawieniem kurtyn wodnych jest bardzo interesujący - podkreśla Agata Olszewska z biura Prasowego Urzędu Miasta. - Kontaktowaliśmy się w tej sprawie z Aquanetem, który dzisiaj da odpowiedź na temat technicznych możliwości takiego przedsięwzięcia.

  W Swarzędzu taka forma letniej ochłody już służy mieszkańcom. Na rynku można się schłodzić od środy. Od wczoraj kurtyny są ustawiane przez strażaków także w innych częściach miasta.
  - Mamy w tej chwili taki skwar, że chwila ochłody to dla mieszkańców z pewnością duża atrakcja - mówi Anna Tomicka, burmistrz Swarzędza. - Koszty są niewielkie, a dzięki temu zapewniamy namiastkę rekreacji nie tylko dzieciom, ale także dorosłym, którzy mieszkają w centrum miasta.

  A gdzie w Poznaniu mogłyby powstać letnie prysznice? Potencjalnych miejsc jest wiele. Stary Rynek, plac Wolności czy park przed operą to tylko niektóre z nich. Rozstawiona kurtyna byłaby alternatywą dla mieszkańców, którzy schronienia przed żarem często szukają w fontannach. A to po pierwsze ryzyko mandatu. Po drugie: groźba zachorowań.

  Jak twierdzą przedstawiciele Aquanetu, pomysł kurtyn jest dobry i niewykluczone, że wkrótce mogą one powstać. Konkretne decyzje zapadną dopiero po sprawdzeniu kosztów przedsięwzięcia i określeniu miejsc, w których spełniałyby one swoją rolę.

  Kurtyny pojawiły się w całej Polsce
  Na rozstawienie kurtyn wodnych w czasie największych upałów, zdecydowały się już niektóre polskie miasta. Codziennie przez kilka godzin, na odrobinę "miejskiej" ochłody mogą liczyć mieszkańcy m.in. Warszawy, Szczecina, Wrocławia i Opola. Jak zapewniają władze miast, koszty ich użycia są niewielkie (ok. 10 zł za godzinę), a jednocześnie przynoszą one ulgę wielu mieszkańcom miast (nie tylko dzieciom) podczas upałów. Kurtyna wodna to urządzenie, które wytwarza wysoki na kilka metrów wachlarz wody. Strażakom służy on do oddzielania zagrożonych obiektów od np. ognia czy skażeń chemicznych. Rozpryskując wodę, kurtyna przyczynia się również do schładzania i nawilżania powietrza.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo